| by admin | No comments

پایِ جواد عزتی و شهاب حسینی به تلویزیون باز می‌شود/ آیا کودکان در شبکه آی‌فیلم جایی خواهند داشت؟- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، یکی از اتفاقاتی که امروز در تلویزیون شاهدیم فقدان فیلم‌ها و برنامه‌های جذاب و دلچسب برای کودک و نوجوان است. اقشاری که این روزها دسترسی‌شان به فضایی غیر از تلویزیون بیشتر از گذشته است و در VODها، فضای‌مجازی و یا در میان کارتون‌ها، انیمیشن‌ها و فیلم‌های خارجی به دنبال نیازمندی‌هایشان می‌روند. اتفاقی که قرار بود امسال اتفاق بیفتد و امیر بیرامی مدیر تأمین و پخش شبکه آی‌فیلم در جریانِ گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر  به این نکته اشاره کرد که برای کودکان باکسی جداگانه برای سال آینده خواهند داشت. 

یکی از بحث‌های دیگری که کم و بیش در ایام نوروز و رمضان سال 1400 هم شاهدش بودیم،‌کنداکتور هوشمندانه شبکه آی‌فیلم است که برخی اوقات بیننده‌های به مراتب بالاتری نسبت به کارهای جدید شبکه‌های تلویزیون دارد. گاهی مواقع باعث می‌شود سریالِ جدید برخی از شبکه‌ها آنطور که باید و شاید دیده نشود. به تعبیر برخی از منتقدین و کارشناسان، این کنداکتور، توجه ما را به این نکته جلب می‌کند؛ آی‌فیلم به دنبال آلترناتیو دادن و یا رقیب‌تراشی است؟! 

اولین سؤالی که از بیرامی به عنوان مدیر تأمین و پخش شبکه آی‌فیلم پرسیدیم خبرهایی از سریال‌های جدید این شبکه تلویزیونی بود که به پخش سریال “دردسرهای عظیم” از روز پنجشنبه 10 تیرماه خبر داد. او گفت: این سریال تلویزیونی جایگزین مجموعه “پاورچین” مهران مدیری خواهد شد و هر روز از ساعت 18 روی آنتن خواهد رفت. کاری که بینندگان زیادی دارد و بازپخش آن ساعت‌های 2 بامداد و 10 صبح خواهد بود. 

وی در خصوص اضافه شدن “شوق پرواز” شهاب حسینی و سریال “هشت بهشت” تأکید کرد: می‌دانید که چند قسمتی است از پخشِ “به دنیا بگویید بایستد” می‌گذرد که ساعت 17 روی آنتن می‌رود و قرار است دو هفته آینده سریال “شوق پرواز” مرحوم یدالله صمدی با بازی شهاب حسینی جایگزین سریال “برادر” شود که این شب‌ها ساعت 20 روی آنتن می‌رود و همچنین سریال “زیر همکف” جایگزین سریال “دوپینگ” شود که ساعت 21 روی آنتن می‌رود. 

بیرامی همچنین به فضایِ‌ طنز کنداکتور آی‌فیلم اشاره کرد و گفت: این روزها فضای جامعه اقتضاء می‌کند و البته درخواست‌ها هم به همین سمت می‌رود که مردم بیشتر دوست دارند سریال‌های کمدی ببینند. به همین خاطر سریال‌های جانشین را سعی می‌کنیم از میان کارهای کمدی خاطرانگیز انتخاب کنیم. 

مدیر تأمین و پخش شبکه آی‌فیلم در پاسخ به این سؤال که سیاستِ پخش دو قسمت سریال و زمانِ پخش دو ساعته از ساعت 22 تا 24 به چه منظور بوده است، توضیح داد: این سیاست و زمان دو ساعته پخش سریال، فقط مخصوص کارهایی است که می‌توان دو قسمته پخش کرد. یعنی آن اثر باید تعداد قسمت‌هایش و ظرفیت داستانش این اجازه را به ما بدهد که ما هر شب دو قسمت از آن سریال را روی آنتن ببریم. برخی از کارها حیف می‌شوند و مخاطب را هم همراه خودش نمی‌کشاند؛ ما برای انتخاب این نوع آثار و پخش در آن زمانِ دو ساعته 22 تا 24، فکر می‌کنیم و مشورت می‌گیریم تا بهترین اتفاق بیفتد. 

 

او در پاسخ به این سؤال که بسیاری اعتقاد دارند چیدمان برخی از نوستالژی‌ها به منزله آلترناتیو و یا رقیب‌تراشی برای برخی از سریال‌های جدیدِ تلویزیون به شمار می‌رود، اظهار کرد: ما هیچ‌وقت کنداکتور را از روی غرض و یا به منظور رقابت خاصی، تنظیم نکرده‌ایم. مثلاً برخی با خودشان بگویند برای دیده نشدن فلان سریالِ شبکه دیگر، ما این سریال نوستالژی را قرار دادیم تا با فلان شبکه وارد رقابت شویم؛ اصلاً چنین اهدافی نداشته و نداریم. 

بیرامی درباره علاقه مردم به پخش کارهای کمدی از شبکه آی‌فیلم، افزود: مردم نظر می‌دهند و سریال‌های مورد علاقه‌شان را اعلام می‌کنند. در میانِ علاقه‌مندی‌هایشان بیشتر کارهای کمدی به چشم می‌خورد؛ کارهایی که مهران مدیری، رضا عطاران ساخته‌اند و جلوتر کارهایی مثل “پایتخت” و “نون.خ” که طرفداران زیادی دارد. 

او در پاسخ به این سؤال که به نظر شما رمز موفقیت بسیاری از این سریال‌ها که ماندگارند و هنوز هم بعد از پخش‌های متعدد، تماشاگر دارند در چیست، تأکید کرد: این سریال‌ها هنوز طرفدار دارند و به نوعی نوستالژی‌اند؛ چون از جنس مردمند. مردم زندگی خودشان را در این کارها می‌بینند. باید در ساخت سریال‌های جدید این نگاه حاکم شود که مردم جزء اصلی کارها باشند آن‌گاه دوباره می‌تواند آثار تلویزیونی مثلِ گذشته، با مخاطب همذات‌پنداری کنند. از طرفی هم مردم خواهان کمدی‌اند و درخواست‌ها در این زمینه زیاد است؛ باید به طورویژه در این مسیر قدم برداشت. 

مدیر تأمین و پخش شبکه آی‌فیلم درباره پخش فیلم‌های سینمایی پنجشنبه شب این شبکه تلویزیونی، گفت: ما سعی داریم هم کار جدید پخش کنیم و هم کارهی قدیمی؛ اینطور نیست فقط کارهای دهه‌های گذشته را پخش کنیم. کارهایی که خریداری می‌شوند را دوستان و کارشناسان ما بررسی می‌کنند و سپس به آنتن می‌رسد. 

او درباره پخشِ ادامه “گاندو” تأکید کرد: خوشبختانه در زمان پخش فصل اول این سریال، استقبال خوبی شد و با کامل شدن فصل دوم، حتماً آی‌فیلم ادامه این سریال را پخش خواهد کرد. 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید