| by admin | No comments

پاسخ دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت به تعریض به جایگاه حقوقی این شورا- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت، طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام محامی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان به ادعاهای منسوب به مولوی عبدالحمید نسبت به جایگاه قانونی شورای برنامه‌ریزی پاسخ داد.

متن نامه را در ادامه می‌خوانید؛

جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج‌آقای محامی دامت‌توفیقاته
نماینده محترم ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان

سلام‌ علیکم

     با صلوات بر محمد و آل محمد علیهم السلام و تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، همان‌گونه که مستحضرید چندی پیش نامه‌ای منسوب به جناب آقای مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه محترم مسجد مکی زاهدان خطاب به مقام معظم رهبری مدّ ظلّه العالی منتشر و رسانه‌ای شد که در بخش‌هایی از آن، نسبت به جایگاه قانونی شورای برنامه‌ریزی که در راستای خدمت‌رسانی به طلاب، فضلا و روحانیان گرانقدر اهل‌سنت و نیز برقراری عدالت آموزشی و فرهنگی تأسیس شده، تشکیک شده و ابهاماتی وارد شده بود.

در این نامه، برخی تعابیر و قضاوت‌ها ارائه شده بود که یقیناً پیامد تحلیل‌های دور از واقعیت و غیرموثقی است که از سوی برخی افراد و جریان‌های غیر امین به ایشان رسیده است؛ در این راستا به‌‌منظور استحضار حضرتعالی به‌عنوان نماینده مقام معظم رهبری مدّ ظلّه العالی در آن استان، همچنین آگاهی افکار عمومی، توضیحاتی به‌صورت اختصار ارائه می‌شود.

1. انتظار می‌رفت جناب مولوی برابر آیه شریفه «وَ إِذا جاءَهُمْ أَمْرٌ مِنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذاعُوا بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَ إِلى‏ أُولِی الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذینَ یَسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَ لَوْلا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْكُمْ وَ رَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُمُ الشَّیْطانَ إِلَّا قَلیلا» که اتفاقاً در ذیل نامه ارسالی‌شان به آن تمسک جسته بودند، برابر اقتضا و مفهوم آیه مبارکه، اجازه می‌‌دادند موضوعات اشاره‌شده در نامه توسط اولی‌الامر بررسی می‌شد و سپس اقدام به رسانه‌ای کردن نامه می‌کردند.

2. بخشی از مطالبات مطرح‌شده، حقوق مسلمی است که در قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام تصریح شده، اما در عمل با چالش‌هایی روبه‌رو شده، بنابراین پیگیری مطالبات بحق، وظیفه همگان است که این دغدغۀ ایشان در این راستا نیز ستودنی است و این دبیرخانه هم در کنار مسئولین و خیرخواهان جامعه تمام تلاشش را جهت تحقق این حقوق معطوف داشته و خواهد داشت.

3. در این نامه به اصل 12 قانون اساسی و حق آزادی مذهبی پیروان مذاهب اسلامی اشاره و در این رهگذر، به نفی آزادی مذهبی اهل‌‌سنت اشاره شده؛ این در حالی است که پرونده پرافتخار نظام اسلامی، سرشار از خدمت‌گزاری بی منت و تبعیض به پیروان ادیان و مذاهب مصرّح در قانون اساسی است و همگان می‌دانند ارتقای چشمگیر آزادی‌های مذهبی پیروان مذاهب اسلامی در ایران در هیچ کشور دیگری دیده نمی‌شود؛

متأسفانه در برخی تحلیل‌ها، در موضوع آزادی مذهبی، مغالطه می‌شود؛ در حالی که منظور از آزادی مذهبی، آزادی در چارچوب مقررات قانونی است که برای همه اقشار پیش‌بینی و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را زیر پا بگذارد، اما اگر منظور این باشد که «هرکس، هرکجا و هرگونه فعالیتی» که تشخیص داد مورد تأیید قرار گیرد، پیامدی جز هرج‌ومرج و قانون‌گریزی نخواهد داشت.

در راستای پذیرش و اثبات آزادی مذهبی بد نیست بدانیم هم‌اکنون با رویکرد امت‌محور و تمدن‌ساز نظام اسلامی قریب به 17 هزار مسجد، مصلی و نمازخانه اهل‌سنت در کشور با همت علما، مردم و همیاری نظام اسلامی فعال و صدها مدرسه علوم دینی اهل‌سنت نیز به تعلیم و تربیت طلاب و دانش‌پژوهان اهل‌سنت همت می‌گمارند.

همچنین ده‌ها هزار طلبه و روحانی برادر و خواهر اهل‌سنت با آزادی کامل مذهبی در حال فعالیت علمی، پژوهشی و تبلیغی هستند و شمار قابل ‌توجهی از علمای شاخص اهل‌سنت در جایگاه امامت جمعه، جماعت، قضاوت، شورای حل اختلاف، مدیریت فرهنگی و آموزشی و… در حال خدمت‌رسانی به جامعه، نظام اسلامی و مردم شریف هستند.

نکته جالب این است که سرانۀ دسترسی اهل‌سنت به مسجد و اماکن مذهبی در جمهوری اسلامی ایران، به‌گواهی آمارها بیشتر و گاهی دو برابر دسترسی سایرین به اماکن مذهبی است و این مهم بیانگر ظرفیت عظیم نظام اسلامی در نهادینه‌سازی تقریب عملی در جامعه است.

هم‌اکنون بیش از 12 هزار امام جماعت و مبلغ، بیش از 3000 امام‌جمعه، بیش از 2 هزار مدرس، قریب به 10 هزار طلبه برادر و خواهر و قریب به 200 نفر عضو شورای روحانیت و افتای اهل‌سنت در کشور تحت پوشش این شورا بوده و حدود 20 هزار نفر از طلاب و روحانیان و ده‌ها هزار نفر از خانواده‌های شریف طلاب و روحانیان اهل‌سنت از خدمات بیمه تأمین اجتماعی، بیمه درمانی، بیمه تکمیلی، مستمری و… برخوردارند.

صدور بیش از 1300 مدرک رسمی معتبر در 4 سطح علمی تا مرتبه ــ دکتری ــ صادر و برای 2 هزار و یک‌صد نفر از مدرسان مدارس علوم دینی حکم رسمی تدریس صادر شده و همه‌ساله با فارغ‌التحصیلی طلاب و برگزاری آزمون‌های تعیین سطح علمی، به جمع دارندگان مدارک علمی معتبر افزوده می‌شود. همچنین تاکنون چندین هزار نفر از طلاب و روحانیان اهل‌سنت از معافیت تحصیلی بهره‌مند و قریب به صدها نفر به‌عنوان سربازروحانی مشغول گذراندن دوره خدمت نظام‌ وظیفه در قالب فعالیت فرهنگی، تبلیغی و آموزشی در مساجد، مدارس علوم دینی و مراکز فرهنگی شده‌اند.

شگفت‌آور این‌که متأسفانه برخی افراد یا جریان‌های خاص با کم‌لطفی، این‌همه ظرفیت بالنده و راهگشا که فضای آکنده از همدلی و انسجام به ارمغان آورده را نادیده گرفته و بدبینانه به‌دنبال ضعف‌های احتمالی ناشی از سلایق افراد ــ نه حاکمیت ــ و به‌منظور تخریب دیوار اعتماد بین ملت و حاکمیت هستند.

4. جناب مولوی در بخشی از نامه، دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت را نهادی نوپا معرفی نموده‌اند؛ در حالی ‌که از سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی در نقاط مختلفی از کشور نهادهایی همچون مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و نهاد مقام معظم رهبری در امور اهل‌سنت سیستان و بلوچستان متولی رسیدگی به امور علما، روحانیان و مدارس علوم دینی اهل‌سنت بوده و این دبیرخانه نیز به‌‌عنوان نهادی قانونی، در راستای خدمت‌رسانی عادلانه به کلیه هم‌وطنان سنی‌مذهب تشکیل و اساسنامه آن در سال 1386 و در جلسه 613 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی کشور به‌تصویب رسیده است؛ بنابراین دبیرخانه در تراز شوراهای‌عالی آموزشی حوزه و دانشگاه در کشور به‌شمار آمده و تأسیس آن نیز نشانگر توجه نظام اسلامی به تدوین قوانین و مقررات بر اساس فقه و اندیشه اهل‌سنت و اعتقاد راسخ به زمینه‌سازی پیشرفت برادران و خواهران اهل‌سنت است؛ آیا در صورتی ‌که این مجموعه در زمره اقمار یکی از نهادهای علمی قرار می‌گرفت، فریاد بی‌توجهی از سوی عده‌ای بلند نمی‌شد که چرا نادیده‌انگاری صورت گرفته است؟ ناگفته نماند که ساختار دبیرخانه دربرگیرنده علمای بزرگوار بلاد اهل‌سنت به‌عنوان ستون‌های اصلی تشکیل‌دهنده شورا بوده و همه مصوبات شورا نیز از رهگذر تأیید این عزیزان و کارگروه‌های اقماری با عضویت خبرگان و متخصصان حوزه‌ای اهل‌سنت قانونی و ابلاغ می‌شود.

تدوین نظام آموزشی و نظارت کیفی بر مدارس علوم دینی اهل‌سنت و نیز صدور مدرک تحصیلی برای طلاب، ارزشیابی مدارک علمی، تشکیل کمیسیون‌های تخصصی برای تطبیق مدارک سنتی و… که از وظایف اصلی شورای برنامه‌ریزی است با کدام بخش آزادی مذهبی مغایرت دارد؟

5. متأسفانه نگاه دور از انصاف و کم‌لطفی برخی افراد برخوردار و متنعم باعث شده شمار قابل‌توجهی از طلاب علوم دینی که به‌صورت غیررسمی تحصیل می‌کنند، از خدماتی مانند بیمه، معافیت و مدرک تحصیلی محروم و آینده‌ای مبهم برای آنان رقم بخورد؛ به‌راستی گناه این عزیزان چیست که قربانی این نگاه‌ها شده‌اند؟

6. دبیرخانه همواره از انتقادهای خیرخواهانه استقبال و در این راستا تاکنون بهره‌های فراوانی برده است.

7. دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت تاکنون هیچ دخالتی در محتوای نظام آموزشی مدارس علوم دینی اهل‌سنت نداشته و صرفاً با هدف دانش‌افزایی طلاب و روحانیان و بهینه‌سازی فرایندهای آموزشی در قالب دوره‌های تکمیلی اقدام به توانمندسازی طلاب و روحانیان شرکت‌کننده در این دوره‌ها نموده که این موضوع نیز مصوبه شورای برنامه‌ریزی بوده و با نظر مستقیم علمای برجسته اهل‌سنت اجرایی و یکی از افتخارات دبیرخانه به‌شمار می‌رود.

لازم به یادآوری است مصوبات شورای برنامه‌ریزی که برای عموم علاقه‌مندان قابل دسترسی است، با پشتوانه کمیته‌های علمی احناف و شوافع، شوراهای آموزشی استانی با ترکیب صددرصد از علما و صاحب‌نظران اهل‌سنت به‌تصویب می‌رسد.

8. در نامه جناب مولوی به نقش سازمان اوقاف و امور خیریه در کشورهای اسلامی در امور مذهبی اشاره و از عدم تحقق این موضوع در کشور سخن به‌میان آمده است، در خصوص این مطلب باید گفت: از آغاز تأسیس شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت، ریاست شورا به‌عهده رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بوده و هم‌اکنون نیز حجت‌الاسلام و المسلمین خاموشی، رئیس محترم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ریاست شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت کشور را برعهده دارند و تمام جلسات شورا با مدیریت ایشان و حضور فعال و حداکثری علمای برجسته اهل‌سنت کشور از جمله نمایندگان ادوار شورا از استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

هم‌اکنون نیز 10 نفر از اعضای شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت یعنی دوسوم کل اعضا از علمای شاخص اهل‌سنت استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، فارس، گلستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان هستند که در تمام جلسات حضور حداکثری و مؤثر دارند.

9. این دبیرخانه نهادی آموزشی، فرهنگی، مذهبی و کاملاً غیرسیاسی است و به‌هیچ‌وجه در مسائل امنیتی و قضایی ورود نداشته و رسالت خدمات‌رسانی علمی و فرهنگی به جامعه شریف روحانیت و طلاب گران‌قدر اهل‌سنت در حوزه‌های تخصصی را به‌عنوان امانتی از سوی نظام اسلامی به‌عهده گرفته و از هیچ تلاشی در این خصوص فروگذار نکرده و نخواهد کرد.

به‌یقین در این مسیر نورانی، علاوه بر شیرینی طعم خدمتگزاری به دین و علمای دینی که از شریف‌ترین و نجیب‌ترین اقشار جامعه هستند، مشکلات فراوان و فضاسازی‌های به‌دور از انصاف نیز مشاهده می‌شود که صدالبته به‌فضل الهی در اراده خدمتگزاران مجموعه خللی وارد نخواهد کرد.

آنچه مسلم است، این‌که قانون، ملاک و شاخص تمام فعالیت‌ها در جامعه اسلامی است و نباید برخورد دستگاه‌های امنیتی یا قضایی با عده انگشت‌شماری از افراد شیعه یا اهل‌سنت که خود را فراتر از قانون دانسته و مصالح کشور را مورد هجمه قرار می‌دهند به حساب این نهاد که مأموریتش صرفاً آموزشی، مذهبی و فرهنگی است نوشته شود؛ چراکه در مجموعه نظام، هر دستگاهی مأموریت قانونی برعهده دارد و از دخالت در مأموریت سایر نهادها نیز پرهیز می‌کند. بدیهی است نهادی که با حضور چهره‌های شاخص و علمای برجسته اهل‌سنت اداره می‌شود، به‌هیچ‌وجه شاهد فشار نهادهای امنیتی یا قضایی نبوده و نخواهد بود.

10. در پایان تأکید می‌شود، این دبیرخانه با تکیه به جایگاه قانونی و رسالت ذاتی خود و برخورداری از اعتماد عموم جامعه شریف و نقش رسمی و تأثیرگذار حضور بزرگان اهل‌سنت کشور در تمام تصمیم‌گیری‌ها و ایجاد سازوکار قانونی برای پیشرفت علمی مدارس علمیه، آمادگی کامل برای پذیرش، خدمت‌رسانی و حمایت از تمام طلاب و روحانیان معزز اهل‌سنت کشور را داشته و امید دارد جناب مولوی عبدالحمید نیز با بهره‌مندی از جایگاه امامت جمعه و مدیریت مدرسه علمیه، با توجه به مشکلات عدیده پیشِ‌روی طلاب و روحانیان آن سامان، همچون علمای برجسته سایر مناطق کشور، زمینه برخورداری طلاب و روحانیان معزز سیستان و بلوچستان از حقوق قانونی و استفاده از فرصت برابری آموزشی و بهره‌گیری از خدمات معیشتی و بیمه‌ای که نظام اسلامی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مدّ ظلّه العالی برای طلاب اهل‌سنت همچون طلاب شیعه در نظر گرفته را فراهم ساخته و با نصیحت خیرخواهانه افراد و جریان‌های غیرمطلع، امید دشمنان انقلاب و امت اسلامی را ناامید کنند تا ان‌شاء‌الله ایران اسلامی در سایه همدلی هرچه بیشتر و تحقق اتحاد ملی و انسجام اسلامی روزافزون به قله‌های سعادت بشری و رضایت الهی دست پیدا کند.

در ضمن این مجموعه برای برگزاری نشست‌های حضوری با همه شخصیت‌های علمی در مجموعه استان و کشور برای تبیین خدمات و رفع ابهامات اعلام آمادگی می‌نماید.

دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت

انتهای پیام/+

دیدگاهتان را بنویسید