| by admin | No comments

نظر مراجع تقلید درباره خروج خانم‌ها از خانه با اجازه همسر- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، بر اساس آموزه‌های قرآن و حدیث های اهل بیت علیهم السلام خانم‌های متأهل برای بیرون از خانه باید از همسر خود اجازه بگیرند، مگر در مواردی که امور شرعی در میان باشد که در این صورت اجازه همسر لازم نیست. این حکم اسلامی گاهی با شرایط و اوضاع به خصوصی مانند دوران عقد، ابهام در مسائل شرعی، ضرورت یا عدم ضرورت اجازه لفظی و… مواجه می‌شود که در این صورت باید به نظر مراجع تقلید رجوع کنیم.

آیت‌الله خامنه‌ای

سؤال: آیا در دوران عقد که دختر در خانه پدر و مادر زندگی می‌کند؛ برای بیرون رفتن از خانه اجازه شوهر لازم است؟

پاسخ: تا زمانى که زن به خانه شوهر نرفته در خروج از منزل نیاز به اجازه شوهر ندارد.

 

آیت‌الله العظمی بهجت (ره)

سؤال: آیا در هر شرایطى، زن نباید بدون اجازه شوهر از خانه خارج شود؟

پاسخ: بله، مگر براى انجام واجبات شرعیه.

سؤال: آیا زن هنگام خروج از خانه، در هر بار خروج باید از شوهر اجازه بگیرد یا اگر از قراینى بداند که شوهر راضى است، لازم نیست دوباره اجازه بگیرد؟

پاسخ: علم به رضایت شوهر کافى است، بنابراین اگر شوهر راضى است، خروج مانع ندارد.

سؤال: با توجه به نصّ قرآن کریم مبنى بر احسان نسبت به والدین، در صورت عدم رضایت و اذن شوهر، آیا زن می‌تواند بدون توجه به اذن شوهر، براى رسیدگى به پدر و مادر از منزل خارج شود؟

پاسخ: زن باید براى خارج شدن از منزل رضایت شوهر را مراعات نماید؛ مگر در واجباتى که انجام آن‌ها متوقف بر خروج از منزل باشد.

 

 

آیت‌الله مکارم شیرازی

سؤال: آیا زن می‌تواند بدون کسب اجازه از همسرش از منزل خارج و با افراد یا خانواده‌هایی رفت و آمد داشته باشد و یا در جلسات مذهبى شرکت کند؟

پاسخ: باید با رضایت همسرش باشد.

سؤال: در چه مواردی اطاعت از شوهر واجب نیست؟

پاسخ: در مواردی اطاعت از شوهر لازم نیست که با انجام اموری مانند واجبات (حج واجب، صله رحم نسبت به پدر و مادر و برادر و خواهر و امثال آن به مقدار لازم)، فراگرفتن احکام اسلام مانند رفتن به مسجد و امثال آن، تهیه اجناس ضروری منزل در حالی که مجبور باشد، شرکت در انتخابات و راهپیمایی‌های ضروری و همچنین در مورد مراجعه به طبیب مخالفت کند.

 

آیت‌الله سبحانی

زنى که عقد دائمى شده، نباید بدون اجازه شوهر از خانه بیرون برود یا کارى را در خارج خانه انتخاب کند، مگر براى نیازمندی‌های جزئى که با حقوق زوج و شئون او منافات نداشته باشد… و در عین حال شوهر نباید از خروج زن براى دیدار پدر و مادر و ارحام در حد معمول جلوگیرى کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید