| by admin | No comments

زندگی مردم سی‌سخت، سخت می‌گذرد/ صدارت: مسئولان از وضعیت روستاهای آسیب‌دیده بی‌خبرند- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، زمین‌لرزه 5/6 ریشتری چهارشنبه‌ شب (29 بهمن) در سی‌سخت کهگیلویه و بویراحمد به صدها ساختمان در این شهر و بیش از ده‌ها روستا آسیب رساند. نزدیک به 2 هزار واحد مسکونی در سی‌سخت خسارت دید. از همان روزهای اول پس از زلزله، کاهش دمای هوا و بارش برف، زندگی را برای مردم زلزله‌زده این مناطق سخت‌تر کرده است.

وعده‌های که به مردم امیدواری می‌دهد

حجت‌الاسلام “محمد صدارت” طلبه جهادگری که این روزها در منطقه سی‌سخت مشغول خدمت‌رسانی به مردم آسیب‌دیده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر گفت: اخباری از زلزله اخیر سی‌سخت در رسانه‌ها منتشر می‌شود که شاید نیاز باشد روایت‌های صحیح و درستی از این حادثه به تصویر کشیده شود. بسیاری از مردم در مناطق مختلف سی‌سخت در این روزها بدون چادرند. با اینکه کمک‌های مردمی و نهادهای خدماتی همچون هلال احمر پای کار آمده‌اند اما کمک‌های آنها نیاز‌های همه مردم آسیب‌دیده را تأمین نمی‌کند. برخی از مسئولان دولتی در بازدید از مناطق زلزله‌زده این شهر، مصائب این مردم را دیده‌اند و البته وعده‌هایی هم برای کمک دادند اما مردم مصیبت‌دیده این مناطق امیدوارند با کمک مردم و مسؤولان خانه‌هایشان خیلی زود بازسازی شود.

وی ادامه داد: برخی از مردم از نحوه توزیع چادرها و وسایل گرمایشی که از سوی هلال‌احمر انجام می‌شود، احساس نارضایتی دارند.  پس از گذشت بیش از 10 روز هنوز کانکس برای این مردم فراهم نشده است. سرما و برودت هوا در آن منطقه بسیار زیاد است و چادر نمی‌تواند سرپناه خوبی برای مردم آسیب‌دیده باشد. در روزهای گذشته برف در این منطقه آمده است و زندگی را برای مردم سخت کرده است. چادر و پتو و وسایل گرمایشی که به برخی از شهروندان تحویل داده شده جوابگوی سرمای شب‌های زمستانی این شهر نیست.

حجت‌الاسلام صدارت با اشاره به فعالیت بسیجیان و گروه‌های جهادی در این منطقه گفت: سپاه استان کهگیلویه و بویر احمد با تقسیم مناطق آسیب‌دیده به کمک بسیجیان توانسته‌ است نیازِ خانواده‌ها و مردم آسیب‌دیده را شناسایی کنند. بنیاد علی و ستاد اجرایی فرمام امام خمینی (ره) نیز در روزهای گذشته کمک‌هایی را به این مناطق ارسال کرده‌اند.

از روستاها غافل نشوید

وی با اشاره به آسیب وارد شده به روستاهای اطراف منطقه سی‌سخت گفت:  نکته قابل توجه در جریان کمک به مردم این منطقه این است که همین اندک کمک‌رسانی به مردم هم محدود شده به شهر سی‌سخت و اهالی روستاهای اطراف که اتفاقاً از زلزله آسیب بیشتری دیده‌اند مورد بی‌توجهی صرف قرار گرفته‌اند. ما وقتی به منطقه سی‌سخت رسیدیم با توجه به تراکم نیروهای جهادی و نهادهای دولتی در شهر سی‌سخت، به نظرمان رسید به روستاها برویم و مسائل و مشکلات آنها را بررسی کنیم. برخی مسئولان این ادعا را داشتند که زلزله به روستاها آسیب نرسانده است اما مشاهدات ما بر خلاف نظر آنها بود. بسیاری از خانه‌های روستایی بر اثر زلزله تخریب شده‌اند و برخی نیز به جهت تَرک‌هایی که در میان دیوارها بوجود آمده است، می‌تواند در آینده و با پس‌لرزه‌هایی که در روزهای گذشته اتفاق افتاده، تهدیدی برای ساکنان آن شود. خانه‌های روستایی به دلیل خسارت شدید ناامن است و وضعیت آواربرداری هم به دلیل وسعت تخریب به کندی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید