| by admin | No comments

ترامپ را به جای استیضاح، سانسور کنیدطرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و اصرار جو بایدن بر این امر، موضوعی است که مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفته است.

به گزارش فرهنگ و هنر، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه‌های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند.

اخبار امروز (۸ بهمن ماه) به شرح زیر است: 

_ «ال پائیس»، نشریه اسپانیایی نوشته است: با طوفان کشاورزان هند برخورد خشونت‌آمیز در دهلی سرگرفت. اعتراض کشاورزان علیه قوانین تازه کشاورزی سبب شد تا کشاورزان به ساختمان تاریخی دهلی نو با نام بنای سرخ، حمله‌ور و درگیر شوند.

 _ «دی ولت»، نشریه آلمانی نوشته است: هلند در سومین شب علیه محدودیت‌های سخت قرنطینه در آن کشور دست به اعتراض زد. ناآرامی‌های جدی که در این سرزمین به پا است. پس از غارت فروشگاه‌ها در چند شهر  بیش از ۱۵۰ تن بازداشت شدند.

_ «لوفیگارو»، نشریه فرانسوی نوشته است: پکن با پرواز هواپیمای جنگی خود در آسمان تایوان، جو بایدن را محک زد. هواپیماها به آسمان جزیره‌ای نزدیک شدند که نیروهای آمریکایی برای دفاع از تایوان، مستقر هستند.

_‌ «یو اس ای تودی» خاطرنشان کرده است: جمهوری‌خواهان در آمریکا می‌گویند که ادعاهای همبستگی از سوی جو بایدن با عمل او متفاوت است. جمهوری‌خواهان موافق نیستند و می‌گویند همبستگی مورد ادعای بایدن را نمی‌پذیرند. اقدام سرسختانه بایدن در استیضاح ترامپ با ادعای همبستگی او همخوانی ندارد.

_ «نیویورک تایمز» نوشته است: گرتا وان ساسترن، سناتور آمریکایی می‌گوید به جای طرح استیضاح ترامپ در سنا و مجادله در این‌باره طرحی را ارائه بدهید که در آن سنا، دستور سانسور ترامپ را بدهد. این یک اقدام اساسی و واقعی است. ما در سنا به چنین طرحی که مورد پشتیبانی هر دو حزب باشد، نیاز داریم. آمریکا مسائل مهم و نگران‌کننده‌تری نسبت به استیضاح ترامپ دارد.

_ «گاردین»، نشریه انگلیسی خاطرنشان کرد: می‌گویند که جو بایدن خواستار استقرار همبستگی و دموکراسی است، اما دیوید رانسی من،  تحلیلگر سیاسی می‌گوید که این اتفاق هرگز در آمریکا رخ نداده و همیشه مورد مناقشه است. نهادهای سیاسی آمریکایی همواره کوشیده‌اند تا مردم را دور نگاه دارند و حالا رئیس‌جمهوری در پی یافتن راه‌های تازه است. در  خطابه بایدن بر چند واژه تاکید شد: دموکراسی، همبستگی و حقیقت. اما درباره دموکراسی گفت: امروز روز دموکراسی است.

*در حاشیه اخبار:

_ انتقال ویروس از حیوان به انسان، خطری که در راه است. هنگامی که ویروسی از پنگولین به حیوان دیگر و بعد به انسان راه یافت، سال ۲۰۱۳ بود و سکوت جهانیان. می‌گویند این منشاء پیدایش و سرایت ویروس سارس کوو۲ بود. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ۶۰ درصد ریزاندامگان، قادر به سرایت ویروس و بیماری به انسان هستند. ویروس‌های مرس و سارس و همچنین پشه مالاریا، ویروس‌های‌ زیکا و نیل نیز از جمله شناخته‌ترین‌ها هستند. از ۱۰۰ سال گذشته، به طور متوسط سالی یک ویروس تازه از حیوان به انسان سرایت پیدا می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید