| by admin | No comments

یادی از تکاور جاویدالاثر ایرج آبگون در عملیات «بیت المقدس ۵»ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات آفندی «بیت‌المقدس ۵» را در روز ۲۲ فروردین‌ماه سال ۱۳۶۷ در مناطق غربی کشور انجام داد.

به گزارش ایسنا، در سال پایانی جنگ به‌ویژه در ماه‌های اول سال ۱۳۶۷ توازن قدرت به نفع نیروهای عراقی در حال تغییر بود، اما این موضوع مانع انجام عملیات‌های محدود توسط نیروهای ایرانی نشد.

بر این اساس، عملیات «بیت‌المقدس ۵» توسط لشکر ۲۸ پیاده کردستان از نیروی زمینی ارتش طراحی و همراه یگان‌های تیپ ۲۵ تکاور در روز ۲۲ فروردین‌ماه سال ۱۳۶۷ اجرا شد. در منطقه عمومی مریوان، تصرف ارتفاعات کله‌قندی، سنگ معدن و شاخ کن شوکت اهداف این عملیات به شمار می‌رفت.

هرچند عملیات یادشده به صورت محدود اجرا شد ولی موفقیت آن می‌توانست تا حدودی روحیه نیروهای خودی را تقویت کند و روند پیروزی‌های عراق را متوقف و یا کند سازد.

در این عملیات دلاورمردی‌های رزمندگان سرزمین‌مان به‌ویژه سرلشکر شهید «ایرج آبگون» در تاریخ جنگ به یادگار مانده است. ضمن این‌که سرلشکر شهید «حمید نفس الامری» در این عملیات و در منطقه مریوان به شهادت رسید. این عملیات چهار روز به طول انجامید.

هدف‌های پیش‌بینی‌شده در طرح عملیات آفندی بیت‌المقدس ۵ به تصرف نیروهای خودی درآمد. تعداد قابل توجهی از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده و ۳۰ نفر از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند. همچنین تعداد قابل توجهی جنگ‌افزار انفرادی به همراه مقادیر قابل توجهی از وسایل مخابراتی به غنیمت نیروهای خودی درآمد.

به دنبال این عملیات کلیه ارتفاعات غربی پنجوین از نیروهای عراقی پاک‌سازی شد. خلبانان شجاع هوانیروز و نیروی هوایی با تهاجم به مواضع و ادوات نیروهای بعث، تلفات و خسارات جبران‌ناپذیری را به آن‌ها وارد کردند و با حمایت شایسته آن‌ها قسمتی از خاک ایران و حدود ۴۰ کیلومترمربع از منطقه عملیاتی پنجوین آزاد شد. با عکس‌العمل نیروهای کشورمان، تحرکات بعدی دشمن خنثی و امکان هرگونه عکس‌العمل از آن‌ها سلب شد و ناامیدانه در مواضع جدید خود مستقر شدند. رزمندگان ما نیز به تثبیت مواضع خود پرداختند.

آن‌چه می‌خوانیم بخشی از وصیت‌نامه شهید جاویدالاثر ایرج آبگون است. او در هنگام شهادت فرمانده گروهان تکاوران لشکر ۲۳ نیروهای ویژه هوابرد و از قهرمانان کشتی بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهم اجعلنی صبورا و اجعلنی شکورا و اجعلنی فی عین الناس کبیرا و فی عینی صغیرا»

از آن‌جایی که مرگ حق است و به راستی تولدی دیگر است و زندگی در این دنیا امتحانی است برای انتخاب زندگی در آخرت از خداوند می‌خواهم که در این امتحان الهی سربلندم گرداند.

الدنیا دار ممر لا الاخرة دار مقر… در این برهه از زمان که جباران زمانه دست به دست هم داده‌اند تا ندای مظلومیت این امت ستمدیده را در گلو خفه کنند، فکر می‌کنم این خود کنکوری بس عظیم برای شرکت در دانشگاه انسان‌سازی‌، مردانه زیستن و در راه حق گام برداشتن است و به‌قول استاد عزیزم حاج آقا دیانت اگر کسی عشق به ماندن و ترس از رفتن را از وجود خود بیرون کرده باشد از این کنکور پیروز بیرون می‌آید.
 
پس خدایا مرگ در رختخواب را بر من مگزین و سعادت شهادت در راهت را به من واگذار کن و در این مسیر مطابق آیه قرآن که می‌فرماید: «ان الله اشتری من المومنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون.» تا آن‌جا که در توان دارم از دشمنان خدا را به درک واصل می‌کنم و سپس جان خود را به قیمت فردوس برین به خدای خود می‌فروشم.
 
از پدر و مادر و برادران و خواهران طلب حلالیت می‌کنم چراکه من در مکتب آنان بزرگ شده‌ام و این‌گونه درس آزادی و آزادگی را آموخته‌ام و از برادرانم می‌خواهم که دنباله‌رو هدف و جهت اسلام و این انقلاب عظیم باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید