| by admin | No comments

گلایه مدیر تماشاخانه سرو از تعطیلی‌های مقطعی/ ضربه عدم برنامه‌ریزی درست از کرونا بیشتر است- اخبار سینما و تئاتر – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه سرو در رابطه با وضعیت تئاتر در دوران کرونایی بیان کرد: در شرایط شیوع بیماری کرونا درواقع بسیاری از مخاطبان تئاتر ضرورت دیدن تئاتر و حضور در فضای بسته به این منظور را احساس نکردند و حتی بسیاری از گروه‌های نمایشی نیز به همین دلایل از اجرای تئاتر فاصله گرفتند.

وی در ادامه افزود: اما بازهم در زمان بازگشایی سالن‌های نمایشی گروه‌ها و مخاطبینی وجود داشتند که به سالن‌های نمایشی رفته و چراغ تئاتر را روشن نگاه می‌داشتند، اگرچه مانند روزهای قبل از کرونا نبوده ولی بازهم باعث ادامه فعالیت تئاتر در کشور می‌شدند.

مدیر تماشاخانه سرو با اشاره به تعطیلی‌های مقطع و مداوم تئاتر و سینما عنوان کرد: متأسفانه باگذشت چند ماه از شیوع ویروس کرونا همچنان تعطیلی‌های کوتاه‌مدت و مقطعی به‌صورت مداوم وجود داشته و این امر ضرر بسیار بزرگی را متوجه گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌ها کرده است.

وی در این رابطه ادامه داد: تمامی اعضا تئاتر می‌دانند که تعداد محدودی از مخاطبین تئاتر در این شرایط به تماشاخانه‌ها مراجعه می‌کنند و برای مثال در یک سانس اجرا تماشاخانه سرو در خوش‌بینانه‌ترین حالت ما پذیرای 60 تا 70 مخاطب هستیم و تنها 40 درصد از ظرفیت تماشاخانه استفاده می‌شود اما همین مقیاس را به فروشگاه‌ها و دیگر اماکن شلوغ شهر ببرید که جمعیت زیادی در آن‌ها در حال تردد هستند.

شفیعی اظهار کرد: ما به‌هرحال تابع دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم ولی سؤال اساسی اینجاست که چرا بعد از گذشت 7 الی 8 ماه از کوران کرونا همچنان شاهد تعطیلی هفتگی مشاغل به‌صورت بی‌برنامه و مقطعی هستیم و تعجب می‌کنم که مگر ما هنوز در روزهای اولیه شیوع کرونا هستیم و شناختی از آن نداریم که این‌چنین عمل می‌کنیم زیرابه نظر با توجه به شرایط کنونی می‌شود تعطیلی 20 تا 30 روزه برای تئاتر و سینما را پیش‌بینی و اعمال کرده تا برنامه‌ریزی تماشاخانه‌ها و گروه‌های نمایشی دچار اشکال نشود.

این تهیه‌کننده تئاتر اظهار کرد: تصمیم‌گیری‌های هفتگی و مقطعی باعث سرگردانی تماشاخانه‌ها و گروه‌های نمایشی‌شده و امکان برنامه‌ریزی را از آن‌ها می‌گیرد.

مدیر تماشاخانه سرو تصریح کرد: این نکته هم حائز اهمیت است که ما در تماشاخانه سرو از گروه‌های نمایشی حمایت می‌کنیم و اساساً مبلغی برای اجاره‌بها نمی‌پردازیم اما هستند تماشاخانه‌هایی که به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند و باید از طریق فروش گیشه هزینه‌های جاری را بپردازند و این عدم برنامه‌ریزی درست  ضربه بزرگی را به آن‌ها وارد کرده است.

شفیعی در ادامه بیان کرد: ما در طول روز کارهای بسیار پرخطرتر و شلوغ‌تری داریم که در این شرایط باز هستند و به نظرم این مسئله که در این روزها حداقل مخاطب در سالن‌ها وجود دارد برای ستاد کرونا تبیین نشده است؛ برای مثال ما در طول شهر تهران قهوه‌خانه‌ها بسیاری داریم که باز هستند و این در شرایطی است که تماشاخانه‌های شهر تئاتر تعطیل است.

وی افزود: در این شرایط هنرمندان نمی‌توانند به شرایط اعتماد کرده و کار تولید کنند چون امکان دارد که نمایشی بعد از تلاش‌های بسیار برای اجرا در روزها نخست به دلیل شرایط کرونایی تعطیل شود.

امیرحسین شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: البته قطعاً سلامت مردم و صلاح جامعه اولویت و ترجیح جامعه هنری و تئاتری کشور است بوده و این افراد به‌عنوان اولین جمعیتی که برای حفظ سلامتی جامعه دست به تعطیلی فعالیت‌های خود زدند و همراه با مردم به تولید ماسک و کمک به افزایش سطح بهداشت جامعه پرداختند؛ این مهم را ثابت کرده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید