| by admin | No comments

گزارش روز اول اکران جشنواره سینما حقیقت/ «بانو» اکران نشد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در روز اول از سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت مستندهای بخش‌های ملی، بین‌الملل، آوینی و کارآفرینی اکران و مورد توجه مخاطین سینمای مستند قرار گرفت.

اولین روز از جشنواره که با افتتاحیه توسط دبیر جشنوراه سینما حقیقت و پیشکسوتان این حوزه برگزار شد، برنامه‌ای مختصر و البته همراه با یک قسمت فوق‌العاده بود. نمایش راش‌های دیده‌نشده از مستند «بادصبا» که محصول سال 1347 است. در این مستند استاد منوچهر انور همکاری داشته است و امروز که راش‌های ترمیم شده و دیده نشده را بعد از مدت‌ها تماشا می‌کرد، برایش یک روز استثنایی بود.

امروز مستندهای زیادی اکران شد اما در این میان مستندهای «بانو» «راویج» «فرش چین» «خداحافظی مهمانی» «مهدی عراقی را بکش» «قصه دختران فروغ» از اقبال بهتری برخوردار بوند. البته ده‌ها مستند دیگر در 6 سالن سینمایی اکران شدند و همینطور کارگاه تخصصی «انتخاب دوربین و فرمت برای مستند» امروز دوشنبه 16 آذر در سینما چارسو برگزار شد.

مستند سینمایی «بانو» که روایت‌گر زندگی پرفراز و نشیب بانو “عصمت احمدیان”، از زنان تاثیرگذار اهواز است اما به علت مشکلات فنی سالن نتوانست اکران شود البته عوامل آن در سینماچارسو حاضر شدند. حضور خانم «عصمت احمدیان» در میان خبرنگاران و علاقمندان سینما موجی از احساسات را در میان داشت و تمام افرادی که در کنار او بودند از هر قشر و سلیقه‌ای نسبت به این بانوی ایرانی عشق می‌ورزیدند. این فیلم توسط «محمد حبیبی‌منصور» ساخته شده است.

مستند «راویج» نیز که باموضوع کارآفرینی بود درباره دو کارآفرین و مشکلات فراوانی که آنان برای ایجاد کار و اشتغال در حوزه گردشگری در خراسان جنوبی می‌کشند تولید شده است. این مستند  به کارگردانی «صادق داوری‌فر» و به تهیه‌کنندگی «مهدی مطهر» بعد از اکران مورد توجه مخاطبین خود قرار گرفت. 

«فرش چین» نیز داستانی بسیار جذاب از یک تاجر فرش است که متوجه می‌شود مدل و سبک‌ فرش‌های اصیل ایرانی به چین می‌رود و آنجا توسط ده‌هزار فرش‌باف چینی بافته و با اسم فرش‌های ایرانی به جهان فروخته می‌شود. تاجری که حالا می‌خواهد فرش‌های ایرانی را در حوزه تجارت و فروش بین‌المللی وارد کند تا به زنان روستایی به نام «چین» در ایران که فرش‌بافند کمکی کرده باشد. این مستند را حجت الاسلام «امیر منیری»کارگردانی کرده است و محصول «اوما فیلم» است.

مستند «خداحافظی مهمانی» به کارگردانی «مهدی لقمانی» نیز درباره کارگاه هنری است که بعد از 60 سال قرار است فروخته شود. خانه‌ای که در آن هزاران نفر هنرجو و علاقمند هنر آموزش دیده‌اند و کار یاد گرفته‌اند.

مستند «مهدی عراقی را بکش»  درباره‌ مهدی عراقی؛ مردی که فعالیت سیاسی‌اش را با فدائیان اسلام شروع کرد، به امام خمینی‌(ره) پیوست و در شهریور 58 توسط گروهک فرقان ترور شد، است. این مستند ساخته «عبدالرضا نعمت‌اللهی» است.

در بخش‌های فرعی جشنواره فروشگاه کتاب و مستند نیز مکان مناسبی بود تا در بین مستندها زمانی را برای انتخاب کتاب‌های مفید و مهم در حوزه مستندسازی انتخاب کنیم و مستندهای دیدنی را تهیه کنیم. خبرنگاران همینطور برای پذیرایی با کارت‌های خود می‌توانند از رستوران‌های موجود در سینما خریداری کنند.

جشنواره سینما حقیقت ویژه فیلم‌های مستند از 18 تا 24 آذر برگزار می‌شود. پردیس سینمایی چارسو تهران با ظرفیت 6 سالن میزبان این جشنواره است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید