| by admin | No comments

چهچهه‌های ضابط نبی‌زاده در نیاورانبا این که زبان آنها را متوجه نمی‌شدی اما آن قدر احساس در کارشان بود که می‌توانستی با موسیقی‌شان ارتباط برقرار کنی. تحریرهای خواننده به گونه‌ای بود که گویا کاملا متوجه آن چه می‌خواند، می‌شدی. به طور کلی اجرای موسیقی آنها نیازی به دانستن زبانشان نداشت و به خوبی می‌شد با آن ارتباط برقرار کرد.

به گزارش ایسنا، شاگرد عالیم قاسم‌اف همانند خودش صدای زیبایی داشت و اجرای به یاد ماندنی را در چهارمین شب موسیقی فجر در نیاوران از خود به یادگار گذاشت.

در اجرای ضابط نبی‌زاده تار، دایرل و سه تار نواخته می‌شد. موسیقی با فضای شادش، شباهت زیادی به موسیقی مناطق ترک‌نشین ایران داشت. خواننده گاهی به‌تنهایی می‌خواند و سازها به آرامی در کنار ساز او نواخته می‌شدند.

قطعه اول که آغازی شاد داشت رفته‌رفته ریتمی آرام و یکنواخت به خود گرفت؛ گاهی آوازهای در اوج خواننده و گاهی دوئت سازها. ولی رفته‌رفته موسیقی اوج گرفت و اوج‌خوانی‌های بلند به همراه سازها آغاز شد.

در بخش بعدی نیز تحریرهای خواننده در سالن پیچید و همچنان تماشاچیان را مجذوب خود کرد. خواننده به‌گونه‌ای می‌خواند که گویی در حال تعریف روایتی طولانی است و گوش سپردن به این داستان نیازی به زبان مشترک نداشت و تنها باید از آن لذت برد. عباراتی را ادا می‌کرد که شاید قبلا شنیده باشیم. او پس از لحظاتی سکوت کرده و همراه با نوازندگان شروع به نواختن کرد. گروه با جدیت می‌نواختند. خواننده بار دیگر تحریرهای خود را اجرا کرد و این بخش نیز به پایان رسید. به جرات می‌توان گفت که صدای قدرتمند این خواننده نیازی به تنطیم استودیویی ندارد و هر بار مسلط اشعار را می‌خواند.

قطعه چهارم یکی از قطعات معروف ترکی بود که شاید در رادیو و تلویزیون آن را شنیده باشیم و بدون این که با زبان آن آشنا باشیم با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. این قطعه که در ابتدا آغازی آرام داشت رفته‌رفته شاد شد و در انتها به همان صورت پایان یافت. نام این اثر «کوچه لره سوسپمیشم» بود.

قطعه پنجم نیز در ابتدا تحریرهای مکرر خواننده را با مشارکت کمتر سازها به همراه داشت ولی در انتها ریتم شاد شده و پایان یافت.

ضابط نبی‌زاده گلخان متولد سال ۱۹۶۵ در منطقه شماخی در آذربایجان است. او سال ۱۹۹۱ وارد کالج موسیقی آصف زینالی شد و اولین اساتید او حاجی بابا حسین‌اُف، جانعلی اکبرُف و عالیم قاسم‌اف بودند. او در سال ۱۹۹۶ وارد دانشگاه فرهنگ و هنر جمهوری آذربایجان شد و در سال ۲۰۰۰ از همان دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۹۹۷ به‌عنوان تکنواز در تئاتر اپرا و باله و در سال ۲۰۰۰ با کنسرت سولوی خود در شهر سومقاییت اجرا می‌کرد. وی از سال ۲۰۰۳ تاکنون به عنوان معلم  تخصصی آواز  در هنرستان ملی موسیقی آذربایجان فعالیت می‌کند. ضابط نبی‌زاده تقریباً در ۳۰ کشور جهان همچون هلند، بریتانیا، بلژیک، فرانسه، ترکیه، ایران، عراق، تایوان، تایلند، ازبکستان، کره شمالی، سوئیس، مراکش، روسیه، گرجستان، اسپانیا، الجزایر و غیره کنسرت برگزار کرده است.

او در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت بورسیه حیدر علی‌اف شد و در ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۵ به عنوان هنرمند افتخاری و در سال ۲۰۰۱ به عنوان هنرمند مردمی انتخاب شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید