| by admin | No comments

همنوایی نوازنده ایران و اتریش برای ادای احترام به کادر درمان- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رویداد موسیقایی ایران و اتریش با حضور خبرنگاران و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر، عصر روز گذشته جمعه 17 مرداد 1399 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

این برنامه با اجرایِ زنده سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط دو نوازنده‌ی پیانو و ترومبون شروع شد.

سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو در این مراسم حضور داشت. بخش نخست این مراسم به اجرای زنده موسیقی توسط نوازندگان ایرانی و اتریشی اختصاص داشت. بخش‌هایی از این اجرا پیشتر ضبط شده بود و با پخش آن، نوازندگان حاضر در سالن با آن قطعه همراهی می‌کردند.

در این برنامه قطعه سرناد اثر فرانتس شوبرت، قطعه سپاس که تلفیقی از موومان “لاکریموزا ” از قطعه رکوییم موتسارت و قطعه “دو سه شبه” استاد بزرگ لشگری بود و نیز در پایان قطعه “ایران ما” که از تلفیق دستگاه همایون – اصفهان، موسیقی فولکلوریک جنوبی و موسیقی فولک و اصیل بختیاری بود برای حضار اجرا شد.

در ادامه کلیپی از صحبت‌های عباد رضا اسلامی کولایی رییس فرهنگسرای نیاوران و نیز اشتفان شولتس سفیر کشور اتریش پخش شد.

عباد رضا اسلامی در صحبت‌هایش گفت: پس از تاسیس فرهنگستان خاور شناسی در وین و مدتی بعدتر تاسیس دارالفنون در ایران تبادلات  علمی، فرهنگی و آموزشی بین اتریش و ایران بسیار جدی‌تر از همیشه دنبال  شد. ارتباطات فرهنگی و هنری میان دو ملت ایران و اتریش سابقه دار و بلند مدت است.

اشتفان شولتس سفیر کشور اتریش نیز گفت: کشور اتریش رابطه خیلی ویژه و خاصی  با ایران  دارد. نظیر چنین پیوندی میان دو ملت ایران و اتریش را به ندرت می‌توان  میان  دیگر ملت‌ها دید. ما بیش از 700 سال روابط مستند، بیش از 500 سال مشارکت و 160 سال روابط دیپلماسی داریم. این امر چهارچوبی را برای به وجود آوردن روابط مبتنی بر اعتماد میان دو کشور به وجود می‌آورد.

سفیر کشوراتریش در ایران با قدردادنی از تمامی پزشکان و پرستاران سراسر جهان خصوصا در ایران و اتریش، تاکید کرد: کادر درمان  با زحمات فرابشری خود جان انسان‌ها را نجات می‌دهند و متاسفانه خیلی از این پزشکان و پرستاران جان خود را در این راه از دست دادند. امشب به یاد آنان این برنامه اجرا می‌شود.

حسام ساختیان‌چی تهیه کننده و کارگردان رویداد موسیقیایی ایران و اتریش گفت: بسیار خوشحالم که توانستیم جمعی از هنرمندان ایرانی و بین المللی، همراه با یک تیم اجرایی حرفه‌ای را کنار هم جمع کنیم تا شاهد برگزرای رویداد موسیقی مشترک بین دو کشور ایران و اتریش در زمان کم شدن اجراهای موسیقی به واسه بیماری منحوس کووید 19 باشیم؛ تا از سویی هم هنرمندان نامی کشور امید به روزهای روشن داشته باشند و دیگر آنکه بتوانیم زحمات عزیران کادر درمان را اندکی جبران کنیم.

فروغ فضلی رهبر و تنظیم کننده، سیامک کریمپور سرپرست موسیقی گروه ایران، بامداد خوشقدمی سرپرست موسیقی گروه اتریش و علی ضرابی (ترومپت)، ماکان خوی نژاد ( ویلن سل )، سروش عمومی (درامز)، بصیر اکبری (گیتار)، داوید گروبر( ساکسفون آلتو) و آنتون پرتلر( ساکسفون تنور) نوازندگان برنامه رویداد موسیقایی ایران و اتریش بودند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید