| by admin | No comments

نگاهی به تابلو سوخته نگاری “روح الله” + عکس- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، در آئین افتتاحیه نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» از تابلوی سوخته‌نگاری «روح الله» اثر مرتضی نداف مؤسس و مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری سوخته‌نگاری ایران رونمایی شد.

مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه «فناوری و صنایع فرهنگی» با شعار پیش به‌سوی آینده‌ای روشن، با حضور حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ، علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محمد حسین ایمانی خوشخو رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، در پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی واقع در دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی برگزار شد.

مرتضی نداف در این مراسم گفت: این اثر را ویژه دهه چهارم انقلاب اسلامی‌ ایران اجرا کردم که از زمان ایده‌پردازی و پژوهش و طراحی و سوخته‌نگاری حدود 4 ماه کار فشرده شبانه‌روزی بالغ بر 1000 ساعت زمان صرف شد که خواستم به عنوان عضو کوچکی از جامعه، اثری متفاوت که از ابداعات هنری‌ام درباره انقلاب ایران را تقدیم مردم شریف ایران و رهروان خط امام و رهبری عزیز ایران کنم.

این هنرمند عرصه سوخته‌نگاری تأکید کرد: انتظار من از مسئولین امر که در رونمایی حضور داشتند این است که قدر زحمات هنرمندان ایرانی را بدانند و حامی آثار هنری اینچنینی باشند چرا که در سایر رده‌های فعالیت‌های هنری، از جمله حراجی‌های هنری، تابلوهای هنری به شایستگی مورد حمایت قرار می‌گیرد و دست هنرمند را می‌گیرند و باعث می‌شود هنرمند با آسودگی بیشتری اثر خلق کند.

وی ادامه داد: این حقیر 28 سال است که در هنر سوخته‌نگاری فعالیت‌های زیادی در طراز جهانی و بین‌المللی دارم اما کمتر توسط مدیران تشویق و حمایت مالی شدم در صورتی که بارها از سوی کشورهای عربی و اروپایی و به ویژه آمریکا دعوت شده‌ام که تاکنون تلاش کردم هرچه خدا به من لطف کرده است را در کشور خودم مورد استفاده قرار دهم و به خاطر مسائل دنیایی مهاجرت نکنم و الحمدلله در ایران هنرمندان زیادی را آموزش داده‌ام که در اقصی نقاط کشور مشغول به کارند و از این طریق امرار معاش می‌کنند. اکنون‌با حمایت دکتر ایمانی، مؤسسه سوخته‌نگاری ایران در پارک ملی علوم وفناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی مستقر است و فعالیت می‌کند.

امام خمینی ,

شرحی بر تابلوی سوخته نگاری روح الله:

کل کلمات به طور قرینه در تابلو اجرا شده‌اند. سمت چپ و راست در قسمت پایین تابلو عبارت خمینی نوشته شده است که نشانگر لقب و زادگاه امام رحمة الله علیه است.
بالای آن کلمه روح‌الله نوشته شده است به طوری که از اتصال دو کلمه نماد میدان آزادی نمایان است و همچنین عدد 8 که نشان از امام هشتم حضرت رضا علیه السلام است که برکت و ولی نعمت ایران است.

مفهوم «انقلاب ما انفجار نور بود» در بالای نماد میدان آزادی نشان داده شده است که‌ فرم نورافشانی و نورانیت انقلاب را دارد. بالای آن از اتصال مجدد کلمه روح‌الله سه مفهوم پیداست؛ اینکه شکوفایی انقلاب را در شکل غنچه گلی نشان می‌دهد که وسط آن نمایی از ساعت شنی است که آن را با آب طلا تزیین کردیم که نشان از زمان نورانی و طلایی انقلاب دارد. وسط نماد ساعت شنی یک صدف است که در داخل آن دو قلب نشان داده شده است که این دو قلب به هم پیوند خورده‌اند که نشان از یکی شدن قلب امت و قلب امام خمینی رحمة الله علیه دارد که حاصل آن آتش عشقی است از وجود امام رحمة الله علیه که همچون پروانه‌ای در پرواز و حراست از این آتش عشق امت است.

بالای این فرم که به شکل پروانه است، آرم جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است که متشکل از قرینه کلمه روح‌الله است و در بالای تمام این کلمات  4 تذهیب با آب طلا رو به آسمان طراحی شده است که نشان از 40 سالگی انقلاب است. کل کلمات در تابلو در هیبت تنه درختی تنومند هستند که نشان از شجره طیبه انقلاب اسلامی ایران است.

در سمت چپ تابلو تصویر زیبایی از حضرت امام خمینی رحمت الله علیه طراحی شده و در سمت راست تابلو، آسمانی نورانی و پرستاره با کلمه و لیال عشر مزین شده است و در قسمت پایین آن نقشه ایران که با آب طلاست و در مرکز نقشه تهران کلمه والفجر نیز نگاشته شده است و در پایین تابلو جمله معروف حضرت امام خمینی (ره) نوشته شده است: «هنر دمیدن روح تعهد در کالبد انسان هاست.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید