| by admin | No comments

نفس‌های سنگینِ مؤسسات قرآنی و نظارت‌ِ بی‌حمایت مدیران- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، تعطیلی مؤسسات قرآنی برای قطع زنجیره بیماری کرونا، اقدامی ضروری از سوی ستاد مقابله با کرونا بود که با همراهی و همکاری مدیران مؤسسات نیز همراه بود اما همین تعطیلی، دردسرهایی را برای مؤسساتی که  تمام درآمدشان از راه دریافت شهریه تأمین می‌شود، ایجاد کرده است.

چند روزی از بازگشایی این مؤسسات در نقاط سفید کشور می‌گذرد و این در حالی است که هنوز تبعات تعطیلی چندماهه آنها گریبان مدیرانش را گرفته است. چگونگی نظارت نهادهای قرآنی بر مؤسسات نکته قابل بحث است. معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در این مدت، وعده‌هایی از تأمین هزینه‌های ناشی از خسارت کرونا به مؤسسات داده‌اند، اما تاکنون هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

در این چند سال، مهم‌ترین مأموریتی که برای مؤسسات قرآنی در نظر گرفته شده، صدور مجوز و پرونده فعالیت برای آنها بوده و انتقاد بسیاری از مؤسسات از نهادهای بالادستی بر سرِ توزیع عادلانه و متوزان بودجه به آنها است که در این سال‌ها گاه‌گاه حاشیه‌های زیادی را به دنبال داشته است.

“مریم موسوی‌زاده” مدیرعامل اتحادیه مؤسسات مردمی قرآنی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم درباره آخرین وضعیت مؤسسات قرآنی این استان گفت: قرار بود که وام بلاعوض یک میلیونی به مؤسسات بدهند. سامانه‌ای را معرفی کردند و مؤسسات در آن سامانه ثبت‌نام کردند اما هنوز مبلغی به حسابشان وایزی نشده است.

وی ادامه داد: بسیاری از مؤسسات قرآنی استان خوزستان در معرض تطعیلی‌اند. اغلبشان از راه دریافت شهریه که از مهدها و پیش‌دبستانی‌ها دریافت می‌کردند، اموراتشان را می‌گذراندند و حالا که مهدها و پیش‌دبستانی‌ها تعطیل شده‌اند، هیچ درآمدی ندارند.

موسوی‌زاده با اشاره به میزان خسارت‌وارد شده به مؤسسات قرآنی استان خوزستان گفت: شاید میانگین برای هر مؤسسه حدود 15 میلیون تومان این مدت چند ماه، خسارت وارد شده است. ساختمان اغلب آنها اجاره‌ای است و مدیران مؤسسات از پرداخت اجاره عقب‌مانده آن عاجز شده‌اند؛ به همین دلیل هم ساختمان را تحویل داده‌اند و فضای برای فعالیت‌هایشان ندارند.

مؤسسات قرآنی را اگر بزرگ‌ترین شبکه مردمی در حوزه فعالیت‌های قرآن به حساب بیاوریم، شیوع ویروس کرونا روال عادی آنها را به شدت متأثر کرده است، مؤسساتی  که در این مدت شیوع کرونا با رویکردی متفاوت در جبهه مقابله با کرونا حضور فعال و مؤثر داشتند. هزاران مؤسسه قرآنی و خانه‌های قرآن در شهرها و روستاهای کشور به تأسی از فرمایش رهبر انقلاب در رزمایش همدلی و مواسات به میدان آمدند و فضای مؤسسه را به کارگاه تولید ماسک و لباس ویژه کادر درمانی تبدیل کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید