| by admin | No comments

نشست خبری “تک تیرانداز”| گلایه‌های تند تهیه‌کننده به مسئولان اصفهانی و افتخار “دیرباز” به قهرمان ایرانی/ کارگردان: سعی کردیم به واقعیت‌ها وفادار باشیم- اخبار سینما و تئاتر – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، فیلم سینمایی “تک تیرانداز” برشی از حضور شهید عبدالرسول زرین تک‌تیرانداز قهرمان ایرانی در دفاع مقدس است و برخلاف فیلم تک‌تیرانداز آمریکایی، وجهه عرفانی و معرفتی تک تیرانداز ایرانی را به تصویر می‌کشد. تفاوت شهید زرین با امثال تک تیرانداز امریکایی، تنها تفاوت در تعداد شلیک موفق نیست؛ بلکه تفاوت در تفکر و اندیشه است، تفاوتی که مرزی است بین حق و باطل.

بخش زیادی از قصه “تک تیرانداز” در دل نیرو‌های دشمن تعریف می‌شود و به تأثیر حضور و مبارزه تک تیرانداز ایرانی در عقیم کردن عملیات‌های دشمن می‌پردازد. شهید زرین تک تیراندازی ایرانی که سه هزار شلیک موفق داشته است و ویژگی‌اش نسبت به تک تیرانداز‌های جهان این است که بیش از اینکه به شلیک‌های موفقش افتخار کرده باشد به انسان‌های که به آن‌ها شلیک نکرده است می‌بالد.

کامبیز دیرباز در این فیلم سینمایی نقش شهید زرین را ایفا می‌کند.لقب “گردان تک نفره” انتخاب شهید خرازی برای عبدالرسول زرین بود. بازیگری که در نشست خبری این فیلم در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر افتخار کرد که بعد از نقش شهید خدمت (مجید سوزوکی) در فیلم “اخراجی‌ها” که ما به ازای بیرونی داشت دوباره این شرایط فراهم شد تا در فیلم دیگری به مقام شامخ شهدا ادای احترام کنم. 

مشروح این نشست را بخوانید:

قهرمانی به نام شهید زرین به سینما آمد

علی غفاری کارگردان “تک‌تیرانداز” اولین نفری که در نشست صحبت کرد و گفت: نزدیک یک سال است درگیر این فیلم هستیم سعی کردیم نگاه حماسی و قهرمان‌محور داشته باشیم. وقتی در سینمای ایران جای قهرمان خالی است چقدر خوب که این اتفاق با نام عبدالرسول زرین افتاد که واقعاً قهرمانی بی‌نظیر در تاریخ ایران است. 

ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم به دوران آشنایی‌اش با شهید زرین اشاره کرد و افزود: از سال 1395 که با شخصیت شهید زرین آشنا شدم، دوست داشتم فیلمی درباره او بسازیم به همین دلیل اواخر سال گذشته خوشبختانه این طرح در بنیاد روایت تصویب شد و امروز امیدوارم دوستان این فیلم را بپسندند.

تلاش کردیم فیلم فقیر نباشد

تهیه‌کننده فیلم “تک‌تیرانداز” در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید این فیلم با حجم بالای امکانات ساخته شده، تأکید کرد: من خوشبختانه در طول بیست سال گذشته امکانات جنگی زیاد ساخته‌ام، تهیه امکانات فیلم جنگی خیلی سخت است و دوستان تولید و تدارکات تلاش کردند این امکانات را فراهم کنند. هرچند از مدیران ارشد انتظار امکانات داریم که جای گلایه دارد. البته با ما همراهی‌هایی شد از حداقل امکانات حداکثر استفاده کردیم تلاش کردیم فیلم به لحاظ امکانات فقیر نباشد. پیش از این در آثار دفاع مقدسی عراقی‌ها ضعیف نشان داده می‌شد اما لازمه قلم ما این بود که آنها قوی نشان داده شوند تا تاثیر این تک‌تیرانداز مشخص شود.

ماجرای صداهایی که از واکمن درمی‌آمد

غفاری کارگردان “تک‌تیرانداز” درباره اینکه چقدر این فیلم به واقعیت‌ها پایبند بوده است، بیان کرد: هر آنچه که دیدید برگرفته از واقعیت و اسناد بود از تمام هم‌رزمان این شهید بزرگوار گفت‌وگو گرفتیم که خیلی به ما کمک کرد. طبیعتاً برای پرداخت شما سینمایی این کار از گفت‌وگوها استفاده کنیم و جذاب‌تر به نمایش بگذاریم. صداهای انتهای فیلم صدای هم‌رزمان این شهید بود آن صدایی هم که شهید با واکمن گوش می‌داد صدای واقعی فرزندان شهید بود.

ترس داشتم که حسّ کشتن بی‌رحمانه به وجود نیاید

حسن ایوبی تدوینگر این اثر هم گفت: این فیلم اگرچه در دسته فیلم‌های دفاع مقدسی است اما بیش از اینکه دغدغه ما کات پلان‌ها باشد، دغدغه اصلی ما این بود که در فیلم‌های دفاع مقدس دو جبهه علیه هم آرایش نظامی دارند که معلوم نیست هر شلیکی چه تلفاتی دارد؛ اما در این فیلم از ابتدا طریقه کشته شدن افراد را می‌دیدیم.

وی با اشاره به اینکه سعی کردیم بیننده این همذات‌پنداری را می‌کرد، افزود: در درازمدت ترس این را داشتیم که حسّ کشتن بی‌رحمانه به وجود نیاید سعی کردیم بیننده این همذات‌پنداری را می‌کرد که این اتفاق باید می‌افتاد. سخت‌ترین بخش‌هایی که در تدوین بود بخش تانک‌ها و ادوات بود. با شب بیداری این فیلم را به جشنواره رساندیم.

تصویر جدیدی از یک جنگ داشته باشیم

سعید براتی مدیر فیلمبرداری این اثر تأکید کرد: آورده‌ای که می‌توانستم برای این فیلم داشته باشم، این بود که از لحاظ تکنیکی نوآوری وارد فیلم کنم. تا تصویر جدیدی از یک جنگ داشته باشیم. تا جایی که توانستم. تا جایی که ابزار و ادوات راه داد، سعی کردیم چیزی کم نداشته باشیم. ما امکانات چندانی هم نداشتیم اما من با انگیزه‌ی بالا وارد این تیم شدم.

تأثیر جلوه‌های میدانی زیر سایه باران دیده نشده!

ایمان کرمیان مدیر جلوه‌های ویژه فیلم گفت: 95 درصد این فیلم جلوه‌های میدانی داشت. خودم وقتی فیلم را می‌بینم لذت می‌برم، مثلاً بارانی که در سکانس افتتاحیه فیلم بود در فیلم‌های ایرانی ندیدم. به نظرم کار متفاوتی انجام دادیم. سعی کردیم شکل انفجارها و درگیری‌ها متفاوت باشد. جنگ در خاکریز را با 6 دوربین در حرکت گرفتیم.

غفاری در پاسخ به این سؤال که چطور شد به کامبیز دیرباز برای ایفای نقش شهید زرین رسیدند، تصریح کرد:  او به لحاظ چهره کم و بیش نزدیک به شهید است او خوب برای این کار جواب داد و زحمت زیادی کشید در کسوت یک تیرانداز قابل قرار گرفتن سختی‌هایی دارد.

سعی کردم شهید زرین خوب از آب درآید

کامبیز دیرباز بازیگر نقش تک تیرانداز درباره نزدیک شدن به نقش شهید زرین گفت: از اینکه این نقش به من رسید خدا را شکر می‌کنم و قدرش را می‌دانم. در بین نقش‌هایی که در این 20سال بازی کرده‌ام این دومین کاراکتری بود که ما به ازای بیرونی داشت. ما با آقای غفاری خیلی صحبت کردیم تا به این نقش برسیم. به این نتیجه رسیدیم که نباید نعل به نعل مانند این قهرمان باشیم بلکه این قهرمان را با نگاهی به زندگی شهید زرین خلق کنیم. شهید زرین در گچساران به دنیا آمده بود و بعد از فوت پدر و مادرش با دایی خود در اصفهان زندگی کرد. ما تصمیم گرفتیم برای لهجه با گویشی نزدیک به گویش عبدالرسول زرین داشته باشیم اما منبع خوبی برای این امر نبود و سعی کردیم به این لهجه نزدیک شویم.

شفاف‌سازی بودجه فیلم/ 10 میلیارد تمام شد

در ادامه نشست خبرنگاران بحثِ شفاف‌سازی بودجه این فیلم را مطرح کردند که به نظر می‌رسد هزینه زیادی برده است. اصغری تهیه‌کننده فیلم در این باره توضیح داد:  افتخار می‌کنم در چنین شرایطی بودجه فیلم با ده میلیارد تومان تمام شد آنهایی که فیلم دفاع مقدسی می‌سازند و شرایط فیلمسازی در این شرایط را می‌شناسند می‌دانند که این بودجه چندانی نیست تلاش کردیم تا بودجه زیادی صرف نشود.

او همچنین با گلایه از مسئولان اصفهانی که لیاقت نداشتند به این فیلم کمک کنند، گفت: معمولاً ما که فیلم جنگی می‌سازیم توقع داریم نهادها و مسئولان کمک کنند با اینکه فیلم به قهرمان اصفهانی منسوب شد و تلاش کردیم از کمک مسئولان اصفهانی کمک بگیریم اما آن‌ها کمکی نکردند. تنها گلایه‌ای که می‌توانم از مسئولان اصفهانی داشته باشم این است که لیاقت نداشتند با این فیلم همکاری کنند. چند لوکیشن در شهرک دفاع مقدس ساخته شده و سایر امکانات به سختی فراهم شده امکانات شهرک قدیمی است اما سعی کردیم از امکانات حداکثر استفاده کنیم.

غفاری درباره پرداختن به برشی از حضور شهید زرین در جنگ، گفت: موضوع ما پرداختن به شخصیت شهید نبود دیدیم که برای پرداختن به زندگی شخصی او باید سریال بسازیم ما می‌خواستیم برش کوتاهی از نوع نگاه این شخصیت به جنگ داشته باشیم. طبق روایات شهید زرین بسیاری از اهداف در تیررس نگاهش بوده اما نزده و همین تفاوت او با کاراکتر فیلم تک‌تیرانداز آمریکایی است. کسی پیدا نمی‌شود که بگوید این فیلم از واقعیت دور بود اما سعی کردیم به آن لباس سینمایی بپوشانیم.

امیررضا دلاوری بازیگر نقش شهید حسین خرازی که کمتر در نشست صحبت کرد در فیلم که فرصت کافی برای صحبت نداشت در سخنانی کوتاه گفت: از همه بچه‌های گروه که واقعاً زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید