| by admin | No comments

مگر می‌شود به اخبار شهادت سردار سلیمانی جناحی نگاه کرد؟یک روزنامه‌نگار پیشکسوت بر این باور است که شهادت سردار سلیمانی یک رویداد ملی است و طبیعتا نباید مسائل جناحی در پوشش اخبار این حادثه دخالتی داشته باشد.

بهروز بهزادی ـ روزنامه‌نگار پیشکسوت و رییس شورای سیاست‌گذاری روزنامه «اعتماد» ـ در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی عملکرد رسانه‌ها در پوشش اخبار شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، اظهار کرد: این اتفاق یک واقعه ملی است و قاعدتاً مسائل جناحی نباید در آن دخالت داشته باشد. آن چیزی که در چند روز اخیر در رسانه‌ها دیدم نیز نشان از همین رویکرد داشت و اکثر رسانه‌ها از اصولگرا گرفته تا اصلاح‌طلب، همگی با احترام شأن سردار شهید سلیمانی را رعایت کردند. 

او درباره‌ی تاثیر اختلاف عقیده‌های شدید در شبکه‌های اجتماعی بر رسانه‌های رسمی، خاطرنشان کرد: به هر حال هر تعبیری که از شبکه‌های اجتماعی داشته باشیم، نمی‌توانند رسانه به معنای کامل باشند. پشت سر یک رسانه افراد حرفه‌ای کار می‌کنند که به اصول رسانه‌ای تسلط دارند، اما در شبکه‌های اجتماعی مردم حضور دارند که طبیعتاً اختلافاتی هم دارند؛ البته در همه جای دنیا نیز اینچنین است و فقط به کشور ما ختم می‌شود، اما نباید اجازه داد که شبکه‌های اجتماعی وارد رسانه‌های رسمی شوند. 

بهزادی با بیان اینکه «کسانی که به اصول حرفه‌ای واقف هستند، آلوده‌ی نگاه‌های غیرحرفه‌ای نمی‌شوند»، افزود: طبیعتاً در رسانه‌های رسمی اصولی وجود دارد که باید رعایت شود، اما این اصول در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. در این میان ما حتی نمی‌توانیم بگوییم «متاسفانه» این اصول در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد، چراکه این مردم هستند که در این رسانه‌ها حضور دارند و تولید محتوا می‌کنند و طبیعی است که به اصول حرفه‌ای رسانه‌ای تسلطی ندارند. 

این روزنامه‌نگار پیشکسوت همچنین اظهار کرد: تنها توصیه‌ای که همیشه به رسانه‌ها می‌کنم این است که اخبار و تحلیل‌ها را درست به مردم عرضه کنند؛ چراکه یکی از مشکلات اصلی رسانه‌ها این است که گرفتار نوعی خودسانسوری شده‌اند و بسیاری از مطالب را منتشر نمی‌کنند. این در حالی است که در بسیاری مواقع فضا برای انتشار مطالبی که با واقعیت مطابقت دارند آزاد است. 

او با تاکید بر اینکه «یکی از دلایل اصلی اینکه رسانه‌ها در بخش کاغذی تیراژ کم و در بخش دیجیتال مخاطبان کمی دارند، عادت به خودسانسوری است»، تصریح کرد: زمانی که سردبیر بودم همیشه به خبرنگاران می‌گفتم شما همه چیز بنویسید و من حذف می‌کنم، اما اجازه ندهید که خودتان حذف کنید. این نگاهی است که باید در همه رسانه‌ها جریان داشته باشد، اما برخی از سردبیران برای اینکه خودشان را راحت کنند از خبرنگاران می‌خواهند مراقب باشند و به سراغ اخباری که مشکل دارد نروند؛ این در حالی است که اگر قرار است از رودخانه رد شویم، اولین کسانی که باید پایشان خیس شود، افرادی است که در رأس رسانه‌ها قرار دارند.

به گزارش ایسنا، صبح روز جمعه (۱۳ دی ماه سال ۹۸) در پی حمله هوایی نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چند تن از همراهان وی از جمله فرماندهان و رزمندگان حشد الشعبی، به شهادت رسیدند. مراسم تشییع این شهید بزرگوار و همراهانش دوشنبه در تهران انجام می‌شود.

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید