| by admin | No comments

معرفی کتاب|جنگ نرم کارزار هزاره سوم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «جنگ نرم، کارزار هزاره سوم» نوشته مهدی ایزدی جدیدترین کتاب انتشارات اریش است که در 4 فصل منتشر شده است. 

در مقدمه این کتاب آمده است: 

جنگ نرم چیست؟ 

یک فرد بیمار در موارد بسیاری ممکن است با سخنان نرم، چه مثبت چه منفی، بهتر مداوا شود و یا حتی از دنیا برود. آورده‌اند که طرف را مار نیش زد، به او گفتند تو را زنبور نیش زده، زنده ماند و کسی را که زنبور نیشش زده بود، به او گفتند مار تو را گزیده و او از دنیا رفت! همین‌طور درباره بسیاری از سرطان‌ها و بیماری‌های صعب‌العلاج با نیرو و انرژی‌های مثبت فراوان می‌توان بیماری را کنترل و یا حتی درمان کرد، درحالی که انسان‌های افسرده با مشکلات بسیار قابل حل به انزوا و حتی مرگ روحی دچار می‌شوند. 

همین تمثیلات کوتاه و آشنا ما را به درک خوبی از اهمیت جنگ نرم می‌رساند و باورپذیری ما را نسبت به جنگ نرم نشان می‌دهد. جنگی که می‌تواند آثار مثبت نیز داشته باشد و ما نباید تنها به اثرات تخریبی آن توجه کنیم. نخستین کسی که جنگ نرم را آغاز کرد، شیطان بود. او ابتدا با اغفال آدم و حوا و راندن آنها از بهشت و دوم با فریب قابیل برای قتل قابیل تخم دشمنی با انسان را به وسیله جنگ نرم کاشت. 

احتمالا در طول تاریخ تمدن بشری در قرون متمادی در حین تکامل اجتماعی انسان، جنگ نرم با نوسانات زیادی روبه‌رو بوده، بسیاری از حاکمان و خواص به این ابزار با دیدی راهبردی نگریسته‌اند و برخی آن را جدی نگرفته، حتی به آن فکر هم نکرده‌اند. جنگ نرم با فراز و فرودهایی روبه‌رو بوده و گذر زمان ارزش آن را بیشتر نمایان ساخته است، به طوری که شاید بتوان قرن حاضر را قرن جنگ نرمی پیچیده دانست. 

نظر به اهمیت این مطلب، موضوع «جنگ نرم، کارزار هزاره سوم» مورد توجه و تحقیق اینجانب قرار گرفت تا مگر محققان و علاقه‌مندان اهتمام بیشتری به آن نشان دهند و پژوهش‌های بیشتری در این عرصه به رشته تحریر درآید. به امید اینکه اثر پیشرو رهیافتی هر چند کوچک در این پهنه بیکران باشد. 

در فصل ابتدایی کتاب با عنوان «شناخت و ابعاد جنگ نرم» جنگ نرم معرفی شده و به بررسی موضوعاتی نظیر دموکراسی، مواجهه غرب با آن، قدرت و منشا آن و سازوکارهای جنگ نرم پرداخته می‌شود.

در فصل دوم این کتاب، استراتژی تهدید و جنگ نرم به صورت مفصل بررسی می‌شود. فصل سوم به آغاز جنگ نرم پرداخته و با معرفی مدیریت جنبش و هرم استراتژی به جنگ روانی متفقین در جنگ دوم جهانی و اصول جنگ روانی اسرائیلی‌ها می‌پردازد. در فصل چهارم و پایانی کتاب که عنوان «نظم نوین جهانی» دارد، طرحی برای تدارک و آماده شدن برای جنگ نرم ارائه می‌شود. 

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید