| by admin | No comments

معاون صدا: به بازرگانی صداوسیما تذکر دادیم/ ماجرای پاتوق بزرگان رادیو در میدان ارگ- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رادیو اولین فرستنده‌ای است که به صورت عمومی وارد ایران شد. اولین‌باری که رادیو در ایران شنیده شد به دلیل فقدان دسترسی و ابزارهای ارتباطی آن زمان، با نام “رادیو تهران” شناخته شد.  در بدو تأسیس، رادیو تهران که دارای دو فرستنده یکی برای موج متوسط و دیگری برای موج‌کوتاه بود، برای پخش برنامه‌های خود از یک استودیو در محل اداره بی‌سیم استفاده می‌کرد. در سال 1327 یک فرستنده در اختیار رادیو قرار گرفت و یک استودیوی کوچک در میدان ارگ برای پخش اخبار ساخته شد.

تلویزیون , رادیو , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

رادیو جلوتر از تلویزیون

در سال 1336 نام «رادیو تهران» به «رادیو ایران» تبدیل و بعدها در جنب رادیو ایران فرستنده دومی بنام رادیو تهران نیز مشغول به کار شد که در آغاز امر تنها موسیقی از آن پخش می‌شد. حالا که 79 سال از اولین حضور رادیو در ایران می‌گذرد رادیو از 16 شبکه رادیویی بهره می‌برد. شبکه‌هایی که شنیده می‌شوند اما در اکثر اوقات، فرهیخته‌تر و اندیشمندانه‌تر از تلویزیون حرکت می‌کنند؛ حتی به تعبیر بسیاری از کارشناسان سطح دسترسی‌شان در عصر مدرنیته هم راحت‌تر و بهتر است.

تلویزیون , رادیو , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

مخاطبین برای استفاده از رادیو بیشتر ترغیب می‌شوند

حمید شاه‌آبادی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران است و چند صباحی این مسئولیت را قبول کرده و پیش از این مسئولیت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را هم در کارنامه خودش دارد. او با اشاره به مخاطب بیش از 40 درصدی رادیو به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: مخاطب همیشه برای ما اهمیت داشته و در راستای میل مخاطب حرکت کرده‌ایم و البته از مصلحت موردنیاز واقعی دور نشویم.  همکاران ما به طور ویژه با نرم‌افزارهای متعدد در لحظه از واکنش مخاطبین خودشان متوجه می‌شوند. از همکاران و شنوندگان تقاضا دارم این تعامل را در بیشتر کنند؛ وقتی ما خودمان را به علایق و سلایق مخاطبین نزدیک کنیم مخاطبین ما برای استفاده از رادیو بیشتر ترغیب می‌شوند؛ امیدواریم روز به روز بهتر بشویم.

گسترش تعامل رادیوی جمهوری اسلامی ایران با ABU

وی در خصوص گسترش تعامل رادیوی جمهوری اسلامی ایران با ABU، توضیح داد: ما در آغاز راهیم و یک وقفه طولانی ما را از این فضا دور کرده و سال گذشته که جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا احیاء شد و طبیعتاً این ارتباط‌ها مجدداً احیا شد؛ به گونه‌ای که امسال در نشست و کنفرانس رسمی‌شان شرکت کردیم و آنها از حضور اساتید ما برای برگزاری کارگاه در سایر کشورها استقبال کردند.

برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های رادیویی در کشورها

شاه‌آبادی با اشاره به اینکه اعلام آمادگی کردیم دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی در کشورهای دیگر برگزار کنیم، افزود: قرار شد ما اسامی اساتیدی که می‌توانند در کشورهای دیگر کارگاه تخصصی برگزار کنند را همراه با دوره‌ها به اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه (ABU) اعلام کنیم؛ متقابلاً ما هم اعلام آمادگی کردیم برای اینکه کارگاه‌های تخصصی منحصر به بازه زمانی جشنواره بین‌المللی رادیو نباشد بلکه در طول سال ما درخواست‌هایی را داریم که هم آنها و دیگر کشورها در این حوزه، حضور فعال داشته باشند.

معرفی آداب و سنن ایرانی در رادیوهای کشورهای خارجی

معاون صدا بر معرفی آداب و سنن ایرانی در رادیوهای کشورهای خارجی تأکید کرد و گفت: یکی از حوزه‌های دیگری که در مذاکرات و تعاملات با ABU به آن پرداختیم مشابه کاری بود که الان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کشور چین اجرا می‌شود؛ ما هم آماده‌ایم همین رویه را برای کشورهای دیگر داشته باشیم؛ یعنی به زبان رادیوی موردنظر برنامه‌سازی کنیم یا خودشان برای ما برنامه را برگردان کنند تا آداب و سنن ایرانی در قالب برنامه ثابت رادیوهای کشورهای خارجی معرفی شود. در آغاز ارتباط و تعامل با اتحادیه هستیم و امیدواریم بتوانیم به این حرف‌ها و رایزنی‌ها جامه عمل بپوشانیم.

تلویزیون , رادیو , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

درخواست از رئیس بازرگانی صداوسیما

شاه‌آبادی در پاسخ به این سؤال که در زمینه کم‌کردن حجم آگهی‌های بازرگانی در رادیو و یا جلوگیری از پخش این تبلیغات چه اقدامی انجام داده‌اید، خاطرنشان کرد: از آقای مهدوی‌مهر رئیس بازرگانی سازمان صداوسیما درخواست کردیم و جدول مقایسه‌ای این دو حوزه را استخراج کردیم؛ در 4 شبکه ما حجم آگهی‌های بازرگانی که توسط اداره کل بازرگانی ساخته و پرداخته می‌شود از حد متعارف بیشتر بود؛ زیرا در مقایسه 7 ماهه امسال با سال گذشته این افزایش و بیشتر بودن از حد متعارف را نشان می‌دهد.

تذکر به بازرگانی صداوسیما

وی با اشاره به اینکه به اداره کل بازرگانی سازمان صداوسیما تذکر دادیم، خاطرنشان کرد: ما این تذکر را به اداره کل بازرگانی دادیم و قرار شد ما جدول استخراج را داشته باشیم و آن 4 شبکه را مراعات کنند. البته در خصوص سایر شبکه‌ها افزایش آگهی داشتیم اما نگران نیستیم؛ زیرا اینها شبکه‌هایی بودند که به آنها آگهی نمی‌دادند. در دو سال اخیر معلوم شده که برنامه‌های خوب تولید کردند و این اتفاق می‌افتد.

مراقبت می‌کنیم آگهی‌ها، مخاطب را برنامه‌زده نکند

معاون صدا با اشاره به اینکه شدت حجم آگهی‌های بازرگانی نشان‌دهنده مقبولیت برنامه است و صداوسیما تحت فشار مسائل مالی و اقتصادی است، تصریح کرد: درست است که آگهی‌های بازرگانی زیاد به آنتن ضرر می‌زند اما باید به این نکته توجه داشت اولاً مسائل مالی صداوسیما به شدت این سازمان را تحت فشار قرار داده و هیچ حمایت لازم و منطقی در حد مأموریتی که صداوسیما برعهده دارد انجام نمی‌شود. ثانیاً شدت حجم آگهی‌های بیشتر نشان‌دهنده مقبولیت برنامه است؛ برنامه تا دیروز شناخته نشده بود طبیعتاً برای آن درخواست آگهی هم وجود نداشت، امروز برنامه مورد اقبال قرار گرفته و مخاطب پیدا کرده، به آن آگهی بازرگانی اختصاص می‌دهند. ما البته باید به گونه‌ای مراقبت کنیم که این آگهی‌ها باعث نشود که برنامه‌زدگی ایجاد شود و زمینه استقبال مخاطب کاهش پیدا کند.

مشارکت رادیو با تلویزیون در برنامه‌سازی

شاه‌آبادی در پاسخ به این سؤال که شاهد برنامه‌ای رادیویی به نام “نمای رادیو” در شبکه نسیم هستیم قرار است زمینه برنامه‌های مشارکتی رادیو با تلویزیون چطور پیش برود؛ آیا رویکردی برای گسترش تولیدات مشترک با سیما دارید، تأکید کرد: ما تلاش‌مان بر این است که برای برنامه‌های خوبمان آنونس تلویزیونی نسازیم؛ یعنی به تلویزیون نگوییم فلان برنامه ما را با یک آگهی بازرگانی، تبلیغ کن! بلکه عملکرد رادیو بیشتر نمود پیدا کند. موضوعاتی مثل تولید مستندی از پیشکسوتان رادیو را دستمایه قرار دهیم؛ برای اینکه از ظرفیت تلویزیون برای معرفی بیشتر رسانه و در واقع هم‌افزایی مشترک استفاده کنیم.

قوه خیال مخاطب نمایش رادیویی بر هم زده می‌شود

وی افزود: طرحی که شما به آن اشاره کردید اگرچه مخالفینی دارد و در واقع قوه‌خیال مخاطب نمایش رادیویی را بر هم می‌زند اما از یکسو نشان‌دهنده این است که این نمایش‌های رادیویی از مقبولیت و اقبال بیشتری برخوردارند، و از طرف دیگر، دریچه‌ای است که ژانر نمایش رادیویی که مردم کمتر از آن اطلاع دارند و فقط اهالی خاصی می‌دانند که چنین ژانری تولیدات دارد، مشخص شود. ما گنجینه عظیمی از تولیدات نمایش‌های رادیویی را در اختیار داریم و فرصت بروز و ظهور بسیاری در این حوزه وجود دارد که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت بهره ببریم و این اقدام بتواند راه را برای استفاده بهتر نمایش‌های رادیویی فراهم کند.

تلویزیون , رادیو , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

پاتوق بزرگان رادیو در میدان ارگ

شاه‌آبادی در پاسخ به این سؤال که قرار بود نام میدان ارگ مجاور ساختمان رادیو نمایش را به پاسداشت جایگاه والای بزرگان رادیو نامگذاری کنید، خاطرنشان کرد: ما آنجا را همچنان پاتوق بزرگان رادیو می‌شناسیم به عنوان اینکه این مکان، مکانی است که بزرگان رادیو در آن حضور و بروز بیشتری داشته باشند هنوز این نامگذاری را در دستور کار داریم. یک قسمت از کار همان جشنواره نمایش رادیویی بود که 10 شب آنجا نمایش رادیویی در درون محوطه باز اجرا شد؛ منظورم این نبود که ما آنجا را تبدیل به یک مجموعه‌ای خواهیم کرد که مثلاً اقدامات مداومی را شاهد باشیم؛ بلکه به تناسب برنامه‌ها و فعالیت‌ها محل بروز و ظهور این اتفاقات باشد.

اجرای زنده نمایش‌های رادیویی در فصل بهار و تابستان

وی در پایان بیان کرد: در حال حاضر چهره‌های نام‌آشنای بیشتری با رادیو نمایش همکاری می‌کنند؛ ان‌شاءالله فرصت‌ها و برنامه‌هایی فراهم شود که هوا مناسب باشد؛ چون آنجا فضای سرپوشیده زیادی برای عموم مردم ندارد و بیشتر این نمایش‌ها را می‌توانیم در فصل بهار و تابستان تدارک ببینیم و همچنان این طرح‌ها را برای آن فصول درنظر داریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید