| by admin | No comments

مستند «پرش بلند» نقشه پیچیده هیلتر برای ترور در تهران را نشان می‌دهد- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم


عطا پناهی، کارگردان مستند «پرش بلند» که از آثار راه‌یافته به بخش مسابقه این دوره از جشنواره تلویزیونی مستند است در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درباره چگونگی انتخاب سوژه این اثر گفت: علاقه زیادی به جنگ جهانی دوم داشتم و مطالعات زیادی نیز درباره این مسئله انجام داده بودم و همین مسئله باعث شد تا متوجه یکی از نقشه‌های آلمانی حین جنگ شوم که همان نقشه ترور بود که به «پرش بلند» معروف است؛ در اصل آلمان می‌خواست طبق این نقشه دست به ترور سران حاضر در اجلاس سران متفقین در تهران بزند، همین مسئله باعث شد تا به سراغ ساخت این مستند بروم.

او با بیان اینکه این مستند سال گذشته ساخته شده است، تصریح کرد: در طول ساخت این اثر خوشبختانه به آرشیوی دست پیدا کردیم که کمتر کسی به این آرشیو دسترسی داشته است. برای اولین بار آرشیویی رنگی از اجلاس سران متفقین در تهران پیدا کردیم که کیفیت خوبی هم داشت و توانستیم این فیلم رنگی را در مستند «پرش بلند» استفاده کنیم.

عطا پناهی که سابقه کارگردانی «نامه‌های کارستن» را در کارنامه دارد، درباره جشنواره تلویزیونی مستند اظهار داشت: امروزه همه فیلمسازان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای در حوزه مستند این جشنواره را می‌شناسند و قطعاً این موضوع اتفاق مبارکی در حوزه مستند کشور به شمار می‌رود. 

پناهی با تأکید بر اینکه جشنواره تلویزیونی مستند در آینده مطلوب‌تر نیز خواهد شد، خاطرنشان کرد: البته تبلیغات درباره این جشنواره کم است و امیدوارم تبلیغات بهتر و مؤثرتری درباره این جشنواره شکل بگیرد تا از این طریق مسیر رو به رشد امروز جشنواره در آینده نزدیک درخشان‌تر از گذشته شود.

«پرش بلند» مستندی داستانی در ژانر سیاسی تاریخی است. در این فیلم منوچهر زنده‌دل، ناهید مسلمی، مهدی علیپور , غزال قربانی به هنرمندی پرداخته‌اند.

 آثار راه‌یافته به بخش مسابقه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند هرشب ساعت 21 روی آنتن شبکه مستند می‌روند و بازپخش آن‌ها در ساعت‌های 2 بامداد و 9 صبح روز بعد در کنداکتور این شبکه قرار گرفته است. همچنین رأی‌گیری بعد از پخش هر اثر از شبکه مستند سیما به مدت 24 ساعت ادامه دارد و مخاطبان می‌توانند به مستند مورد علاقه‌ خود امتیاز بدهند.

مستند , جنگ ,

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید