| by admin | No comments

مستند «هستند کسانی که…» رونمایی شد/ تلاشی برای دلگرمی نخبگان ایرانی- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، در آستانه روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی دانشمند مسلمان و برجسته ایرانی، محسن یزدی مدیر شبکه مستند سیما به دعوت رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از این سازمان بازدید کرد.

هدف از این بازدید که با همراهی ابواقاسم ناصری مدیر تولید شبکه مستند صورت گرفت، آشنایی با فعالیت‌های علمی – پژوهشی و تولیدات صنعتی دانش بنیان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در سال جهش تولید عنوان شده است.

 در جریان این بازدید و جلسه‌ای که با حضور مدیر شبکه مستند سیما، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و تعدادی از اساتید و نخبگان علمی این سازمان برگزار شد از فصل دوم مجموعه مستند تلویزیونی «هستند کسانی که…»  به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محسن غلام‌زاده رونمایی شد.

در این مراسم، بخش‌هایی از این مستند علمی تلویزیونی 13 قسمتی که به آشنایی با فعالیت‌های علمی نسرین معظمی و محمدمهدی ایزدپناه، دو نخبه علمی فعال در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اختصاص داشت، به نمایش درآمد.

روشن نگه داشتن چراغ پژوهش در شرایط سخت و طاقت فرسا

پس از نمایش این مستند، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ضمن خوشامدگویی به مدیر شبکه مستند سیما و اساتید و نخبگان علمی حاضر در جلسه گفت: به آقای غلام‌زاده و همکاران‌شان برای تولید این مجموعه مستند تبریک و خداقوت می‌گویم و در جریان تلاش‌های ایشان برای تحقیق، تصویربرداری و تولید این اثر بودم.

 علیرضا عشوری ابراز امیدواری کرد: ساخت و پخش مستندهایی که به همت دوستان در شبکه مستند سیما رقم خورده است، فتح بابی برای همکاری عمیق‌تر و گسترده‌تر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با صداوسیما شود.

وی افزود: صداوسیما باید فراتر از اخبار روزمره، به پیشرفت علمی کشور آن هم در این شرایط سخت، نگاه ویژه‌ای داشته باشد. آنچه امروز در قالب این مستند و البته بازدید از مراکز مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دیدیم، میراث 4 دهه تلاش همکاران ما و به ویژه خانم دکتر معظمی است که در سخت‌ترین شرایط کشور، چراغ پژوهش را در این نهاد روشن نگه داشتند.

عشوری گفت: فعالیت‌های تولیدی و پژوهشی واحدهای مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گوشه‌هایی از زحمات و دستاوردهای جوانان گمنام اما پرانگیزه و توانمند این مرز و بوم است.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی گفت: جوانانی که نخواستند صرفاً دنبال یک زندگی راحت و درآمدزایی صرف از توانایی‌های خود باشند، با وجود مسیر ناهموار پیش روی خود در پی توسعه علم و فناوری بودند و امیدوارم حضور و کمک صداوسیما بتواند بخشی از تلاش این جوانان و البته اساتید و پژوهشگرانی که اکنون و در گذشته در این سازمان فعالیت می‌کردند را به تصویر بکشد.

دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

مدیر شبکه مستند نیز با اشاره به بازدید از واحدهای مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که همراه با رئیس این سازمان و پیش از برگزاری این جلسه صورت گرفت عنوان کرد: امروز برای من روزی به یادماندنی بود، چرا که از نزدیک با دستاوردهایی در حوزه علم و فناوری این مؤسسه آشنا شدم که واقعاً هم مایه افتخار بود.

محسن یزدی گفت: سعی من و همکارانم این خواهد بود که برای انعکاس درست و مؤثر این تلاش‌ها و دستاوردها اقدام کنیم. 

 وی افزود: مردم به اندازه کافی از زحمات شما اطلاع ندارند. از دوستان صمیمانه سپاسگزارم که به نوعی واسطه خیر شدند تا این اثر فاخر تولید شود. ما حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی را وظیفه رسانه و به طور ویژه شبکه مستند سیما می‌دانیم و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌های  بعدی، کارهای جدیدی را در قالب این مجموعه مستند خواهیم ساخت.

 یزدی خاطرنشان کرد: به نظر من علاوه بر پیامدهای آگاهی‌بخش این گونه مستندهای تلویزیون همین که نخبه‌ای علمی یا صنعتی پس از عمری تلاش در این حوزه به واسطه ساخت مستندی از فعالیت‌هایش احساس دلگرمی کند، دستاورد مهمی است. معمولاً دانشمندان و اهل علم تمایل زیادی به حضور و مطرح شدن در رسانه‌ها ندارند. بخشی از این موضوع شاید به ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی آنها برگردد، اما نباید توجیهی برای کم‌کاری رسانه‌ها باشد.

 وی افزود: اگر ساخت چنین مستندهایی فارغ از میزان بیننده، دفعات پخش، شرکت در جشنواره‌ها و… باعث شود تا آن دانشمند و پژوهشگر پیشکسوت دلگرم شود برایمان کافی است. البته فصل دوم مجموعه «هستند کسانی که…» نیز همچون فصل اول آن از شبکه مستند پخش خواهد شد و تأثیرات خوب آن را نیز خواهید دید، اما آنچه مهم است نفس این اقدام و تلاش برای انعکاس فعالیت‌های علمی نخبگان کشورمان است که در این مستند تلویزیونی به خوبی به آن پرداخته شده است.

 مدیر شبکه مستند سیما گفت: امیدوارم همان‌گونه که شما اساتید و پژوهشگران عزیز به وظیفه خود در ارتقای سطح علمی کشور عمل کرده‌اید ما هم بتوانیم در سنگر رسانه به وظیفه خودمان عمل کرده و با کمک هنرمندان، گوشه‌هایی از این  فعالیت ها را برای مخاطبان به تصویر  بکشیم.

بازنمایی فعالیت علمی نخبگان نوآور در «هستند کسانی که…»

کارگردان مجموعه مستند علمی تلویزیونی «هستند کسانی که…» نیز درباره ساخت این  مستند گفت: علاوه بر مخاطب عام، یک گروه هدف ویژه‌تر نیز در نظر داشتم، دانشجویان و نخبگانی که در ابتدای مسیر علم‌آموزی و دانش پژوهی‌اند. جوانانی که به دلیل برخی ناملایمتی‌ها و دشواری این مسیر، شاید از ادامه راه منصرف و یا انگیزه‌هایشان کاسته شود.

 محسن غلام‌زاده تصریح کرد : آنچه در این مستندها می‌بینید با شواهد واقعی و ملموس از فعالیت پژوهشگران موفق کشور، نشان می‌دهد که این امکان وجود دارد که در همین آب و خاک بمانیم و هم‌تراز با پژوهشگران جهان و گاهی جلوتر از آنها  دست به ابداع و زایش علمی بزنیم.

وی گفت: در این مجموعه مستند تلاش کردم با بیان دستاوردها و فعالیت‌های اساتید و نخبگان کشورمان، با تمرکز به اختراع و نوآوری روند شکل‌گیری و نتایج  آن پروژه علمی با دقت و موشکافی به تصویر کشیده شود.

غلام‌زاده افزود: با توجه به دشواری‌های تولید، محدودیت بودجه و مسائلی از این دست، اگر گرایش و علاقه‌مندی شخصی‌ام برای بازنمایی کوشش‌های پژوهشگران سرزمینم نبود، این مجموعه مستند به سرانجام نمی‌رسید. از طرف دیگر حمایت عزیزانی همچون دکتر عشوری و همکارانشان در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انگیزه مضاعفی در مسیر ساخت این فیلم‌های مستند بود. 

چرا گفتیم «هستند کسانی که…»؟

کارگردان مستند تلویزیونی «هستند کسانی که…»  درباره وجه تسمیه این مجموعه نیز گفت: خواستیم بگوییم  که هنوز هم در سرزمین ما کسانی وجود دارند که با وجود نارسایی‌ها و حتی بی‌مهری‌ها دست از تلاش و کوشش برنداشتند و در مسیر پیشرفت علمی و پژوهشی کشور ثابت قدم‌اند.

وی افزود : اگر این مجموعه تلویزیونی بتواند حتی پنج نفر از آمار بالای فراز مغزهای کشور کم کند و این نخبگان جوان را برای چند سال بیشتر در کشور نگه دارد، برای من کافی است. شاید به این وسیله من هم سهم اندکی در آبادانی سرزمینم داشته باشم. امروز پروردگار را شاکرم که فصل دوم این مستند تلویزیونی نیز برای پخش از شبکه مستند آماده شده  و وجدانم راحت است که در حد توان و مقدورات این پروژه تولیدی با تمام  وجود کوشیدم گوشه‌ای از توانمندی‌های علمی کشور را در این 13 قسمت به تصویر بکشم. امیدوارم بتوانم این مسیر را ادامه دهم و اگر هم این توفیق برای من میسر نباشد، سایر همکارانم با قوت این راه را ادامه دهند.

پیش از برگزاری این جلسه، مدیر شبکه مستند سیما به همراه رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، از واحدهای مختلف تولیدی و پژوهشی این سازمان از جمله نیکاکمپرسور (واحد تولید قطعات یدکی کمپرسور)، پژوهشکده زیست‌فناوری، مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری کاربردی(ICAN)، واحد توسعه فناوری نانو الکترونیکی کران و واحد سامانه صنعت طاها (تولیدکننده انواع سامانه‌های الکترواپتیکی بازدید کردند. 

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید