| by admin | No comments

مستندهای جدید بسیج صداوسیما روی آنتن|از افشای رمز و راز قائله “کردستان” تا 250 حمله شیمیایی به “سردشت”- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مرکز بسیج صدا و سیما با ساخت مستندهایی مربوط به دفاع مقدس و موضوعات روز کشور، تولیدات جدیدی را روانه آنتن رسانه ملی کرده است. در این گزارش، تعدادی از آثار این مرکز معرفی می‌شود‌؛

43 روز مقاومت جانانه شهید قرنی از نهال یک روزه انقلاب 

مستند «43 روز»، جدید‌ترین اثر مرکز بسیج صدا و سیما است. این فیلم مستند روایتی از اتفاقات یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی 23 بهمن 57 است. جایی که کردستان توسط دو گروه جدایی‌طلب یعنی کوموله و دموکرات که یکی وابسته به شوروی و دیگری وابسته به آمریکا است شاهد اتفاقات زیادی است و صحنه سخت جنگ تنها یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل می‌گیرد.

داود مرادیان، کارگردان مستند «43 روز» در مورد مستند «43 روز» گفت: این مستند به مدت یک سال پژوهش و تصویریابی داشته و در آن تصاویر دیده نشده بسیاری وجود دارد. حتی جالب است بدانید که بسیاری از نگاتیوهای موجود از روزهای ابتدایی انقلاب استخراج و تبدیل به فیلم شده است که در مستند 43 روز می‌بینیم. 

این کارگردان و مستندساز در مورد داستان اصلی این مستند گفت: 43 روز به ماجرای تجزیه‌طلبی کردستان توسط دو گروه کوموله و دموکرات پرداخته و 43 روز اول انقلاب را روایت می‌کند. در ان زمان تقریبا هیچ نهاد حراستی به غیر از ارتش وجود نداشته و خود ارتش نیز درگیر با بزرگان بوده است. شهید قرنی به مدت 43 روز، فرماندهی نیروها را در کردستان برعهده می گیرد. جالب است بدانید که در این مقطع زمانی، بازرگان به شدت اصرار دارد که باید با نیروهای کوموله و دموکرات مذاکره کرد اما شهید قرنی موافق او نیست. نتیجه این منازعه سیاسی این می‌شود که آقای بازرگان بدون اطلاع امام خمینی شهید قرنی را عزل می‌کند و ایشان کمتر از یک ماه بعد توسط گروه فرقان ترور می‌شود. 

وی ادامه داد: در بیانیه‌ای که گروهک فرقان بعد از ترور شهید قرنی منتشر می‌کند، دلیل اصلی اقدام خود را مقابله ایشان با جدایی‌طلبان کردستان ذکر می‌کند. در روز تشییع شهید قرنی، پیشگویی ایشان محقق شده و نیروهای کوموله و دموکرات به پادگان سنندج حمله می‌کنند. این پادگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر سوقط می‌کرد، شاید نیروهای جدایی‌طلب تا تهران هم می‌آمدند. 

این مستند در 4 قسمت 25 دقیقه‌ای تنظیم شده و به تهیه‌کنندگی عباس مرادیان  تهیه شده است. 

دوربینی که در برابر تروریست‌های الاحوازیه روشن ماند!

مستند دیگری که برای ایام هفته دفاع مقدس توسط مرکز بسیج صدا و سیما آماده شده است، مستند «عمق میدان» است. این مستند 30 دقیقه‌ای درباره حادثه تروریستی 31 شهریور سال 97 در اهواز است که با روایتی متفاوت به تصویر کشیده شده و از شبکه‌های مستند، افق و جام‌جم پخش شد. 

میثم حق‌وردی، تهیه‌کننده این فیلم مستند درباره عمق میدان گفت: سال گذشته که آن عملیات تروریستی در اهواز رخ داد، مرکز بسیج صدا و سیما تصمیم گرفت که کاری برای این  اتفاق و آن شهدا درست کند. بنابراین بنده به همراه آقای کنج‌خانلو که کارگردان این اثر هستند، به منطقه اعزام شدیم و با همکاری با نهادهای مختلف در استان خوزستان، کار را آغاز کردیم. محور اصلی ما صحبت با عکاسان بود. همان‌طور که می‌دانید، تصاویر خیلی زیادی از این اتفاق منتشر نشد و در مقابل، عکس های منتشر شده از آن برد بسیار خوبی پیدا کرد. برای مثال، عکس بهراد قاسمی، عکاس ایسنا بسیار دیده شد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که مستند خود را از زبان این عکاسان روایت کنیم.

وی ادامه داد: در ابتدا فعالیت روزمره این عکاسان را نشان می‌دهیم و سپس آنان را به میدان آورده و ماجرای آن روز را از زبان‌شان شنیدیم. این مستند 5-6 روز تصویربرداری داشت و یک ماه نیز پس تولید آن به طول انجامید. 

این مستندساز تصریح کرد: بعد از این حادثه، انتظار داشتم که مستندهای زیادی برای نشان دادن ابعاد آن تولید شود؛ البته چندین گزارش خبری تولید شد اما مستندهای کمی داشتیم. مطمئنا چنین موضوعاتی حساسیت‌های زیادی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد اما فکر می‌کنم که به این مساله مهمی باید توجه بیش‌تری می‌شد. 

حقایقی از حضور کشتی‌های «کرال» چینی روی آنتن تلویزیون

مستند «کرال» فیلمی است که در حوزه مطالبه قانونی دریایی کار شده است و حقایقی از حضور کشتی‌های چینی در خلیج فارس را به تصویر می‌کشد. این اثر مستند، پیرامون اتفاق چند ماه اخیر که گفته می‌شد دریا به چینی‌ها واگذار شده است، ساخته شده و به شبهات آن پاسخ می‌دهد.

خط سیر این مستند از این قرار است که یک صیاد بومی، داستان حضور کشتی‌های چینی در خلیج‌فارس را روایت کرده و اثرات منفی این کار، تاثیرگذاری آن بر کسب و کار صیادان محلی و تخریب محیط‌زیست را بیان کرده است.

 این مستند 45 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی یاسر شاه‌تیری و کارگردانی حجت‌الله عدالت‌پناه ساخته شده است و به زودی از شبکه 5 و مستند پخش خواهد شد.

نمایش پیشرفت‌های ایران در قدرت نظامی دفاعی  

مستند «رسام» تصاویری از قدرت نظامی دفاعی ایران در برابر دشمنان است و تجهیزات نظامی کشورمان در حوزه بالستیک، دریایی، شناوری و … را به تصویر کشیده است. خط سیر این مستند از زمان قبل از انقلاب و نمایش وضعیت نظامی دفاعی ایران در آن مقطع آغاز شده و پیشرفت‌های کشور در این حوزه را در 40 سال پس از پیروزی انقلاب نمایش می‌دهد.

داود مرادیان، کارگردان این مستند است. او در مورد این مستند گفت: در این فیلم، با استفاده از تصاویر غیرحفاظتی رزمایش‌های سپاه، به بررسی تاکتیکی و لژستیکی سپاه و ارتش می‌پردازیم و از این منظر قدرت نظامی و دفاعی کشورمان را مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای مثال، چگونگی شکل‌گیری قدرت موشکی کشور و تاکتیک‌های جنگی‌مان را به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار می‌دهیم. این جریان از زمان هشت سال دفاع مقدس آغاز شده و تا به امروز و راهبردهای آینده ادامه دارد. 

مستند رسام در 5 قسمت 20 دقیقه‌ای تولید شده است. 

بیش از 250 حمله شیمیایی به سردشت در دو هفته!

مستند «جنایت فراموش شده» دیگر اثری است که این روزها از تلویزیون پخش شد. این فیلم با نگاهی به اتفاقات سردشت، خاطرات تلخ شیمیایی شدن بسیاری از مناطق غرب و جنوب غرب ایران را مرور می‌کند. سردشت نخستین شهر غیرنظامی در جهان است که مورد هجوم حملات شیمیایی قرار گرفت و تلفات زیادی داشت. این مستند از زاویه دید عکاسانی است که در آن‌جا حضور داشته و جنایات را در قالب عکس منتشر کرده‌اند. در این مستند نشان داده می‌شود که در یک بازه دو هفته‌ای بیش از 250 حمله شیمیایی به مردم صورت گرفته است. علاوه بر این، در طول هشت سال دفاع مقدس، بارها مناطق مختلفی از کشورمان اسیر حمله‌های شیمایی رژیم بعث شده است.

کارگردان این مستند پناه‌برخدا رضایی است و نریشن آن را محمدرضا ایرانمنش خوانده است. این مستند حدود 4 سال تحقیق و پژوهش داشته و در بیش از 100 جلسه تصویربرداری شده است.

پاسخ به یک سوال؛ شهرها چگونه تاریخ و قهرمانان‌شان را روایت می‌کنند؟ 

مستند «آلزایمر»، اثر دیگری است که در مرکز بسیج صدا و سیما ساخته شده است. این مستند به کارگردانی نوید سالاری‌مقدم و تهیه‌کنندگی ابراهیم و اسماعیل ارجمندی تولید شده است. 

نوید سالاری‌مقدم درباره این مستند گفت: مستند آلزایمر، حول یک محور کلیدی شکل می‌گیرد؛ این که شهر به عنوان یک رسانه چگونه تاریخ و قهرمانانش را برای مردمش روایت می‌کند؟ موضوع اصلی ما در این مستند این است که چرا شهرها خاموش هستند و برای مردم قصه نمی‌گویند. مطمئنا شهر رسانه‌ای است که ما بیش‌ترین برخورد را با ان داریم و حتی اگر از هیچ رسانه‌ای استفاده نکنیم، باز هم از شهر و محیط آن عبور می‌کنیم. چنین رسانه‌ای موظف است که ما را در جریان اتفاقات و تاریخ‌مان قرار بدهد. 

وی ادامه داد: مطمئنا مردمی که گذشته خود را فراموش کنند، در خطر از دست دادن ریشه و هویت خود قرار می گیرند و ممکن است بدون هدایتگر به هر طرفی بروند چرا که نمی‌دانند از کجا آمده و به کجا می‌روند. 

او در مورد ایده اصلی خود برای پرداخت به چنین سوژه‌ای گفت: در گذشته، تاریخ ما تصمیم‌هایی را گرفته است و ما در آینده باید از تجربه‌های گذشته استفاده کنیم. 

این کارگردان و مستندساز در مورد روند تولید این مستند گفت: با پژوهش‌هایی که انجام دادیم، فیلم‌نامه این مستند در 6 قسمت نوشته شد. آلزایمر یک مستند کاوشگر است که توسط 2 راوی در قاب روایت می‌شود. این دو راوی ما را با خود به تماشای جاهایی می‌برند. برای مثال، به میدان ژاله سابق و شهدای فعلی می‌رویم و دوری می زنیم تا ببینیم که این میدان آیا چیزی از آن جنایت روز 17 شهریور 1357 را به ما یادآوری می‌کند یا خیر. متاسفانه به لحاظ معماری و شهرسازی هیچ چیزی که ارجاع بدهد، وجود ندارد.  برای ساخت این فیلم، علاوه بر ایران، به دو کشور روسیه و ترکیه نیز سفر کردیم تا مقایسه‌ای بین این دو کشور و ایران در راستای همان پرسش محوری داشته باشیم. هم چنین با استفاده از تصاویر آرشیوی، تاریخ ایتالیا، لندن و … را مرور کرده و توجه به این تاریخ در این کشورها را بررسی کردیم. 

سالاری‌مقدم در پایان تاکید کرد: در نهایت حدس ما این است که هر شهر برای روایت‌گری نیاز به چند ابزار دارد. یادمان‌ها، موزه‌ها  و … می‌توانند برای ما قصه بگوید. البته مستند آلزایمر فقط مربوط به جنگ نیست و تمام وقایع تاریخی کشورمان را پوشش می‌دهد. 

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید