| by admin | No comments

“مرز پرگهر” با روایتی از مکان‌های باستانی ایران روی آنتن می‌رود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مجموعه مستند «مرز پرگهر» از امشب روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود. کامبیز اخوان، تهیه‌کننده این مجموعه مستند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، گفت: این مجموعه مستند برای شبکه یک سیما که عموم مردم مخاطب آنند، آماده شده است، بر همین اساس فکر کردیم خوب است که وقتی مردم ما واژه‌هایی در مورد تعدادی از سازه‌های قدیمی و کهن کشورمان مانند چغازنبیل، سازه آبی شوشتر و میمند می‌شنوند، شناخت درستی از آن داشته باشند. البته این‌گونه نیست که تاکنون فیلمی از این اماکن ساخته نشده باشد اما از آنجا که بسیاری از این فیلم‌ها برای جشنواره‌های مستند یا شبکه‌های تخصصی ساخته شده است شاید کمتر دیده شده باشند. 

او با اشاره به روند انتخاب اماکن تاریخی و کهن ایران گفت: با مشورتی که با آقای زین‌العابدین و دوستان داشتیم بیش از 60 مکان تاریخی را انتخاب کردیم  و با بررسی بیشتر به 13 بنا و اثر تاریخی رسیدیم. برای انتخاب اماکن تلاش کردیم چند بنا که ثبت جهانی هستند نظیر چغازنبیل شوش را انتخاب و در عین حال چند بنای دیگر که کمتر شناخته شده‌اند را معرفی کنیم. در حقیقت این انتخاب‌ها از روی عمد بوده است چرا که قصد داشتیم هم مکان‌های ثبت جهانی که معرف تاریخ ایران باستان به جهانیان است را مرور و در کنار آن مکان‌های کم اسم و رسم دارتر را معرفی کنیم، با این امید که این کار باعث شود متولیان میراث فرهنگی کشور با نگاه دقیق‌تری برای ثبت جهانی این بناهای تاریخی برنامه‌ریزی کنند.  

تهیه‌کننده مجموعه مستند «مرز پرگهر» با اشاره به شیوه روایت این اثر گفت: سعی کردیم لحن و گفتاری را انتخاب کنیم که مناسب مخاطب شبکه سراسری باشد. بر همین اساس کار را به سمت تاریخ مطالعات این امکان تاریخی نبردیم در حالی که شاید ساعت‌ها بتوان در مورد بنایی مثل چغازنبیل صحبت کرد. 

وی تأکید کرد: علاوه بر این، نگاه گردشگری نیز داشته‌ایم، بدین معنی که اگر بتوانیم مردم را تشویق کنیم که به این مناطق باستانی سفر کنند، پوئن مثبت برای ما به شمار می‌رود. به عبارت دیگر علاوه بر نگاه تاریخی، ملی و حفظ غرور ایرانی، نگاه گردشگر محور نیز داشتیم. 

او به دلیل انتخاب چند کارگردان برای ساخت این مجموعه اشاره کرد و گفت: بدون شک کار کردن با یک یا دو کارگردان راحت‌تر است اما ساخت اثر را با 10 کارگردان پیش بردیم که البته همگی کاربلدند و از مستندسازان خوب کشور به شمار می‌روند. درست است که هماهنگی این کارگردانان کار بسیار سختی بود اما به نظرم ارزشش را داشت چرا که اکنون 10 روایت مختلف و 10 سلیقه متنوع در اختیار داریم. با این حال نخ تسبیح واحدی همه را به هم گره می‌زند و آن هم محتوا و شیوه ارائه است. 

اخوان ضمن معرفی کارگردانانی که در این اثر مشارکت داشتند گفت: آقای بهمن ابراهیمی که مستندهای حیات وحش زیادی را کارگردانی کرده است، اثری به نام «رازهای سرسورن» دارد و در آن کهن‌ترین رنگین نگاره‌های ایران و منطقه در کوهدشت را به تصویر کشیده است. خانم مؤمن‌زاده روستای صخره‌ای میمند و ارگ راین را روایت کرده است. جالب است بدانید که ارگ راین دومین ارگ خشتی بعد از ارگ بم است که البته همواره تحت‌الشعاع ارگ بوده و خیلی معروف نشده است. آقای میکائیل شهرستانی نیز که از اهالی تئاتر است، مستندی از غار دیدنی کرفتو ساخته است. 

او در پایان با اشاره به زمان پخش مستند «مرز پرگهر» گفت: این مستند روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت 23 از شبکه یک سیما پخش می‌شود و بازپخش آن نیز شنبه و دوشنبه هفته بعد ساعت 18 روی آنتن می‌رود. 

بر اساس این گزارش، در مستند مرز پرگهر 13 اثر تاریخی و کهن ایران زمین برای بینندگان معرفی شده است. این اثر فاخر توسط 10 کارگردان خوب کشور کارگردانی شده و تولید آن طی یک سال و نیم به سرانجام رسیده است. مجید سروینی قسمت چغازنبیل ( شوش)، بهمن ابراهیمی قسمت رنگین نگاره‌های کهن صخره‌ای سرسورن کوهدشت لرستان، مریم مومن‌زاده قسمت‌های ارگ راین (کرمان) و گنجینه خورشید میمند، حامد عزیزی قسمت سازه‌های آبی شوشتر(سیکا)، علی قادری قسمت تخت سلیمان (تکاب)، جواد وطنی قسمت‌های شهر زیرزمینی ارزانفود و قلعه کنگلو (سوادکوه) و غار قلعه لاپ کمر( اسپهبد خورشید مازندران)، کمال مطوف قلعه سلاسل (شوشتر)، امیررضا دریانیی قسمت قلعه ایزدخواست (آباده فارس)، میکائیل شهرستانی قسمت غارکرفتو (دیواندره) و ابوالفضل توکلی قسمت ارگ سریزد ( مهریز)، را کارگردانی کرده‌اند. این مجموعه با صدای” فرخ نعمتی” بازیگر خوب سینما و تلویزیون روایت شده و در آن از تکنیک‌های انیمیشن سه بعدی(3D) استفاده شده است.

“مرز پر گهر” به تهیه‌کنندگی کامبیز اخوان صفا، کاری از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک سیما است که یکشنبه‌ها و سه شنبه‌ها پس از سریال شبانگاهی پخش خواهد شد.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید