| by admin | No comments

«مرز زندگی»، روایتی متفاوت از روزهای پس از جنگ است- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «مرز زندگی» به تازگی در قالب جشنواره تلویزیونی مستند به روی آنتن شبکه مستند رفت. این مستند که به کارگردانی محمد مهدی خالقی و محمد صالح نوروز نژاد ساخته شده است، روایتی متفاوت از روزهای پس از پایان جنگ در سوریه است و همراهی دو دختر سوری برای راه‌اندازی یک بیمارستان برای مردم شهر بوکمال را روایت می‌کند. 

محمدمهدی خالقی تهیه کننده و کارگردان این فیلم مستند درباره سابقه هنری خود گفت: متولد مشهد هستم و در سال 1356 به دنیا آمده‌ام. در رشته الهیات با گرایش تاریخ و تمدن تا مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرده و چیزی حدود بیست سال است که مشغول به فعالیت هنری هستم. در حوزه‌های مختلفی مانند مطبوعات، فیلمنامه نویسی و سینمای مستند و داستانی به خلق اثر پرداخته‌ام. امروز بیش از هشتاد فیلم مستند در کارنامه دارم که از آن جمله می‌توانم به مجموعه «به توان چهل» و سه‌گانه «مرز زندگی»، «پارسیان شام» و «دوختن زندگی» اشاره کنم. این سه گانه به دوران گذار در سوریه می‌پردازد و مرز زندگی، یکی از این سه فیلم است که امسال در جشنواره مستند سیما شرکت داده شده است.

وی در خصوص ایده خود از ساخت مستند مرز زندگی گفت: ایده ساخت سه گانه مرتبط با سوریه با توجه به نیازهای فضای رسانه‌ای بعد از پایان جنگ در سوریه به وجود آمد. مرز زندگی نیز فیلمی چند بعدی است که از یک سو به مساله وحدت ملی و ساختار درونی جامعه سوری پرداخته و از سوی دیگر، خدماتی که از سوی رزمندگان جبهه مقاومت ورای خدمات نظامی به اهالی این کشور ارائه شده است را به تصویر می کشد. یکی از این خدمات بارز، فراهم آوردن امکانات بهداشتی و درمانی است.

این مستندساز ادامه داد: داستان این فیلم، ماجرای همراهی دو دختر سوری برای راه‌اندازی یک بیمارستان برای مردم شهر بوکمال است. مرحله پیش تولید و پژوهش کار، حدود یک هفته زمان برد و در ادامه مجموع زمان فیلم برداری و تدوین آن، فرایندی چهار ماهه بود. این مستند به صورت مشترک توسط من و دوست خوبم جناب آقای محمد صالح نوروز نژاد کارگردانی شد و زحمت تدوین و تصویربرداری اثر نیز به عهده جناب آقای سعید هوشمند قرار داشت.

تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «مرز زندگی» در خصوص جشنواره مستند سیما بیان کرد: این جشنواره با توجه به ابزارهای خاصی که در اختیار دارد و همچنین با توجه به ساختار خاص داوری و جلب آرای مردمی در انتخاب آثار، ایده ای نو و بکر است. پخش تلویزیونی، نقطه عطف ویژگی‌های خوب این جشنواره است. همین خاص بودن و متفاوت بودن باعث می شود تا این جشنواره با سایر جشنواره های فیلم قابل مقایسه نباشد.

گفتنی است سومین جشنواره تلویزیونی مستند سیما، از پانزده تیر ماه با پخش آثار راه یافته به مرحله مسابقه، کار خود را آغاز کرده است و فیلم مستند «مرز زندگی» نیز روز یکشنبه شب روی آنتن رفت و روز گذشته بازپخش شد.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید