| by admin | No comments

ماجرای دانشجویی که از لندن به سیستان بلوچستان رفت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


نازنین پیرکاری تهیه‌کننده و مستندساز در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در مورد سوژه فیلم جدید خود که پیرامون حسین عیلمرادی است توضیح داد و گفت: در مجموعه برنامه «یک چکه ماه» که ماه رمضان هر سال از شبکه مستند پخش می‌شود، تیم تحقیق و پژوهشی داریم که سوژه‌‌های مناسب با سیاست کلی برنامه را به ما معرفی می‌کنند. یکی از اعضای گروه، شخصی را به ما معرفی کرد که نامش حسین علیمرادی بود. سال گذشته اصلا فرصت نداشتیم که به این سوژه بپردازیم و از طرف دیگر لازم بود که با بررسی‌های بیشتر مطمئن شویم که ساخت مستندی از فعالیت او جنبه تبلیغاتی نداشته باشد. بر همین اساس جلساتی را با ایشان برگزار کردیم تا به کم و کیف کارش پی ببریم. 

وی ادامه داد: در تحقیقات خود فهمیدیم که این شخصیت یک خیریه دانشجویی در دانشگاه علامه طباطبایی راه انداخته است و فعالیت‌های خیرخواهانه انجام می‌دهد. نام این موسسه «دست یاری به دشتیاری» است و عمده فعالیتش ساخت مدرسه در دشتیاری سیستان و بلوچستان است. وقتی وارد زندگی‌ حسین علیمرادی شدیم متوجه شدیم که او نخبه بوده است و در انگلیس تحصیل می‌کرده است؛ قبل از این که از ایران برود یکبار به مناطق محروم می‌رود و رویای آبادانی این مناطق در ذهنش شکل می‌گیرد. بر همین اساس به ایران برمی‌گردد و در سفری به سیستان وبلوچستان می‌بیند که مدرسه مناسبی در این منطقه وجود ندارد، به همین دلیل تصمیم می‌گیرد که با ساخت مدرسه و کار فرهنگی در این مناطق محروم فعالیت جدیدی را آغاز نماید. خود او می‌گفت «دانشجو نمی‌تواند آجر بالا بیندازد و کارهای بنایی مدرسه را انجام بدهد؛ او باید کارهای علمی و فرهنگی انجام بدهد؛ به همین دلیل بعد از این که مدرسه را می‌سازیم آن را رهایش نکرده و به کار فرهنگی مشغول می‌شویم». 

او با اشاره به ساخت مستندی پیرامون زندگی این نخبه جوان گفت: مهدی بخشی‌مقدم که کارگردان مجموعه مستند یک چکه ماه است به ما گفت که این سوژه بسیار عالی است و باید مستندی از او ساخته شود. بخش‌هایی از مستند که باید در تهران تصویربرداری می‌شد به پایان رسید و قرار گذاشتیم که همراه با تیم تولید به سیستان و بلوچستان برویم. در دو روز پایانی تصویربرداری لازم بود که به یکی از روستاهای منطقه برویم و تیم تولید در دو ماشین به آنجا رفتند. راننده یکی از ماشین‌ها خود حسین علیمرادی بود که متاسفانه در جاده تصادف کرد و حسین جان خودش را از دست داد. جالب است بدانید که خود حسین در یکی از مصاحبه‌هایش می‌گفت که در این جاده تاکنون 20 نفر کشته شده‌اند. متاسفانه خود ایشان هم درگیر همان جاده شد و جانش را از دست داد. اتفاق بسیار تلخی رخ داد که همه ما را ناراحت کرد. مستند پرتره ایشان ناتمام ماند و آخرین صحنه‌ای که از او گرفتیم، همان صحنه تصادف بود. 

این کارگردان و مستندساز ضمن اشاره به زمان پخش این فیلم مستند گفت: در این حال تصمیم گرفتیم که مستند ایشان را به پایان برسانیم، آقای غفوری، مدیر شبکه و آقای ناصری مدیر تولید شبکه مستند بسیار به ما کمک کردند تا این فیلم به پایان برسد و در چهلم او پخش شود. البته روز چهلم ایشان مصادف با شهادت سردار سلیمانی شده بود و دیدیم که اصلا زمان مناسبی برای پخش نیست. به همین دلیل روز شهادت حضرت فاطمه زهرا را برای پخش این مستند انتخاب کردیم. خانواده حسین بسیار دوست داشتند که مستند زندگی او به پایان برسد. این نسخه از مستند 36 دقیقه‌ای است که امشب از شبکه مستند پخش خواهد شد. البته قصد داریم نسخه بلند این کار را هم بسازیم و در جشنواره سینماحقیقت حضور داشته باشد. از حسین علیمرادی یک فرزند 6 ماهه به یادگار مانده است. 

پیرکاری در پایان در مورد ساخت فصل جدید «یک چکه ماه» گفت: فصل جدید این مجموعه در 28 قسمت برای پخش از شبکه مستند در ماه مبارک رمضان در حال تولید است. 

گفتنی است مستند «دست یاری به دشتیاری» به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم و تهیه کنندگی نازنین پیرکاری در شبکه مستند ساخته شده است و امشب ساعت 21:30 از شبکه مستند پخش خواهد شد. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید