| by admin | No comments

فراست: ویروس کرونا محور جشنواره “فصل همدلی” شد- اخبار ادبیات و نشر – اخبار فرهنگی تسنیم


قاسمعلی فراست دبیر بخش داستان‌نویسی جشنواره فصل همدلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ضمن تشریح هدف از برگزاری جشنواره فصل همدلی اظهار داشت: موضوع جشنواره فصل همدلی در واقع اعلام عام در سطح کشور در خصوص داستان کوتاه، داستان بلند و رمان در قالب همیاری و کمک مردم در شرایط نامساعدی است که به واسطه شیوع ویروس کرونا در کشورمان ایجاد شده است؛ در حقیقت محور برگزاری جشنواره فصل همدلی، این ویروس منحوس است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه هیچ محدودیتی برای شرکت و حضور  نویسندگان در این جشنواره وجود ندارد، افزود: نویسندگان حرفه‌ای و یا حتی نویسندگان مبتدی می‌توانند آثار مربوط به این موضوع جشنواره که همان ویروس کرونا است را ارسال کنند؛ اما نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره و تأکید کنم این است که این آثار نباید قبلاً به چاپ و نشر رسیده باشد؛ در حقیقت باید این آثار که در زمینه کرونا به رشته تحریر در می‌آید در جشنواره فصل همدلی از آنها رونمایی شود.

فراست تأکید کرد: آثار برگزیده جشنواره فصل همدلی در قالب کتاب‌های مستقل به چاپ می‌رسند و به صاحبان بهترین آثار، به پاس قدردانی از زحماتشان جوایز ارزنده‌ای نیز اهدا خواهد شد.

دبیر بخش داستان‌نویسی جشنواره فصل همدلی به معیارهای برگزیده شدن آثار اشاره و تصریح کرد: در وهله اول نخستین شرط و پذیرفته شدن آثار این است که به مفهوم ساختاری، داستان بوده و ویژگی‌های داستانی قدرتمند را دارا باشد و حتماً باید محور و موضوع ویروس کرونا باشد.

فراست با بیان اینکه داوران بخش داستان‌نویسی انتخاب شده‌اند، گفت: آقایان محمدرضا بایرامی، مجید قیصری و شهیار عباسی داوران بخش داستان‌نویسی‌اند که با دقت و ذکاوت هرچه تمام آثار را مورد بررسی قرار خواهند داد.

دبیر بخش داستان‌نویسی جشنواره فصل همدلی گفت: من فکر می‌کنم مهم‌ترین موضوع در این جشنواره این است که آثاری که حاصل می‌شود و به ارمغان می‌آید چاپ شود تا نویسندگان و به خصوص کسانی که برای اولین بار می‌نویسند، تشویق شده و نتیجه کارشان را مشاهده کنند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه باید نویسندگان مبتدی را مورد حمایت قرار داد تا آنها ابراز انگیزه و وجود کنند، تصریح کرد: تشویق و حمایت کردن از این دسته از نویسندگان باعث می‌شود تا آنها با انگیزه فراوان‌تری به سمت خلق آثار بهتر و بیشتری حرکت کنند و یکی از اقدامات ارزنده و شایسته دیگری که جشنواره فصل همدلی می‌تواند و باید انجام دهد این است که ارتباط خود با نویسندگان و به خصوص نویسندگان مبتدی و آماتور را قطع نکند و همواره با آنها در تعامل باشد. 

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید