| by admin | No comments

فانوس “جشنواره فیلم عمار” روشن شد/ «دستکش ننه عمصت» در دستانی که رشوه 5 میلیون دلاری آمریکایی را رد کرد!- اخبار سینما و تئاتر – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره مردمی عمار در حالی برگزار شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از انتقال ویروس این مراسم در استدیو شبکه افق سیما روی آنتن رفت. 

در ابتدای این برنامه، برای قدردانی از زحمات پرستاران و کادر درمان، قرائت قرآن توسط یکی از پرستاران بیمارستان شهید چمران انجام شد و پس از آن نادر طالب‌زاده، دبیر این جشنواره صحبت کرد. 

وی در ابتدای صحبت‌های خود گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار ویترین عمار است و امسال آنقدر تعداد فیلم‌ها زیاد بود که انتخاب 17 اثر در یک بخش برای مسابقه برای داوران بسیار سخت و دشوار بود. باید بگویم که شاهد ارتقا کیفیت آثار بودیم؛ موضوعی که در سال‌های گذشته نیز شاهد آن بودیم. شاهدیم که جسارت فیلمسازان در حال بالا رفتن است و عمار هم یکی از آن محافلی است که به بچه‌ها فرصت می‌دهد تا نقد کنند.

دبیر جشنواره فیلم عمار با اشاره به تفاوت جشنواره عمار با دیگر جشنواره‌های سینمایی کشور گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار با جشنواره‌های دیگر متفاوت است. از دوره چهارم و پنجم به بعد آثاری را دیدیم که من خودم در برنامه خودم کارگردان‌های جوان آنها را آوردم. حتی برخی از این آثار توانستند برخی از قوانین را عوض کنند. جشنواره عمار برای جبران خلاء که وجود داشت، ایجاد شد چرا که افرادی بودند که دغدغه و هدف کمک به انقلاب اسلامی را دارند. برای کسانی که سرباز این میدان هستند خلاء وجود داشت و وجود جشنواره عمار کمکی به آنهاست.

طالب‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: پالایش انقلاب اسلامی هم با خود ماست؛ ببینید ما خیلی از وزرا توقع نداریم زیرا آنها درگیر کارتابل هستند. ما از آنهایی توقع داریم که هرجا هستند دغدغه دارند. سال گذشته در جنوب یکی از برادران، فیلمی درباره ماهیگیران چینی ساخته بود. در نهایت هم جلوی چینی‌ها را گرفتند چون صیادان جنوب بیکار شده بودند. خب چه کسی اینکار را کرد؟ چندبار واحد مرکزی خبر آمده بود و گزارش هایی را هم تهیه کرده بود ولی همه چی مقطعی و کوتاه بود. 

این کارگردان و مستندساز با معرفی تعدادی از فیلم‌های خوب جشنواره گفت: فیلم دیگری هم به نام «قزل قیه» که در مورد معدن مرمر بود را داشتیم. برخی از این کارها را ممکن است حتی رسانه ملی هم پخش نکند؛ یا مثلاً مستند «معراج از روم» که درباره یک برادر افغانستانی بود را داشتیم. دیگر فیلمی که دیدم «ما» نام داشت. فیلمی زیبایی بود که موضوعی اجتماعی داشت. مستند دیگری به نام «تروکاژ» دیدم که در مورد مقایسه رفتارهای سلبریتی‌های ایرانی و غربی است. این قبیل موضوعات شاید در قالب برنامه‌های تلویزیونی نگنجد ولی در مستند می‌توان به خوبی به آن پرداخت. کار دیگری دیدم به نام «چرا سوریه» که سازمان اوج و «وحید فراهانی» آن را ساخته است. این مستند یک کالبد شکافی درمورد سوریه دارد که می‌گوید ماجرای سوریه از سال 2009 آغاز نشد بلکه از سال 2000 آغاز شد و مسئله نفت و انتقال انرژی از سوریه است. مستند دیگری که دیدم «دریک نگاه» نام داشت که کار «مهدی فارسی» بود. مستند «مظلومان عشق» کار اسماعیلی از شبکه کوثر در مورد سفر برادران سیاه پوست به اربعین است.

دبیر جشنواره عمار گفت: طیف‌های مختلفی به جشنواره فیلم عمار می‌آیند و برخی‌ها فیلمسازان حرفه ای در شبکه‌های مختلف‌اند ولی ما خیلی آنها را نمی‌شناسیم. خود من شخصاً هرسال که جشنواره عمار برگزار می‌شود، یکی از ماهیگیران عمار هستم که این سوژه‌ها را شکار می‌کنم. برخی حوزه‌ها ترسناک‌اند و کسی جرأت ورود به آنها را ندارد ولی این کار عمار است. 

طالب زاده در پایان گفت: نیروی اصلاح‌گر به معنای قرآنی آن لازم داریم و فیلمسازان عماری اینگونه‌اند چرا که حال و انرژی خاصی دارند و آن محفلی که باید به آنها کمک کند تا آثار آنها وارد صحنه شود، جشنواره عمار است. نکته مهمی که وجود دارد این است که به نظر من شبکه‌های استانی باید متحول شوند و باید به مسائل و مشکلات استانی بپردازند.

دستکش ننه عصمت در دستان کسی رشوه آمریکایی را رد کرد!

بخش بعدی این مراسم، اختصاص به اهدای جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» داشت، پس از پخش قسمت‌هایی از مستند «رو در رو با شیطان» درباره شهید نادر مهدوی که در جنگ نفتکش‌ها آمریکایی‌ها را تحقیر کرد، برادر شهید نادر مهدوی، با حضور در استودیوی برنامه در سخنانی گفت: وقتی از مادرمان می پرسدیم که از شهادت فرزندت ناراضی هستی؟ به ما می‌گفت: نه، اما چون دلم می‌شکند، گریه می‌کنم. می‌گفت می‌دانم قیامتی برپا می‌شود و هرکسی، اگر چیزی در راه خدا داده، به خدا می‌گوید که من این را برای تو دادم. حضرت زهرا(س) روز قیامت به خدا می‌گوید من امام حسین(ع) در راه تو دادم، مادرم می‌گفت من هم می‌گویم فرزند شهیدم را در راه خدا دادم.

وی ادامه داد: شهید مهدوی به یارانش می‌گفت آمریکا کور خوانده که بخواهد به خاک ما تجاوز کند، وقتی هم او را به اسارت گرفتند، زیر شکنجه به شهادت رسید.

پاسدار هاشمی، فرمانده عملیات توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس که در سال جاری بسیار خبرساز شده بود، برای اهدای دستکش ننه عصمت به استدیوی شبکه افق دعوت شد.

وی با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی در خیلج فارس گفت: 12 تیرماه 98 کشتی نفتکش گریس1 جمهوری اسلامی در جبل الطارق توسط انگلیسی‌ها توقیف شد، رهبری در 25تیر سخنرانی داشتند و گفتند اقدام انگلیسی‌ها بی‌پاسخ نمی‌ماند. عصر جمعه 28 تیرماه که ما منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز را مثل همیشه رصد می‌کردیم، به ما ابلاغ شد که نفتکش انگلیسی تخلفاتی می‌کند و باید توقیف شود. یکی از نکات مهم این عملیات، این بود که در بازه زمانی کوتاهی بعد از ابلاغ مأموریت، عملیات اجرا شد، عزیزانی که کار رسانه‌ای می‌کنند اسم این کار را توقیف نگذارند، این کار تحقیر انگلیس بود.

حمیدرضا یحیی‌زاده، کاپیتان نفتکش ایرانی که رشوه پنج‌میلیون دلاری آمریکا را رد و محموله صادراتی ایران را به ونزوئلا رساند، برنده جایزه دستکش ننه عصمت شد؛ وی هدیه خود را از پاسدار هاشمی دریافت کرد. 

یحیی زاده بعد از این مراسم تقدیر گفت: رفت و برگشت ما به ونزوئلا سه ماه طول کشید. این پیشنهاد رشوه از طریق ایمیل برای من رسیده بود. ولی ما با موفقیت، محموله را به ونزوئلا بعد از طی 15هزار کیلومتر رساندیم.

پاسدار هاشمی گفت: نفتکش استینا امپرو در حالی توقیف شد که از ماه‌ها قبل با اسکورت در خلیج فارس حضور داشتند، آن روز هم در حالی که ناو محافظ انگلیسی که یکی از پیشرفته‌ترین کشتی‌های رزمی این کشور است، از آن محافظت می‌کرد، رزرمندگان سپاه، نفتکش انگلیسی را توقیف کردند. وقتی نفتکش را توقیف کردیم آنها یک بالگرد بلند کردند که ما اخطار شدید به آنها دادیم، بعد از اخطار شدید ما به ناو انگلیسی که همه اینها ضبط شده است، برخلاف صحبت ابتدایی‌شان که سلیس صحبت می‌کردند، با صدای لرزان پاسخ دادند و نتوانستند کاری کنند.

در بخش بعدی این مراسم، نوبت به تقدیر از برگزیدگان بخش‌های مختلف رسید. 

بخش نماهنگ

هیئت داوران این بخش، ضمن تقدیر از اثر «باهم که باشیم» به کارگردانی «اسماعیل معنوی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «من و تو» به کارگردانی «مهران علوی» اهدا کردند.

همچنین فانوس این بخش به اثر «تار و پود» به کارگردانی «محمدصادق رمضانی مقدم» اهدا شد.

در بخش تجربه نو نیز لوح افتخار به اثر «سردار جنگل» به کارگردانی «سجاد عزیزپور» اهدا شد.

بخش فیلم ما

هیئت داوران بخش «فیلم ما» ضمن تقدیر از اثر «قهرمان کوشک» به کارگردانی «میثم جوکار» و اثر «مادران سه ستاره» به کارگردانی «صادق صادقی چلیچه»، لوح افتخار این بخش را به اثر «پیک کتاب رسان» به کارگردانی «مجید حاجبی» و همچنین اثر «دست به دست» به کارگردانی «محمدطه ناطقی» اهدا کرد.

محمدطه ناطقی کارگردان اثر «دست به دست» بعد از دریافت جایزه خود گفت: امشب من اگر اینجا هستم، اولاً به خاطر مسجد هست و ثانیاً جشنواره عمار؛ از عوامل جشنواره عمار تشکر می‌کنم که چنین فرصتی برای ما فراهم کردند.

برگزیده اکران مردمی

جایزه شهید سیاح توسط برادر شهید نادر مهدوی به خانم‌ها بهرامی و تقی‌زاده اکران‌کنندگان مردمی «هشتبندی هرمزگان» اهدا شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید