| by admin | No comments

عباس خوشدل راوی نیلوفرانه‌ها درگذشت- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، عباس خوشدل، آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده موسیقی ایرانی، روز گذشته پنجشنبه 28 اسفند 1399 بر اثر سکته قلبی درگذشت. این آهنگساز 89 ساله بود.

 

عباس خوشدل، زاده اول مهر 1310 در تهران بود که پس از گذراندن دوره هنرستان عالی موسیقی در نوازندگی فلوت، ردیف‌های دستگاهی را نزد ابراهیم ابوذری فرا گرفت و در پیشگاه هنرمندانی چون محمدتقی مسعودیه، هدایت‌الله نیرسینا و حسن رادمرد هم آموزش دید.

از آثار عباس خوشدل می‌توان به چند با صدای علیرضا افتخاری اشاره کرد؛ آلبوم نیلوفرانه 1 (با صدای علیرضا افتخاری) این آلبوم، یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی اصیل ایرانی بوده‌است. آلبوم نیلوفرانه 2 (با صدای علیرضا افتخاری)، آلبوم صدایم کن (با صدای علیرضا افتخاری)، آلبوم شبان عاشق (با صدای علیرضا افتخاری) و آلبوم راز گشا (با صدای علیرضا افتخاری).

برخی از فعالیت‌های عباس خوشدل به این شرح است:

مدیرکل فعالیت‌های هنری وزارت فرهنگ و هنر، نوازنده و سولیست فلوت و همکاری با ارکسترهای هنرهای زیبای وزارت فرهنگ و هنر (پیش از انقلاب) به رهبری حسین دهلوی، مصطفی کمال پورتراب، حسن رادمرد، حق کردار و کسروی و گروه تکنوازان با فرامرز پایور، رهبری و آهنگسازی ارکستر شماره 4 وزارت فرهنگ و هنر، جمع‌آوری و ضبط ردیف موسیقی سنتی سازی به روایت علی اکبر شهنازی (دوره کلاسیک و عالی)، جمع‌آوری و ضبط ردیف موسیقی سنتی آوازی به روایت علی اکبر شهنازی، عبدالله دوامی، محمود کریمی، ابراهیم بوذری، ادیب خوانساری و روح‌انگیز، نگاهی به ردیف آوازی ابراهیم‌خان بوذری؛ ردیفی از جنسی دیگر، چاپ ردیف آوازی محمود کریمی با آوانویسی و تجزیه و تحلیل محمدتقی مسعودیه، جمع‌آوری و ضبط و چاپ کتاب تعزیه عباس بن علی و علی اکبر به منظور بررسی گوشه‌های آوازی موسیقی تعزیه‌ها با گوشه‌های آوازی ردیف اساتید، تجدید چاپ ردیف سازی به روایت موسی معروفی، سرپرستی برنامه‌های موسیقی رادیو و تلویزیون فرهنگ و هنر و اجرای برنامه‌های تالار رودکی و کاخ‌های جوانان تهران، شهرستان‌ها و خارج از کشور، مشاور ارکستر سمفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری، عضو کمیته ارزشیابی طبقه‌بندی هنرمندان، عضو شورای شعر و ترانه وزارت فرهنگ و هنر.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید