| by admin | No comments

«طَنَف» منتشر شد – ایسنامجموعه شعر «طَنَف» سروده علیرضا نوری منتشر شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی انتشارات سیب سرخ، این مجموعه که شامل ۴۷ قطعه شعر است در ۱۴۰ صفحه به قیمت ۲۳هزار تومان توسط نشر سیب سرخ منتشر شده است.

در معرفی مجموعه «طَنَف» عنوان شده است: اغلب شعرهای این مجموعه بلند و دارای ریتم و موسیقی قابل لمسی هستند و گاهی حتی وزن عروضی هم در آن‌ها دیده می‌شود. 

علیرضا نوری رویکرد اشعار این کتاب را  نگاهی انتقادی به پیرامون خود و وضعیت موجود دانست و گفت: «طَنَف» از مجموعه‌های قبلی فاصله گرفته است و فضای اغلب شعرها تلفیقی از اسطوره‌های بومی با روایت‌های ناآشنا و تلفیقی از اعتراض، زن و اسطوره است. تلفیقی که در یک بستر بومی هویت پیدا می‌کند. 

این شاعر بیان کرد: در این مجموعه تلاش کرده‌ام هر شعر علاوه بر حفظ تشخص و فردیت خود در یک فضای وسیع‌تر با شعرهای دیگر ارتباط معناداری داشته باشد. همچنین، در این مجموعه سعی کرده‌ام حاشیه‌های زندگی را احضار کنم و گاهی نیز انگشت روی دقایقی از زندگی انسان امروز می‌گذارم که از فرط نزدیکی دیده نمی‌شوند. 

احضار گذشته و درگیری آن با وضعیت امروز از مشخصات شعر نوری است. شاعر با اکنونیت خود و جهانش در چالش است که همراه با خرده روایت‌هایی از متون کلاسیک و ادبیات عامه در یک بستر اعتراضی شکل و شمایل می یابند.

در بخشی از چهل و چهارمین شعر این مجموعه می خوانیم:

«پروانه به شانه‌هات بودم
 از دیدن بادها به تابستان
 یال های کوچکم را خشکاند
 بخشی از خانه در مشتم بود 
 با کدام از شمایان
 می شود از رود رد شد
 جادو پدرم بود چند قطره ی منجمد گوشه حیاط
 به تابستان که نیامدی 
مکتوب بفرست
 گاه هم در طول زمان 
فقط در یک آن شکفته به شانه هات که منم
و ….»

از نوری قبل از این مجموعه شعرهای «دلقک‌ها گریه می‌کنند»، «تنیدن»، «شهر و زوال» و در حوزه نقد و نظر هم، «بوطیقای شب» و «نور از دهان» منتشر شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید