| by admin | No comments

«شکار هیولا» شاهنامه زمان نویسنده است/ سندی تاریخی از یک پیروزی مهم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست نقد و بررسی کتاب «شکار هیولا»، اثر جدید محمد سرشار با حضور نویسنده و سمیه عالمی به عنوان منتقد برگزار شد. سرشار در ابتدای این نشست در پاسخ به این سؤال که چگونه در چند حوزه متفاوت، کتاب‌های مختلفی نوشته است، گفت: دلیل این امر دغدغه‌های متفاوتی است که داشته‌ام و به همین سبب، دست روی سوژه‌های مختلف گذاشته و برای گروه‌های مختلفی از مخاطبان، کتاب نوشته‌ام.

وی تصریح کرد: برای نوشتن یک اثر، پس از تمام کردن نوشتار اوّلیه و طرح کلی داستان، از اول آن را به طور مجدّد مورد بازنگری، ویرایش و پرداختن به جزئیات قرار می‌دهم. در آثاری که تاکنون داشته‌ام، بیشتر به دنبال این هستم که تصویرسازی بیشتر و جزئی‌تر و دقیق‌تری در ذهن مخاطب داشته باشم.

رئیس سابق حوزه هنری استان تهران ادامه داد: سنین 12 تا 15 سال، بیشتر از دیگر رده‌های سنّی، مدنظر من در تولید این اثر بودند؛ البته این کتاب به شکلی نوشته شده است که بزرگسالانی که هنوز کودک درونشان فعّال است هم بتوانند از خواندن آن لذت ببرند. این گونه کتاب‌ها که تاریخ شفاهی را به نحوی روایت می‌کنند، دو مقدمه دارند و این مدل داستان‌ها، از نوع رمان‌های کلاسیک نیستند.

سرشار افزود: اگر از من خواسته شود که پی‌نوشت‌ها، مقدمه‌ها، تصاویر و سایر موارد خارج از متن داستان را بردارم، در آن حالت به یک شیر بی یال و دم تبدیل می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که باید به آرمان‌گرایی نوجوان‌ها پر و بال بدهیم، اضافه کرد: چون که ایده اولیه نوشتن تاریخ شفاهی به صورت رمان بوده، برای من مهم بود که از همان اول مخاطب نوجوان بداند داستانی که می‌خواند بر اساس یک اتفاق واقعی است. در سنین نوجوانی، یک آرمان‌گرایی در افراد به وجود می‌آید. برای این سن باید به شیوه خودش ماجرا را روایت کرد. ما باید این آرمان‌گرایی نوجوان‌ها را مهم بدانیم و به آن پروبال بدهیم تا به رشد آن‌ها کمک کنیم.

رمان از تاریخ شفاهی مهم‌تر است

سمیه عالمی نویسنده، منتقد و مدرس ادبیات داستانی، نیز در ادامه گفت: متأسفانه در آثار نویسندگان معاصر تقلید و تکرار روش‌ها و تکنیک‌های نویسندگان سابق را شاهد هستیم، ولی شیوه نوشتار کتاب «شکار هیولا»، شیوه‌ای متفاوت و متناسب با زمانه حال حاضر و مخاطب امروزی است.  در مقدمه، کتاب به عنوان تاریخ شفاهی معرفی شده است، اما این کتاب، یک رمان است و رمان از تاریخ شفاهی مهمتر است؛ زیرا رمان می‌تواند بیانگر اوضاع و احوال مردم زمان خودش، و در واقع فرزند زمانه خودش باشد.

کتاب و ادبیات ,

وی با بیان این که جمله بندی‌های این کتاب مناسب و مورد پسند قشر نوجوان است، ادامه داد: رمان «شکار هیولا» در عین حال که یک داستان است، یک سند تاریخی از یک پیروزی بزرگ هم هست. در این کتاب مدلی از شاهنامه زمان خودِ نویسنده برای مبارزه با افکار مهاجم و معاند وطنش به رشته تحریر درآمده و در آن، نگاه‌داشتن و حفظ هویت ایرانی به وضوح دیده می‌شود.

این نویسنده تصریح کرد: در این کتاب، روایت داستان از سمت مقابل اتفاق می‌افتد و این یک مواجهه خوب و جذاب است و یک پیرنگ پویا برای مخاطب ایجاد می‌کند و او را به دنبال داستان می‌کشاند. در این رمان، ایران به عنوان منجی شرق و غرب از جهت جغرافیایی به نمایش گذاشته شده است.

وی اظهار داشت: در همین اوضاع سخت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که از هر سو به کشور ما دارد فشار وارد می‌شود، نویسنده می‌خواهد از طریق این کتاب به مخاطب انرژی ببخشد، روحیه او را بازیابی و او را امیدوار کند. این نوع حرکات را از نویسندگان دیگری هم دیده‌ایم؛ مثلاً در دوران پر آشوب کشور فرانسه در قرن 19 ویکتور هوگو با خلق اثر «بینوایان» در چنین نقطه‌ای می‌ایستد و سعی در امیدبخشی به مردم کشورش دارد.

عالمی گفت: کتاب «شکار هیولا» می‌تواند التیام‌بخش دردها و رنج‌های این روزهای مردم ما باشد. عزّت نفس، اعتماد به نفس و شور و هیجان در تمام لایه‌های این اثر حاکم است و تا آخر آن حس می‌شود و این می‌تواند به خوبی با قشر نوجوان ارتباط برقرار کند.

عالمی همچنین نقدهایی را هم به کتاب وارد کرد و گفت: نکته مورد انتقاد، تقدیمیه این کتاب است که بهتر بود در پایان آن و پس از اقناع مخاطب می‌آمد. نکته دیگر اینکه بهتر بود در این داستان بعضی عنوان‌ها و القاب که برای دیگر ملل محسوس و آشنا نیست و در این کتاب هم بدون پانویس ذکر شده‌اند، یا نمی‌آمدند یا به نحوی دیگر می‌آمدند. همچنین برخی اعتقادات ما زیاد و به طور مکرّر در این کتاب آمده و این در حالی که ممکن است این تکرار زیادِ باورها برای مخاطب خسته کننده باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید