| by admin | No comments

شهید کشوری با وجود جراحت پرواز می‌کرد/ عملیات‌های شهید کشوری شاهکار بودند- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، 15 آذرماه سالروز شهادت بزرگ مردی است که علاوه بر عشق و علاقه وافر به امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی، تلاش‌های بسیاری برای تثبیت انقلاب انجام داد. تلاش‌هایی از جنس اخلاص که از همان روزهای ابتدایی انقلاب، عملیاتی شد و به مقابله با گروهک‌های تجزیه‌طلب تبدیل شد.

15 آذرماه سالروز شهادت شهید خلبان احمد کشوری است؛ شهیدی که تا پای جان پای کار انقلاب ماند و نگذاشت در بُهبُه‌ی جنگ، رژیم بعث عراق پیشروی جدی به خاک کشورمان داشته باشد.

ایشان به همراه سایر همکاران در هوانیروز با بالگردهای خود در همان روزهای آغازین جنگ شاهکاری را رغم زدند که علاوه بر کوبیدن مشت به دهان یاوه‌گوی صدام، یگان‌های زرهی رژیم بعث را یکی پس از دیگری منهدم کردند. ناگفته نماند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و رزمنده‌های دفاع مقدس،‌ نیروی هوایی و هوانیروز بود که توانست در برابر ارتش تا به دندان مسلح رژیم بعث ایستادگی کنند و برای بازسازی نیروهای مردمی و زمینی زمان خرید.

به همین دلیل خبرگزاری تسنیم در نظر دارد با توجه به سالروز شهادت شهید کشوری به خصوصیات اخلاقی، ابتکارات و اقدامات این شهید بپردازد. لذا برای آشنایی بیشتر با دوستان، همرزمان و فرماندهان ایشان گفتگو کرده‌ایم. در این قسمت گفتگویی با یکی از خلبانان هوانیروز انجام داده‌ایم که هم‌پای ایشان در عملیات‌ها شرکت کرده‌اند. مشروح گفتگو به شرح زیر است:

* پرواز با وجود بیماری

سرهنگ بازنشسته خلبان جواد اخلاقی از همرزمان شهید کشوری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ویژگی شهید کشوری، ایشان را یکی از اسطوره‌های دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: زمانی که حمله رژیم بعث عراق علیه کشورمان آغاز شده بود،  ایشان به دلیل مجرحیت از عملیات‌های غائله کردستان در بستر بیماری بودند و حال خوبی نداشتند؛ با این حال به ایلام آمدند و بنده هم از سرپل‌ذهاب به ایلام رفتم.

وی با بیان اینکه در اولین پرواز به ایلام در پلیس راه فرود آمدیم و همان‌جا عملیات را شروع کردیم، تصریح کرد: شهید کشوری،‌ انسانی معتقد بود و اعتقاد قلبی به دین مبین اسلام، انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) داشتند و این اعتقاد هیچ ربطی به شرایط حاکم در کشور نداشت.

این همرزم شهید کشوری، با تاکید بر اینکه ایشان شخصیت بسیار راحتی داشتند و الزام نمی‌کردند که کسی شبیه ایشان باشد، یادآورد شد: ایشان علاوه بر اینکه بسیار شجاع بودند، رفتار بسیار خوبی با همکاران داشتند، حدوداً 12 روز از جنگ گذشته که بود که ایشان طی مصاحبه‌ای- که البته من هم در کنار ایشان نشسته بودم- بسیار شجاعانه به حضرت امام خمینی(ره) قول می‌دادند که تا آخرین نفس برای اسلام و انقلاب بجنگد؛ که همین هم شد.

* شهید کشوری جگرش برای آوارگان می‌سوخت/ عملیات‌های شهید کشوری هرکدام شاهکار بودند

این خلبان هوانیروز ادامه داد: ما به چشم خود می‌دیدیدم که شهید کشوری جگرش از اینکه بخشی از خاک کشورمان توسط رژیم بعث اشغال شده و مردم آنجا آوارده شده‌‌اند، می‌سوخت. بعضاً زمانی که باهم بودیم به افق خیره می‌شدند و می‌گفتند که باید خاک ایران را آزاد کنیم، برای همین تمام همُّ و غم خود را به این موضوع اختصاص داد.

اخلاقی با تاکید براینکه ایشان هیچ‌گاه اهل تظاهر نبودند؛ تصریح کرد: شهید احمد کشوری با از خودگذشتی پرواز می‌کرد و عملیات‌هایی را علیه رژیم بعث انجام می‌داد که هرکدام از آنها شاهکاری بود.

وی با بیان اینکه در زمان عملیات تمام روح و روان شهید کشوری خارج از منطق بود و این امر را از شجاعت بی‌مثال ایشان دانست و گفت: با وجود آنکه در زمان جنگ دارای فرزند و خانواده بود اما فارغ از همه آنها پا در میدان جنگ می‌نهاد و بدون هیچ ترسی با دشمن می‌جنگید.

این همرزم شهید کشوری با اشاره به منطقه پروازی خود و شهید کشوری، افزود: با توجه به اینکه در روزهای آغازین جنگ تاکتیک‌هایی مشخصی برای مقابله با دشمن نداشتیم، برای همین هر روز صبح در منطقه پرواز می‌کردیم و هرجا نیروی بعثی می‌دیدیدم آن را نابود می‌کردیم.

این خلبان هوانیروز در بخش دیگری از سخنان خود افزود: صدام نیت نداشت خوزستان و مهران را بگیرد و همانجا بماند؛ بلکه تصمیم داشت پس از تصاحب آنجا به شهرهای دیگر نیز حمله کرده و حتی پایتخت را نیز تصاحب کند؛ اما هوانیروز و جانفشانی شهید کشوری را محاسبه نکرده بود.

اخلاقی ادامه داد: بنده و شهید کشوری و یک فروند بالگرد دیگر که مجموعاً سه فروند بالگرد می‌شدیم، هر روز صبح پرواز می‌کردیم و رژیم بعث را زمین‌گیر می‌کردیم و این اقدامات و تداوم آتش روی نیروهای بعثی آنها را خسته و زمین‌گیر کرد.

وی در پایان گفت که شهدا، مخصوصاً شهید والامقام احمد کشوری می‌بایست الگو همه ملت قرار بگیرند که چگونه با از خودگذشتی و ایثار اجازه ندادند این کشور توسط بعثی‌ها اشغال شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید