| by admin | No comments

سهراب محمدی تاریخ دوتار منطقه بجنورد بود- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فریدون غلامی نوازنده و سازنده دوتار در گفت و گو با خبرنگار تسنیم گفت: پیشرفت دنیا در آثار باستانی است. این موضوع را ابرقدرت‌های جهان درک کرده‌اند؛ از این روست که در جستجوی آثار باستانیِ موجود در نقاط مختلف جهان هستند، تا آنها را از آنِ خود کنند. آنها به دنبالِ این هستند که بدانند چه تکنولوژی در ساخت این آثار به کار رفته است.

غلامی که از سازندگان ساز دوتار در منطقه شیروان و خراسان شمالی است، با اشاره به جایگاه زنده‌یاد سهراب محمدی، تاکید کرد: سهراب محمدی تاریخ موسیقی و تاریخ دوتار منطقه بجنورد است. من و زنده‌یاد محمدی حدود 20 جشنواره با هم بوده‌ایم.

این نوازنده دوتار تاکید کرد: سهراب محمد و هم نسلانش دوتار را نگه داشتند و به دست ما رساندند. محمدی یکی از آثار باستانیِ دوتار در بجنورد و منطقه آشخانه است. او صدای خوبی داشت. کردی را قشنگ می‌خواند.

فریدون غلامی که متولد 1327 است، درباره خبر درگذشت سهراب محمدی گفت: من یک ساعت پیش خبرِ درگذشت سهراب محمدی را شنیدم و بسیار ناراحت شدم.

«سهراب محمدی» بخشی و هنرمند ممتاز موسیقی مقامی خراسان شمالی، روز چهارشنبه 22 مرداد 1399 براثر ایست قلبی درگذشت.

محمدی از هنرمندان کرمانج و از بخشی‌های سرشناس خطه شمال خراسان بود که پس از 60 سال فعالیت هنری و درخشش در عرصه موسیقی مقامی و جشنواره ها،  در 80 سالگی، بر اثر ایست قلبی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

او فنون آواز و دوتارنوازی را نزد پدر فراگرفت و در حماسه‌خوانی و منظومه‌خوانی‌های کرمانجی نیز سرآمد شد. نزدیک به چهل ترانه انقلابی در زمان انقلاب و جنگ تحمیلی از جمله آثار تولیدی سهراب محمدی بود.

«بخشی» لقبی است که به برخی از نوازندگان دوتار در شمال خراسان و ترکمن صحرا داده می‌شود. بخشی‌ها نوازندگان دوتار، آوازخوان، داستان‌گو، سراینده و سازنده ساز دوتار هستند که به نوعی از آن‌ها به عنوان روایت‌گران فرهنگ شفاهی یاد شده و از احترام و جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید