| by admin | No comments

زیارت یک کلاس آموزشی معرفت و اصلاح استایسنا/قم امام جمعه موقت قم گفت: زیارت حرم های مطهر ائمه اطهار(ع) و امامزادگان در حقیقت یک کلاس آموزشی برای افزایش معرفت و آگاهی و اصلاح عمل و رفتار زائران است.

آیت الله سید محمد سعیدی در برنامه پیام جمعه افزود: ارزش و محتوای زیارت در فرهنگ تشیع بسیار متعالی و برجسته است و با مسأله زیارت و گردشگری در دیگر ملل متفاوت است.

وی با بیان اینکه زیارت یکی از حقوق اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بر عهده محبان و شیعیان است، خاطرنشان کرد: زیارت با دو عامل بسیار مهم پیوند خورده است، یکی موضوع میل و اشتیاق زائر و دیگری معرفت، باور و اعتقاد زائران به آن چیزی است که اهل بیت(ع) آورده اند.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با بیان اینکه زیارت باید باعث التزام عملی ما به دستورات و توصیه های اهل بیت(ع) باشد، تصریح کرد: زائر باید در عمل نسبت به انوار الهی ائمه اطهار(ع) اخلاص داشته باشد و بداند که ایشان «باب الله» هستند.

وی با بیان اینکه هرچه اخلاص و معرفت زائر نسبت به اهل بیت(ع) بیشتر باشد، زیارت وی مقبول تر خواهد بود، اظهار داشت: زیارت به دو گونه از نزدیک و از بعید است و به ویژه در ایام کرونا می توان از راه دور نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) عرض ارادت داشته باشیم.

سعیدی با اشاره به احاطه اهل بیت(ع) بر رفتار و گفتار ما به اذن خداوند متعال، گفت: همانطور که ما در سلام نماز رسول گرامی اسلام(ص) را خطاب قرار می دهیم و ایشان میلیون ها سلام نمازگزاران را دریافت می کند، اهل بیت(ع) عرض ارادت و تحیت زائران را از بعید دیده و می شنوند.

وی در ادامه افزود: ارتباط و اتصال با اهل بیت(ع) از بعید با پیشرفت های علمی در دوران کنونی همچون رادیو و تلویزیون و ویدیو کنفرانس بیشتر قابل درک است، گرچه زیارت حرم های مطهر از نزدیک در ابتدا توصیه شده و دارای آثار و برکات بسیار فراوانی است.

امام جمعه  قم در پایان با بیان اینکه زائران در حرم های مطهر حکم میهمان را داشته و مورد عنایت و توجه ویژه ای قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: زائران در بقاع متبرکه در احاطه فرشتگان قرار گرفته و به مقام و جایگاه رفیع و شخصیت والای اهل بیت(ع) ارج نهاده و امید می رود که این زیارت موجب اصلاح امور دنیوی و اخروی زائر و خیر و برکات برای وی باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید