| by admin | No comments

دغدغه ادامه‌دار “اسکویی” برای بچه‌های کانون اصلاح و تربیت


مهرداد اسکویی که مستند «سایه‌های بی‌خورشید» را به زودی در جشنواره آمستردام رونمایی می‌کند، گفت: من با ساخت فیلم‌هایم به دنبال تغییر هستم و بزرگترین دغدغه‌ام در چهار مستند اخیر، آینده بچه‌هایی بوده که در کانون اصلاح و تربیت بزرگ شده‌اند.

به گزارش ایسنا، تازه‌ترین ساخته مهرداد اسکویی با نام «سایه‌های بی‌خورشید» به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) که معتبرترین رویداد سینمای مستند در جهان است انتخاب شده و او در این جشنواره چهارمین فیلم از مجموعه خود را که مربوط به بچه‌های کانون اصلاح و تربیت است به نمایش می‌گذارد.

انتخاب این فیلم برای شروع جشنواره با حضور مستندسازان همچون پاتریشیو گزمن از شیلی، یورگن لث از دانمارک، آلن کاوالیه از فرانسه، الکس گیبنی از امریکا، نیک برومفیلد از امریکا، سرگئی لوژینستا از روسیه، پتر لوم از چک و ایوا مولواد از دانمارک رخ داده که به گفته اسکویی هر کدام رقبایی مشهور در دنیا هستند.

این مستندساز که تا به حال «رویاهای دم صبح»، «آخرین روزهای زمستان» و «روزهای بی‌تقویم» را درباره دختران و پسران کانون‌های اصلاح و تربیت ساخته در گفت‌وگویی با ایسنا درباره جدیدترین فیلمش توضیح داد:‌ «سایه‌های بی‌خورشید» درباره دخترها و مادرهایی است که مرتکب قتل شده‌اند و حالا در زندان و کانون اصلاح و تربیت دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند. مادرهای این فیلم اگرچه دست به قتل زده‌اند اما الان معتقدند اگر زمان به گذشته برگردد انتخاب و تصمیم دیگری خواهند داشت و در عین حال حاضرند برای فرزندانشان هر کاری انجام دهند تا آن‌ها بهترین شرایط را داشته باشند. از آن طرف بچه‌هایی که در کانون هستند برای برگشت به زندگی طبیعی تلاش می‌کنند. این مستند به طور کلی یک فیلم پیشگیرانه است که می‌تواند تاثیرات خاص خود را داشته باشد.

او در پاسخ به اینکه آیا این فیلم هم مثل «رویای دم صبح» شرایط اکران نخواهد داشت؟ گفت:‌ واقعیت این است که برای «رویای دم صبح» شرایط اکران فراهم بود و حتی مدیران گروه هنر و تجربه خواستار اکران آن بودند چون معتقد بودند با فروش و مخاطب خوبی هم مواجه می‌شود اما من برای اینکه می خواستم بچه‌های آن فیلم بتوانند شرایط طبیعی را در آینده زندگی کنند، دوست نداشتم با اکران فیلم شناخته شوند و این را برای بچه‌های فیلم «سایه‌های بی‌خورشید» هم در نظر دارم.

اسکویی افزود: الان بزرگترین دغدغه من این است که این بچه‌ها در کانون و بعد از آن یک زندگی متعارف داشته باشند. البته شرایطشان در کانون با آنچه تصور می‌شود یا در تلویزیون می‌بینیم متفاوت است. چرا که گزارش‌ها یا مستندهایی که در تلویزیون پخش شده کانون اصلاح و تربیت را فضایی تاریک با بچه‌هایی که فقط می‌گویند اشتباه کردیم نشان می‌دهد ولی واقعیت این طور نیست. بچه‌هایی که در کانون هستند از هفت صبح  بیدار می‌شوند و در کلاس‌های مختلف مثل یوگا، زبان، مجسمه‌سازی، عروسک‌ سازی و… شرکت می‌کنند و حتی بعضی از آن‌ها که دو از شخصیت‌های فیلم من نیز هستند در دانشگاه درس می‌خوانند. من خودم هم به شدت پیگیر هستم که این بچه‌ها در دانشگاه تحصیل خود را ادامه دهند و بتوانند از خودشان مراقبت کنند یعنی  به عنوان کسی که سال‌هاست این بچه‌ها را می‌شناسد و از آن‌ها حمایت کرده تلاشم این است که رویاهای آن‌ها به نتیجه برسد. این بچه‌ها حرف زیاد دارند، آرزو دارند و در «سایه‌های بی‌خورشید» سعی شده یک نگاه انسانی به آنها وجود داشته باشد چون این افراد شرایط بسیار سختی دارند و برگشت به حالت طبیعی زندگی برایشان بسیار سخت است.

این فیلمساز با اشاره اینکه تلاش دارد که فیلم‌هایش را قانون‌گذاران و وکلا و قاضی‌ها و حقوق‌دانان و اساتید رشته حقوق دانشگاه‌های کشور ببینند تا در رأی و قانونی که تعیین می‌کنند همه جوانب را بررسی کنند، گفت: این فیلم‌ها تا به الان هم تاثیرات قابل توجهی داشته از جمله اینکه دیگر شاهد حضور بچه‌های زیر 15 سال در کانون‌های اصلاح و تربیت نیستیم.

مستند «سایه‌های بی‌خورشید» مهرداد اسکویی تا چند روز آینده در جشنواره بین المللی فیلم مستند آمستردام به نمایش درمی‌آید و این برای ششمین بار است که اسکویی در این رویداد معتبر حضور دارد. او از سال 2000 تا 2011 با فیلم «خانه مادری‌ام مرداب»، «رو به جایی دور» «از پس برقع»، «دماغ به سبک ایرانی» و «آخرین روزهای زمستان» در جشنواره مستند ایدفا شرکت داشته است.

فیلم جدید او که  در بخش رقابتی جشنواره ایدفا است، روایتگر داستان پنج دختر نوجوان در کانون اصلاح و تربیت است که به جرم همدستی در قتل پدر، همسر و یا شوهر خواهر، دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

عوامل ساخت این فیلم عبارتند از : تهیه کننده و کارگردان: مهرداد اسکویی، مدیر تهیه : سیاوش جمالی، مدیر فیلمبرداری: مهدی آزادی، تدوین: امیر ادیب‌پور، صدابردار: پارسا کریمی، طراحی و میکس صدا: محمود خرسند، مدیر تولید: وحید حاجیلویی، رنگ آمیزی تصویر:حمیدرضا فتوره‌چیان، برنا جمشیدی ،آهنگساز: افشین عزیزی، دستیار کارگردان، عکاس و طراح تیتراژ: مسعود شکرنیا، مترجم: بونا الخاص، زیرنویس: رضا تاری‌وردی، طراح پوستر: علی باقری ، مشاور حقوقی: محمد ملک ثابت، پخش بین‌الملل: نسرین میرشب (شرکت دریم‌لبز فیلم).

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید