| by admin | No comments

در نشست کوارتت زهی آتلاس مطرح شد: از شنیدن اجراها هراس دارم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری کنسرت آتلاس صبح امروز 27 آبان 1398 با حضور فوزیه مجد، امیر مهیارتفرشی‌پور و امیر بکان در مؤسسه ریشه در خاک برگزار شد. در این نشست هر کدام از حاضران به بیان دیدگاه‌ها و نظرات‌شان درباره اجرای پیش‌رو پرداختند.

در ادامه متن صحبت‌های هر کدام از حاضران را می‌خوانید:

دغدغه همکاری با خام مجد را داشتم

امیرمهیار تفرشی‌پور: تابستان سال گذشته دو قطعه از آثار خانم مجد به نام «رویا زمین» و «فراقی» را به همراه دو اثر از خودم در لندن ضبط کردیم که بازخوردهای مثبتی داشت. یکی از دغدغه‌هایم این بود که با خانم مجد اثری بسازم. اکنون نیز پس از ساخت آلبوم تصمیم گرفتم کنسرتی را برای این آلبوم در ایران برگزار کنم. دلیل اینکه آلبوم را در انگلیس ضبط کردیم این بود که بتوانیم به راحتی آن را در دیگر جاهای دنیا منتشر کنیم. یک ماه دیگر هم آلبومی را به همراهی شاهین فرهت خواهیم ساخت. برای ساخت آلبوم «فراقی» از ارکستری استفاده کردیم که بهترین نوازندگان انگلیس در آن حضور داشتند.
دو سال طول کشید تا آقای هرمز فرهت را راضی کنم به ایران بیاید. هیچکس نمی‌پرسید که او کجاست و دانشگاه تهران نیز به آثار او توجه خاصی نمی‌کند گرچه او یکی از بنیانگذاران دپارتمان موسیقی دانشگاه تهران است.

هراس دارم از شنیدن اجراها

فوزیه مجد آهنگساز و پژوهشگر: خیلی من به اینکه آهنگساز درباره آثار خودش صحبت کند اعتقاد ندارم. ما نوعی آگاهی داریم که از هوش ما تراوش می‌کند. این نوع آگاهی کمک می‌کند تا ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید. آگاهی دیگری هم داریم که شاید فراآگاهی باشد و شما خیلی نمی‌دانید دارید چه می‌کنید. من نمی‌دانم در این کوارتت چه اتفاقی افتاده و احساس کردم که باید آن را بنویسم چون امکان آن برایم فراهم بود. گاهی اوقات پشت پیانو می‌نشینم و با آن ور می‌روم و ایده‌های زیادی به ذهنم می‌آیند. مهم این است که آدم بداند چگونه به یک ملیت فکر کند و بگوید که من به ملیتی تعلق دارم که امکاناتی را به من می‌دهد. ما یک تصویر درونی و بیرونی از موسیقی داریم. من بیشتر مایلم راجع به تجربه درونی‌ام صحبت کنم که بیان آن خیلی راحت نیست. من این کوارتت را اول روی پیانو امتحان کردم و در نهایت دیدم در مجموعه آنچه که می‌خواهم بیان کنم مطلوب است و به یک ایده برای من تبدیل شد و با همان شروع کردم.
وقتی اثری را می‌نویسید، حاصلش در هر اجرایی به طور متفاوت شنیده می‌شود. به نظر اجرای خوبی خواهد بود و من همیشه تا حدی از گوش دادن به اجراها هراس دارم و خودم را درگیر نمی‌کنم. در ایران نوازندگان خوبی داریم و مطمئنم یک روزی می‌توان با نوازنده‌های ایرانی نیز این کار را کرد. باید ارتباط بیشتری بین آهنگسازان ایرانی به وجود بیاید.

بودن در کنار مجد برایم افتخار است

امیر بکان: آقای تفرشی پور از من درخواست کرد که من نیز یک قطعه در این آلبوم داشته باشم و باعث افتخار است که در کنار استاد مجد بودم. اینکه استاد تفرشی پور درباره آثارش صحبت نمی‌کند یک فرهنگ درست است و اعتقاد دارد که کار باید خودش را ارائه کند.

ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها هنوز هم دشوار است

جاسپر لوتزهُفت مدیر هنری ارکستر آتلاس: این ارکستر 30 سال پیش تشکیل شد تا موسیقی کلاسیک اجرا کند. ما سال گذشته به ایران آمدیم تا در جشنواره فجر اجرایی داشته باشیم که حاصل کارمان اجرای 6 قطعه با یک گروه هفت‌ نفره بود. اجرای پیش رو دومین اجرایمان در ایران است. امسال چهار قطعه موسیقی را از سه آهنگساز ایرانی به نام‌های تفرشی‌پور، فوزیه مجد و آقای بکان اجرا می‌کنیم و در کنارش قطعه‌هایی از کارنیلسن آهنگساز دانمارکی خواهیم نواخت. این ارکستر طی سال‌ها توانسته به موفقیت برسد و گاهی شاید برای یک اجرا 2 هزار نفر نیز مخاطب داشته باشد. به نظرم رسیدن به موفقیت زمان‌بر است.
دو سال پیش با آقای تفرشی‌پور آشنا شدیم. دوست داشتیم موقعیت موسیقی معاصر را در کشورهای خاورمیانه مانند ایران بدانیم. اجرای پیش‌رو برای اولین بار است که با خانم مجد آشنا شدیم و موسیقی او را واقعا دوست داریم. برخی می‌گویند دوره سختی است و دنیا در حال کوچک‌تر شدن است ولی به نظر من این طور نیست چون ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها هنوز کار سختی است، حتی در اروپا نیز به همین گونه است و کسی که از نژاد خودشان نباشد را قبول ندارند. این کنسرت سیاسی نیست و یک دیدگاه انسانی دارد و قصد داریم به مرور آهنگسازان ایرانی بیشتری را بشناسیم و آثار آنها را اجرا کنیم.
ارکستر ما نوازندگان خوبی دارد و پیش‌تر قطعات خیلی سخت‌تری را هم اجرا کرده‌ایم. البته تا مقداری نواختن این قطعات سخت بود ولی این سختی بیشتر از لحاظ درک احساس موجود در کار بود.

کنسرت کوارتت زهی آتلاس پنج شنبه  30 آبان 1398 از ساعت 8 در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. در پایان این کنسرت از آلبوم «فراق» که با آهنگسازی تفرشی‌پور و مجد ساخته شده است، رونمایی می‌شود.

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید