| by admin | No comments

درهای موزه هنرهای معاصر به روی عموم مردم باز می‌شود/ رونمایی از بانک اطلاعات آثار موزه- اخبار موسیقی و تجسمی – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فرهنگ و هنر، نشست بازگشایی موزه هنر‌های معاصر تهران با حضور مجتبی حسینی(معاون هنری وزارت ارشاد)، هادی مظفری (مدیرکل دفتر هنر‌های تجسمی)، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر، جمشید ناصری(کلکسیونر) و جمعی از اهالی رسانه پیش از ظهر امروز در موزه هنر‌های معاصر تهران برگزار شد.

در ادامه، مشروح مباحث مطروحه در این نشست را از نظر می‌گذرانید: 

مجتبی حسینی: در آغاز مسئولیتم به عنوان معاون هنری، یکی از دغدغه‌های مهممان پرداختن به ابنیه‌ای بود که زیرمجموعه معاونت هنری بودند. البته شاید کثرت فعالیت‌ها و برنامه‌ها جانبی، فرصت پرداختن به پروژه‌های عمرانی را کم کرد اما ابنیه‌هایی مانند فرهنگستان هنر، تئاتر شهر و موزه هنر‌های معاصر بازسازی شدند که تاکنون تعمیرات جدی در آن‌ها اتفاق نیفتاده بود. در فرایند ترمیم موزه به دو مبحث امنیت آثار و کاهش سرعت استهلاکشان توجه داشتیم. 

-باتوجه به شرایطی که موزه داشت، دو راه پیش‌رو داشتیم؛ راه اول اینکه موزه با تغییرات جزئی و حدأقلی به فعالیت خود ادامه دهد و راه دوم؛ پذیرفتن ریسکی بزرگ و تعطیلی موقت موزه برای انجام تعمیرات اساسی بود. در نهایت تصمیم گرفتیم که تعطیلی موقت موزه را انتخاب کنیم.

-فرایند مرمت همواره از تأسیس سخت‌تر تأسیس است؛ البته عملیات بازسازی به دلیل مسائل ناشی از فراگیری ویروس کرونا و برخی دلایل دیگر مدتی به تأخیر افتاد.

موزه هنرهای معاصر تهران , هنرهای تجسمی ,

-موزه‌ها در همه جای دنیا به گنجینه دائمی خود پشت‌گرم‌اند و همیشه بخشی از آثار گنجینه را در نمایشگاه‌های دائمی یا موقت خود نمایش می‌دهند. فقدان گالری بزرگ ملی، کار را به سمتی پیش برد که از موزه به عنوان گالری بزرگ هم استفاده شود.

-تلاشمان این بود که در ایام تعطیلی موزه، کار موزه‌داری تعطیل نشود و فعالیت موزه‌ای ادامه پیدا کند. موزه می‌تواند برنامه جامع فرهنگی داشته باشد و در آغاز هرسال، نمایشگاه‌های سال بعد خود را معرفی کند. شاید آنچه اکنون پس از فرایند ترمیم حاصل شده است، به تعریف موزه‌داری نزدیک‌تر باشد. 

هادی مظفری: وعده داده بودیم که آثار موزه هنرهای معاصر شناسنامه‌دار شوند و در دسترس عموم مخاطبان قرار گیرند؛ با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته، این اتفاق رخ داد و اکنون بانک اطلاعاتی آثار موزه ایجاد شده و در دسترس عمومی قرار گرفته است. 

-تا امروز، 3 هزار و 282 اثر در بانک اطلاعات موزه که شامل نام، نوع اثر، تصویر، شماره اموال، ابعاد و نام هنرمند و آخرین ویرایش آن روی وبسایت موزه بارگذاری شده و از این به بعد در دسترس است. در این سامانه آثار دسته‌بندی شده و امکان دسترسی آزاد و شفاف به اطلاعات آنها وجود دارد.

موزه هنرهای معاصر تهران , هنرهای تجسمی ,

-اتفاق مهم دیگری که در این راستا رخ داده، این است که 705 اثر ارزشمند از هنر معاصر ایران و از مجموعه شخصی جمشید ناصری و همسر مرحوم وی؛ منیژه میرعمادی به گنجینه موزه افزوده شد. گنجینه‌های شخصی، مادر گنجینه‌های ملی‌اند و آقای ناصری به وصیت همسر محترمشان عمل کردند.  این مجموعه شامل آثاری از: احمد اسفندیاری، منوچهر یکتایی، حسین زنده‌رودی، ژازه تباتبایی، قاسم حاجی‌زاده، علی اکبر صادقی، پرویز کلانتری، محمد احصایی، کامران کاتوزیان، فرهاد مشیری، عباس کیارستمی و… است که طی ماه‌های گذشته، فرآیند قانونی تحویل آنها انجام شد. 

-طبق وعده قبلی، 6 عنوان کتاب از گنجینه موزه هنرهای معاصر نیز در دست تولید است که یکی از آن‌ها در روز بازگشایی موزه رونمایی می‌شود و مابقی عناوین هم حداکثر ظرف 4 ماه آینده رونمایی خواهد شد. 

-روز پنجشنبه 9 بهمن ماه 1399 با برپایی دو نمایشگاه و رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی، درهای موزه هنرهای معاصر تهران به روی جمع محدودی از هنرمندان و اصحاب رسانه گشوده می‌شود.

-در ارتباط با تعیین تکلیف بازار هنر که در مجاورت موزه هنرهای معاصر قرار دارد، اقدامات حقوقی لازم را انجام داده ایم و حکم تخلیه قطعی برای 17 غرفه اخذ شده است اما اجرای حکم، اقتضائات خاص خود را دارد و امیدوارم به زودی بتوانیم این فضا را ساماندهی کنیم. اگر این فضا ساماندهی نشود، ممکن است مخاطرات جدی نظیر حادثه پلاسکو در آن پیشامد کند.  

موزه هنرهای معاصر تهران , هنرهای تجسمی ,

جمشید ناصری: بازگشایی موزه و همزمانی آن با اهدای مجموعه‌ای که ما طی 30 سال و اندی زندگی مشترکمان جمع‌آوری کردیم، اتفاق خوشایندی است. 

-همسرم همیشه می‌گفت که روزی کلکسیون آثاری که جمع‌آوری کرده است را به موزه هنرهای معاصر اهدا خواهد کرد اما متأسفانه فرصت این کار را پیدا نکرد؛ خوشحالم که توانستم به وصیت او عمل کنم و خواسته‌اش را محقق سازم. 

احسان آقایی: همزمان با بازگشایی موزه، دو نمایشگاه خواهیم داشت؛  نخستین نمایشگاه، «ارمغان» نام دارد که آثار نمایش‌یافته در آن از مجموعه آقای ناصری و همسرشان انتخاب شده است؛ از آنجایی که این مجموعه روایتی از تاریخ هنر ایران است، برای تکمیل روایت آن 26 اثر از گنجینه موزه نیز به آن اضافه شده است. 

-نمایشگاه دوم نیز در حوزه عکاسی مفهومی است. تلاش می‌کنیم که طی روزهای آینده نمایشگاه‌های مجازی موزه را هم دایر و امکان بازدید مجازی از آنها را نیز فراهم کنیم. 

-از روز 14 بهمن ماه 1399 درهای موزه با اعمال محدودیت به روی علاقه‌مندان و مردم عادی باز می‌شود؛ اما مخاطبان باید ازپیش بلیت تهیه کنند و براساس دستورالعمل‌های بهداشتی در موزه حاضر شوند. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید