| by admin | No comments

خانه تکانی با ادبیات/ خون دلی که لعل بازار کتاب شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌ ، ایام منتهی به نوروز ایامی است که ایرانیان به سنتی دیرینه دست به خانه‌تکانی‌ می‌زنند. غبار از تن اشیاء و وسایل خود می‌گیرند و با شکلی تازه و تمیز راهی سال نویشان می‌کنند. تعطیلات نوروز فرصتی مناسب برای خانه‌تکانی از کتابخانه‌ها هم هست؛ زدودن غبار از تن آنها و ورق زدن و خوانش کتاب‌هایی که تا پیش از آن زمانی برای خوانش آنها نداشته‌ایم. یادداشت‌های نوروزی خانه‌تکانی کتابخانه پیشنهادهایی است خواندنی از آثار منتشر شده در سال گذشته که شاید تاکنون فرصتی برای برداشتن و خوانش آنها از کتابخانه خود پیدا نکرده‌ایم.

زندگی زیست و بالیدن چهره‌های مهم و تاثیرگذار و استثنائی سیاسی همواره یکی از جذابیت‌های اهالی کتاب برای مطالعه بوده است. این مساله زمانی که چهره فوق دارای شخصیتی چند وجهی و اعتبار بین‌المللی قابل توجهی باشد دو چندان جذاب‌تر می‌شود و اگر راوی خاطرات  خود فرد باشد، نیز این مساله دو چندان اهمیت و ارزش خواندن پیدا می‌کند.

در میان انبوه کتاب‌های سال گذشته کتاب«خون دلی که لعل شد» در زمره چنین آثاری بود. این کتاب در واقع زندگینامه خودنوشتِ رهبر معظم انقلاب  از زندانها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی است.

این کتاب ترجمه‌ فارسی کتاب «إنّ مع الصّبر نصراً» است که پیش از این به زبان عربی در بیروت منتشر و توسط سیّد حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان نیز معرفی شد.

آنچه کتاب حاضر را از کتابهای مشابه متمایز میکند، بیان حکمت‌ها، درس‌ها و عبرت‌هایی است که به فراخور بحثها بیان شده و هر کدام از آنها می‌تواند چراغ راهی برای آشنایی مخاطب کتاب بویژه جوانان با فجایع رژیم منحوس پهلوی و همچنین  سختی‌ها، مرارتها و رنج‌های مبارزان و در مقابل پای‌مردی‌ها، مقاومت‌ها، خلوص و ایمان انقلابیون باشد.
این کتاب همچنین دربرگیرنده تصاویری ناب و اختصاصی از موضوع خود نیز هست که برای مخاطبان این دست آثار یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود.

کتاب از نثری بسیار شیوا بهره برده است و به سادگی و با سرعت می‌توان آن را خواند.حجم متناسب کتاب در کنار روایت بدیع آن که به شکل توامان روایتی مفهومی از ایامی خاص از زندگی یکی از مهمترین شخصیت‌های سیاسی و دینی حال حاضر جهان که به جهاد، مبارزه و مقاومت پیوند می‌خورد از این اثری یک اثری تاریخی خوشخوان و جذاب و آموزنده و راهگشا به ویژه برای مخاطبان جوان ساخته است.

کتاب در مقام تدوین حاصل تلاش محمدعلی آذر شب است. وی پژوهشگر ایرانی زبان و ادبیات عربی، استاد دانشگاه تهران، عضو کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین‌الملل است و همین موضوع کافی است تا دقت این اثر برای مخطابان از منظر تولید و محتوا بیشتر روشن شود.

کتاب فوق با قیمت 36 هزار تومان و در بیش از 400 صفحه در سال گذشته یکی از کتاب‌های قابل اعتنا و پرمخاطب کشور بود و فرصت تورق آن در ایام تعطیل می‌تواند لذتی دو چندان را برای مخاطبان  به همراه بیاورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید