| by admin | No comments

حضور رادیو در جشنواره تئاتر فجر/ نمایش‌های شنیداری سایه سنگینِ کرونا را از سر تئاتر کم می‌کند- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محسن سوهانی سرپرست اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو درباره همکاری با بخش رادیو تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: بخش رادیو تئاتر چند سالی است که به همت دوستان در جشنواره تئاتر فجر راه‌اندازی شده و بانی اصلی آن نادر برهانی مرند بوده و زحمات زیادی در این رابطه کشیده است. در حال حاضر نیز توجه به این بخش در اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو برای ما در اولویت قرار دارد. 

وی افزود: رادیو تئاتر برای خود من گونه‌ای بسیار جذاب است. یک هنر میان رشته‌ای است که مهجور مانده است. بنابراین در جشنواره‌هایی مثل تئاتر فجر جا دارد که از فعالان و هنرمندان این عرصه تجلیل شود. امیدوارم هر سال شاهد رشد و شکوفایی بیشتر این حوزه باشیم.

سوهانی عنوان کرد: در واقع رسانه جدیدی به نام رادیو تئاتر چند دهه‌ای است که به طور جدی در سراسر دنیا با استقبال رو به رو می‌شود و به نوعی تبدیل به رسانه شده است. در دورانی به سر می‌بریم که پیوند میان رشته‌ها و هنرها مطرح و در فضای دانشگاهی هم حوزه‌های علوم میان رشته‌ای بسیار مورد توجه است. زیرا این رشته‌ها، عرصه‌های جدیدی برای رقابت ایجاد می‌کنند.

سرپرست اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو خاطرنشان کرد: حوزه رادیو تئاتر هم پیوندی بین یک رسانه و هنر ایجاد کرده است البته ما در اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو آفرینش‌ها و خلاقیت‌های هنری را به جد مدنظر داریم؛ قالب‌هایی که بین شاخه‌های مختلف هم‌افزایی ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه رادیو تئاتر در دوره‌های قبلی جشنواره تئاتر فجر مورد استقبال قرار گرفته است، بیان کرد: شیوع ویروس کرونا به بسیاری از رشته‌ها و مشاغل آسیب زده است که تئاتر هم از آن مستثنا نیست. به ویژه اینکه این هنر رابطه مستقیمی با مخاطب دارد و به تبع بیشتر صدمه دیده است، اما قالب رادیو تئاتر و پیوندی که بین این دو حوزه رسانه و هنر برقرار می‌کند، می‌تواند تا حدود زیادی این خلأ را پر کند.

سوهانی در پایان افزود: امسال محدودیت‌های کرونایی باعث شده جشنواره‌های فجر از حضور پرشور مخاطبان و انرژی‌شان بی‌بهره باشند. با این وجود شاید رادیو تئاتر بتواند نقش مهمی را در پُر کردن یا کمتر کردن این خلأ ایفا و به رونق هرچه بیشتر و برقراری ارتباط گسترده‌تر بین آثار شرکت‌کننده با مخاطب عام کمک کند.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید