| by admin | No comments

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر: آیت‌الله تسخیری مدافع سرسخت مکتب اهل بیت(ع) بود- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) با حضور شخصیت‌های فرهنگی، علمی، دانشگاهی، حوزوی و سیاسی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

در این مراسم که ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاونان، مدیران و کارکنان این سازمان و اعضای خانواده و بستگان آن عالم ربانی حضور داشتند، حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی‌عسکر در سخنرانی خود درباره ویژگی‎های شخصیتی آیت‌الله تسخیری اظهار کرد: مرحوم حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری از رجال علمی، فقهی، دانشمندی فرهیخته در جهان اسلام و مجاهد بود. آشنایی من با آن عالم ربانی به بیش از 40 سال قبل برمی‌گردد و همیشه جزء مریدان و شیفتگان ایشان بودم.

وی با اشاره به اینکه در مدت 40 سال آشنایی خود با آیت‌الله تسخیری تاکنون یک بار از وی کلمه خستگی را نشنیده است، گفت: ایشان در سمینارها و همایش‌ها با توجه به شرایط جسمی با نشاط و فعال حضور داشت، ما هرگز به پای آیت‌الله تسخیری نمی‌رسیدیم.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر افزود: آیت‌الله تسخیری یکی از شاگردان موفق و ارزشمند شهید بزرگوار آیت‌الله العظمی سیدمحمدباقر صدر  بود که درس او را فراگرفت و از محضر او بهره‌های فراوان برد. ایشان به عنوان چهره شناخته شده و بی‌نظیر در جهان اسلام بود.

وی تأکید کرد: آیت‌الله تسخیری فقیهی متبحر بود و دیگران را مجذوب خود می‌کرد و مقالات عالمانه او از نظر فقهی بسیار قوی بود. از طرف دیگر انسانی سیاستمدار ولی بی‌حاشیه بود و مسائل داخلی و بین‌المللی را به خوبی می‌شناخت و در عرصه بین‌الملل حضوری جدی داشت و در مجامع بین‌المللی هر کجا که بودیم از ایشان به عنوان شخصیت مبتکر و خلاق یاد می‌شد.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر خاطرنشان کرد: ایشان متفکر و روشنگری بود که کارهای بزرگی را در مجمع تقریب مذاهب، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هر جایی که حضور داشت انجام داده است و آثار و برکات فراوانی از وی به جا مانده است.

وی همچنین افزود: ایشان علاوه بر سیاست‌مداری، شخصیتی ادیب، شاعر و بسیار متواضع بودند و آثار برجسته ادیبانه‌ای دارند. همچنین، در رابطه با مکتب اهل بیت(ع) مدافعی سرسخت اما رئوف بود.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با تأکید بر اینکه آیت‌الله تسخیری یکی از پایه‌های مهم کنفرانس‌های بین‌المللی دینی و معرف اسلام و تشیع در خارج از کشور بودند، گفت: ایشان عاشق اهل بیت(ع) بودند. هرگاه که نام مبارک صدیقه کبری(س) و امام حسین(ع) بر زبان خطیب جاری می‌شد، می‌گریستند. ما اگر می‌خواهیم تقریب را در دنیا عملی کنیم، روش آیت‌الله تسخیری بهترین شیوه است.

وی در پایان سخنانش با تأکید بر ضرورت حضور علماء در مجامع بین‌المللی و گفت‌وگوی عالمانه گفت: ایشان ساده‌زیست و به شدت به انقلاب اسلامی و امام راحل و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) علاقه فراوانی داشت. همچنین، رهبر معظم انقلاب اسلامی تعبیر زیبایی از آیت‌الله تسخیری مبنی بر اینکه خستگی‌ناپذیر در انواع خدمات برجسته در مجامع جهانیِ اسلامی بود، داشتند.

در بخشی از این مراسم، کریم منصوری و حمیدرضا احمدی وفا، از قاریان قرآن کریم آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کردند و حاج مرتضی طاهری، ذاکر اهل بیت(ع) در رثای حضرت سید الشهدا علیه‌السلام و سوگ رحلت این عالم ربانی به مرثیه‌سرایی پرداختند.

همچنین متن پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در پی درگذشت آیت‌الله محمدعلی تسخیری، عالم مجاهد و زبان گویای اسلام و تشیع و همچنین پیام‌های جداگانه همدردی و تسلیت‌ شخصیت‌های داخلی و بین‌المللی قرائت شد.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید