| by admin | No comments

«جمعه سیاه» شنیدنی شد/ در میدان ژاله چه خبر بود؟- اخبار ادبیات و نشر – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جمعه سیاه که گاه از آن با عنوان «کشتار 17 شهریور» یاد می‌شود، یکی از خونین‌ترین روزهای مبارزه با رژیم پهلوی است که در سرنوشت کشور، نقش تعین‌کننده‌ای داشت. در تاریخ 17 شهریور سال 57، مردم تهران در محلات جنوبی خیابان ژاله پیشین(خیابان مجاهدین اسلام کنونی) و میدان ژاله (میدان شهدای کنونی) علیه ظلم و ستم شاهنشاهی تظاهرات کردند که در پی این اقدام، مأموران ستم‌شاهی برای سرکوب مردم به سوی آنها تیراندازی کردند که این اقدام منجر به شهادت رسیدن تعداد زیادی از هموطنانمان توسط نیروهای رژیم پهلوی شد. بسیاری بر این باورند که قیام مردم در این روز، آغازی بود بر پایان دادن به سلطنت خاندان پهلوی در ایران.

تاکنون آثار مختلفی در این رابطه منتشر شده، اما کمتر اثری است که در آن این واقعه برای کودکان و نوجوانان روایت شود. کتاب «جمعه سیاه»، نوشته حسین نیری، شانزدهمین جلد از مجموعه «روزهای انقلاب» است که تلاش دارد تا با زبانی ساده، این واقعه مهم تاریخی را برای مخاطب نوجوان خود شرح دهد.

نویسنده برای نگارش این کتاب از منابع مختلف از جمله منابع اسناد و همچنین افرادی که در این روز حاضر بودند و شاهد ماجرا، بهره برده است. کتاب از چهار فصل تشکیل شده که عناوین آن به این شرح است: نماز عید فطر، حضور یکپارچه در راهپیمایی، جمعه سیاه و شمارش معکوس.

انتشارات سوره مهر که پیش از این نسخه الکترونیک کتاب را در دسترس علاقه‌مندان قرار داده بود، همزمان با سالروز این قیام کتاب صوتی آن را نیز منتشر کرده است. «جمعه سیاه» با گویندگی مهبد قناعت‌پیشه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: ماه رمضان در راه بود و مردم آرام آرام، آماده استقبال از آن می‌شدند. بااین حال، انگار همه می‌دانستند ماه رمضان امسال با سال های قبل فرق می کند؛ آخر صبر مردم و رهبران مذهبی و ملی شان کم‌کم به سر آمده بود و هر روز از گوشه و کنار هر شهر و دیار، صدای اعتراضی بلند می‌شد. رژیم هم می‌دانست که احتمالاً در ماه رمضان صدای اعتراض ها بیشتر و بلندتر می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید