| by admin | No comments

جزئیات درگذشت 43 تن از والدین 2 و 3 شهید در کشور- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بیش از 30 سال از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد. در این مدت سن والدین شهدا رو به افزایش بوده است و هم اکنون اکثر قریب به اتفاق آن‌ها در سنین کهنسالی قرار دارند. سال‌هاست که آمار فوت والدین شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس رو به افزایش چشمگیری است و هر هفته اخباری مبنی بر اینکه کدامیک از این والدین آسمانی در حال پرکشیدن به فرزندان شهیدشانند به گوش می‌رسد. از آنجایی که والدین شهدا به عنوان غنی‌ترین گنجینه از خاطرات، سیره و زندگی شهدا محسوب می‌شوند از دنیا رفتنشان ما را از دسترسی به این فرهنگ غنی باز می‌دارد و در کنار آن همواره ضرورت توجه به خانواده‌های شهدا به خصوص والدین آن‌ها و مشکلاتشان احساس شده است، نیاز است که امروزه بیش از پیش توجه به بازمانده‌ها و میراث شهدای معظم در ابعاد مختلف رسانه‌ای در نظر گرفته شود.

بنا بر اخبار ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران از استان‌های مختلف، در طول 35 روز گذشته 43 نفر از والدین دو شهید و سه شهید در استان‌های مختلف دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافتند. از این تعداد 28 تن مادر شهید و 15 تن پدر شهید بوده‌اند که در میان آن‌ها 4 تن از والدین سه شهید هم هست. پدر شهیدان موسوی، پدر شهیدان عرب سرخی، پدر شهیدان بهادری زاده و مادر شهیدان فرصتیان همگی مادران 3 شهید هستند که طی این ایام مرحوم شدند. در میان اسامی این والدین چند شهید نام مادر شهید حسین آقادادی از استان اصفهان که در دفاع از حریم اهل بیت(ع) به شهادت رسید نیز دیده می‌شود.

مادر شهیدان «ابوطالب زاده سرابی»

«منیر وارسته عباس زاده» مادر شهیدان «رضا و عباس ابوطالب زاده سرابی» از استان خراسان رضوی در سن 76 سالگی در روز 26 آذرماه 1398 درگذشت. مراسم تشییع او در روز 27 آذر ماه در صحن آزادی حرم مطهر رضوی با حضور آحاد مردم به ویژه خانواد‌ه‌های شهدا و ایثارگران و مسئولان برگزار و پیکر مطهرش در صحن جمهوری حرم ملکوتی امام رضا(ع) به خاک سپرده شد. برادران شهید رضا و عباس ابوطالب زاده سرابی در 26 خرداد 1341 و اول شهریور 1344 در مشهد چشم به جهان گشودند و در چهارم تیرماه 1362 و در 30 مهر 1363 به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

پدر شهیدان «احسانی»

«علی اکبر احسانی» پدر شهیدان «ابوالفضل و یوسف احسانی» از استان خراسان رضوی در روز 26 آذرماه 1398 به علت کهولت سن به دیار حق شتافت. مراسم تشییع او در روز 28 آذرماه 1398 برگزار و پیکر او در جوار فرزندان شهیدش در قطعه صالحین بهشت رضا(ع) به خاک سپرده شد. ابوالفضل و یوسف احسانی در سال‌های 1340 و 1334 چشم به جهان گشودند و در 21 آذر 1360 گیلانغرب و 24 آذر 1360 آبادان به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

پدر شهیدان «گوینده»

«ابراهیم گوینده» پدر شهیدان «خلیل و عماد گوینده» از استان قزوین، 25 آذرماه 1398 دار فانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر پاک این پدر گرانقدر در روز 26 آذرماه از امامزاده حسین(ع) واقع در جوار گلزار مطهر شهدای شهر قزوین تشییع و در مزار والدین شاهد به خاک سپرده شد. شهید خلیل گوینده، سال 1334 در بغداد به دنیا آمد. این شهید بزرگوار سرباز نیروی دریایی عراق بود که در بهار سال 1359 و به سبب اصلیتی ایرانی، توسط رژیم بعث، دستگیر و زندانی شد. پس از مدتی اعلام می‌شود که توسط رژیم عراق اعدام شده و تاکنون اثری از پیکر وی به دست نیامده است. عماد گوینده نیز در سال 1344 در شهر قزوین به دنیا آمد. این شهید از سوی مجلس اعلای عراق در جبهه علیه عراق حضور یافت و دهم شهریور 1365 در حاج‌عمران عراق بر اثر اصابت ترکش به سر شهید شد و مزار او در زادگاهش قرار دارد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

پدر شهیدان «طالع زاری» و همسر شهیده «پروانه هادی حسین آبادی»

«محمدرضا طالع زاری» پدر شهیدان «حامد و هادی طالع زاری» و همسر شهیده «پروانه هادی حسین آبادی» از استان سمنان در روز شنبه 23 آذر 1398 در 68 سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیدار خانواده شهیدش شتافت. پیکر پاک او در روز یکشنبه 24 آذر ماه 1398 از حسینیه پنج‌تن آل عبا(ع) در شهرستان شاهرود استان سمنان به سمت قطعه ایثارگران گلزار شهدای این شهر تشییع و به خاک سپرده شد. شهیده پروانه هادی حسین آبادی و شهیدان هادی و حامد طالع زاری در تاریخ 30 فروردین 67 بر اثر اصابت موشک دشمن به مناطق مسکونی به شهادت رسیدند.

مادر شهیدان «دگناتی»

«فاطمه فندرسکی» مادر شهیدان «سید محمود و سید علی دِگناتی» در تهران پس از سال‌ها فراق، به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر این مادر شهید در روز پنجشنبه 21 آذرماه 1398 با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تشییع و در قطعه صالحین گلزار شهدای بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. شهید سیدعلی دگناتی 11 بهمن 1365 در منطقه شلمچه به شهادت رسید و شهید سید محمود دگناتی نیز 4 اسفندماه 1362در جزیره مجنون جاویدالاثر شد.

پدر شهیدان «عرب سرخی»

«حسین عرب‌سرخی»، پدر شهیدان «محسن، مجتبی و محمدرضا عرب سرخی» در تهران، روز جمعه 22 آذرماه 1398 در سن 93 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز یکشنبه 24 آذرماه 1398 از مقابل مسجد فائق تهران واقع در میدان شهدا، خیابان هفدهم شهریور، خیابان شهید فیاض بخش تشییع و در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد. شهید مجتبی عرب سرخی 15 اردیبهشت سال 1361 در عملیات بیت المقدس، محسن عرب سرخی 23  اسفندماه سال 1363 در جزیره مجنون و محمدرضا عرب سرخی 21 دی ماه 1365 در عملیات کربلای 5 به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «اکرمی پروین آذر»

«سهوره اکرمی پروین آذر» مادر شهیدان «حسن و حسین اکرمی پروین آذر» از استان آذربایجان شرقی به فرزندان شهیدش پیوست. تشیع پیکر او در روز پنج‌شنبه 21 آذر 1398 در میدان دروازه شهرستان مراغه برگزار شد. شهید «حسن اکرمی» 21 دی 1340 در شهرستان مراغه متولد شد و به‌ عنوان پاسدار در جبهه‌ها حضور یافت و در تاریخ 22 مهر 1360 در بوکان به فیض شهادت نائل آمد. شهید «حسین اکرمی» در تاریخ 18 فروردین 1344 در شهرستان مراغه متولد شد و به‌ عنوان بسیجی در جبهه‌ها حضور یافت و در تاریخ 20 آذر 1360 در سرپل ذهاب در عملیات طلوع فجر به شهادت رسید.

مادر شهیدان «هاشم زاده»

«معصومه فرسویان» مادر شهیدان «رحمت‌الله و لطف‌الله هاشم زاده» از استان مازندران به دلیل بیماری و کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع پیکر این مادر شهید در روز 21 آذر ماه از مسجد امام رضا(ع) آمل تا اداره پست این شهرستان برگزار شد. شهید رحمت‌الله هاشم زاده در تاریخ 4 دی 1365 در جزیره ام‌الرصاص و شهید لطف‌الله هاشم زاده در روز 7 بهمن ماه 1363 در چنگوله به فیض شهادت نائل آمدند.

پدر شهیدان «نفیسی»

«علیقلی نفیسی» پدر شهیدان «حسین و ابراهیم خلیل نفیسی» از شهرستان اردبیل دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او با حضور مدیرکل بنیاد و خانواده شهدا تشییع و در گلزار شهدای غریبان اردبیل در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. سردار شهید حسین نفیسی متولد اول آبان 1341 بود و چهارم فروردین 1367 در منطقه عملیاتی حلبچه به شهادت رسید. همچنین ابراهیم خلیل نفیسی متولد 12 اردیبهشت 1349 بود و در پنجم اسفند 1365 عملیات کربلای 5 در منطقه عملیاتی شلمچه به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

پدر شهیدان «حق پرست»

«گرگعلی حق پرست» پدر شهیدان «عباس و کنعان حق پرست» از شهدای شهرستان فراشبند استان فارس در سن 91 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت. پیکر آن مرحوم در روز 18 آذر در شهرستان فراشبند تشییع و در گلزار شهدا در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. شهیدان عباس و کنعان حق‌پرست چهارم دی ماه سال 1365 در عملیات کربلای چهار در منطقه شلمچه به شهادت رسیدند.

پدر شهیدان «بهادری زاده»

«عباس بهادری زاده» پدر سه شهید نوجوان و خردسال دوران دفاع مقدس، «مژگان، امید و آرزو بهادری زاده» از استان خوزستان در روز یکشنبه  17 آذرماه 1398 دار فانی را وداع گفت و به سه فرزند شهیدش پیوست. شهیدان مژگان، امید و آرزو بهادری زاده همزمان در تاریخ 31 فروردین 1362 بر اثر اصابت موشک به شهر دزفول به شهادت رسیدند و پیکر آنها در گلزار شهید آباد این شهر به خاک سپرده شده است.

مادر شهیدان «فرصتیان»

«عشرت مینا» مادر شهیدان «سید علی محمد، سید محمد مهدی و سید محمدجواد فرصتیان» از استان فارس در روز 16 آذرماه 1398 دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز 17 آذر از مقابل حرم مطهر حضرت سیدعلاء الدین حسین(ع) به سمت دارالرحمه شیراز تشییع و درجوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. شهیدان سیدمحمدجواد، سیدمحمدمهدی و سیدعلی محمد فرصتیان به ترتیب در سال‌های 1360، 1361 و 1365 در مناطق کرخه، خرمشهر و فاو به فیض شهادت نائل شدند.

مادر شهیدان «پارسا»

«تازه گل سروری» مادر سردار شهید «بهمن پارسا» و شهید «پرویز پارسا» از استان خراسان شمالی دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع او در روز 14 آذر 1398 در زادگاه خود روستای جودر برگزار شد. سردار رشید اسلام شهید بهمن پارسا در سال 1337 چشم به جهان گشود و در 4 تیر 1367 در عملیات خط پدافندی منطقه جزیره مجنون به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
شهید والامقام پرویز پارسا نیز در 2 فروردین 1340 در روستای جودر چشم به جهان گشود و در 14 تیر 1377 در منطقه نوار مرزی جنوب شرقی کشور در درگیری با اشرار مورد اصابت تیر مستقیم قرار گرفت و بر اثر شدت جراحات به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «معین»

«طیبه هادی»، مادر شهیدان «احمد و محمد جواد معین» از استان اصفهان در روز 12 آذر ماه 1398 به علت بیماری و کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت. پیکر او از درب منزل ایشان تشیع و در گلزار شهداء شهر نجف آباد به خاک سپرده شد. شهید «احمد معین» 19 مهرماه 1334 چشم به جهان گشود و در سال 61 عملیات بیت المقدس به شهادت رسید. همچنین برادر کوچکتر او «محمدجواد معین» متولد یک دی ماه 44 بود و در همان سال، در عملیات فتح المبین به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «مهدی پور»

«عذرا مرادپور» مادر شهیدان «اباذر و رحمان مهدی پور» از استان مازندران بر اثر بیماری و کهولت سن آسمانی شد و به فرزندان شهیدش پیوست. شهید اباذر مهدی پور در سال 1367 در منطقه شلمچه به شهادت رسید. شهید گرانقدر اباذر مهدی پور از کارمندان بنیاد نور بود. همچنین شهید رحمان مهدی پور در سال 1361 در منطقه بیت المقدس به شهادت رسید.

مادر شهیدان «علی یاری»

«محترم صمدی»، مادر شهیدان «حسن و حسین علی یاری» از استان اصفهان در سن 86 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز 11 آذرماه 1398 از خیابان شهدای دینان تشییع و در آرامستان شهر درچه به خاک سپرده شد. شهیدان حسن و حسین علی یاری در اول دی ماه سال 1348 و اول اردیبهشت ماه سال 1341 در محله دینان شهر درچه چشم به جهان گشودند و به ترتیب در تاریخ 22 بهمن ماه سال 1364 در منطقه عملیاتی والفجر 8 و 22 دی ماه سال 1365 در منطقه شلمچه به فیض شهادت نائل شدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «جعفریان»

«فاطمه ابراری مقدم» مادر شهیدان «ابوالقاسم و مهدی جعفریان» از شهرستان خلیل آباد استان خراسان رضوی پس از سال‌‌ها دوری از فرزندان شهیدش در سن 85 سالگی به علت کهولت سن، در روز 9 آذر 1398 درگذشت. مراسم تشییع پیکر او در 10 آذر از مقابل تکیه علی اصغری واقع در خیابان شهید مطهری خلیل آباد تا گلزار شهدای این شهرستان برگزار شد و پیکرش در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. برادران شهید ابوالقاسم جعفریان و مهدی جعفریان در اول فروردین 1344 و  چهار اردیبهشت 1342 در شهر خلیل آباد چشم به جهان گشودند و در 22 فروردین 62 در عملیات والفجر 1 در منطقه شرهانی و 31 اردیبهشت 65 در عملیات کربلای 3 در قلاویزان شربت شهادت را نوشیدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «یوسفی»

«ربابه اکبری» مادر شهیدان «حجت الله و مجتبی یوسفی» از استان همدان در روز 9 آذرماه 1398 دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.  شهیدان مجتبی و حجت الله یوسفی در سال 1365 بر اثر بمباران هوایی دشمن به درجه رفیع شهادت نائل شدند و پیکر پاکشان در روستای دینار آباد به خاک سپرده شد.

مادر شهیدان «موسوی»

«گوهر کرد زنگنه» مادر شهیدان «سید محمد و سید نعمت الله موسوی» از شهرستان اهواز استان خوزستان در روز 8 آذرماه 98 به دلیل عارضه مغزی دار فانی را وداع گفت و به دو فرزند شهیدش پیوست. مراسم تشییع این مادر ایثارگر روز 10 آذرماه 1398 از شهرستان امیدیه به سمت گلزار شهدای آغاجاری برگزار و در قطعه صالحین به خاک سپرده شد. شهیدان سید محمد موسوی در سال 1364 و سید نعمت‌الله موسوی در سال 1361 به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

پدر شهیدان «چک نژاد»

«علی چک نژاد»، پدر شهیدان «علی مردان و علی محمد چک نژاد» از استان کهگیلویه و بویراحمد به علت بیماری و کهولت سن درگذشت. مراسم تشییع پیکر او در روز 8 آذرماه 1398 در روستای دوپر نظری شهرستان بهمئی برگزار و در جوار مزار مطهر فرزندان گلگون کفنش به خاک سپرده شد. شهید علی محمد چک نژاد در سال 1344 دیده به جهان گشود و در سال 1361 در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه شیب نیسان به درجه رفیع شهادت نایل آمد. همچنین شهید علی مردان چک نژاد به سال 1348 در روستای دوپرنظری دیده به جهان گشود و در سال 1365 همراه با سه تن از هم رزمانش بر اثر اصابت گلوله در سنگرشان به شهادت رسیدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «شوقی»

«رقیه نیکی غازانی» مادر شهیدان «عزیز و کریم شوقی» از استان آذربایجان شرقی همزمان با 6 آذرماه 1398 دعوت حق را لبیک گفت. مراسم تشییع مادر شهیدان شوقی در محل گلزار شهدای شنب غازان و مراسم شام غریبان در محل مسجد اعظم شنب غازان برگزار شد. شهید عزیز شوقی متولد 1348 با عضویت بسیجی در عملیات والفجر مقدماتی در فکه و بسیجی شهید کریم شوقی متولد 1339 در 4 اسفند 1365 در عملیات کربلای 5 منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «عظیمی»

«رباب ابدی عظیم زاده» مادر شهیدان «علی اکبر و غلامحسین عظیمی» از شهرستان گراش در استان فارس در سن 91 سالگی به دلیل بیماری و کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت.
پیکر او در روز ششم آذرماه 1398 در شهرستان گراش تشییع و در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. شهید غلامحسین عظیمی دوم اسفندماه سال 1365در عملیات کربلای پنج در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید و سردار شهید علی اکبر عظیمی نیز 24 خردادماه سال 1367 در عملیات بیت المقدس 7 به فیض شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «آقایی»

«گوهر هاشمیان» مادر شهیدان «قدرت‌اله و حبیب‌اله آقایی» از استان اصفهان در روز 5 آذرماه 1398 در سن 87 سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیدار دو شهیدش شتافت. مراسم تشییع او در چادگان برگزار و پیکرش در قطعه ایثارگران به خاک سپرده شد. شهید بسیجی قدرت‌اله آقایی در سال 1341 دیده به جهان گشود و پس از پایان تحصیل در تربیت معلم شهید باهنر اصفهان به عضویت بسیج درآمده و برای دفاع از میهن اسلامی در جبهه‌های حق علیه باطل در مناطق عملیاتی خرمشهر در تاریخ 10 اردیبهشت ماه 61 به شهادت رسید. شهید بسیجی حبیب‌اله آقایی دیگر فرزند این مادر شهید، متولد 1347 پس از مدت‌ها حضور در جبهه سرانجام در تاریخ 14 اردیبهشت 65 در عملیات کربلای پنج شلمچه به مقام شهادت نائل آمد.

مادر شهیدان «بابایی»

«فاطمه حاجی محمد تبار امیری» مادر شهیدان «حسنعلی و حسینعلی بابایی سر حمامی» از شهرستان بابل در استان مازندران به دلیل بیماری و کهولت سن در 78 سالگی به دیار باقی شتافت. پیکر او در روز ششم آذر ماه  1398 در امیر کلا  شهرستان بابل تشییع شد. شهید حسنعلی بابایی سرحمامی 9 مرداد ماه سال 1350 متولد و در 4 تیرماه سال 1367 در جزیره مجنون به شهادت رسید و شهید حسینعلی بابایی سرحمامی در 3 فروردین سال 1345 متولد و در 4 دی ماه 1365 در عملیات کربلای 4 به فیض شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «دشتی»

«سلیمه کرمی نسب» مادر شهیدان «علی و کاظم دشتی» از شهرستان شوش در استان خوزستان، 4 آذرماه 98 دار فانی را وداع گفت و به دو فرزند شهیدش پیوست. مراسم تشییع او در روز 5 آذرماه 1398 از مقابل حسینیه حیدریه شوش به سمت گلزار شهدای این شهرستان برگزار و در قطعه صالحین به خاک سپرده شد. شهید علی دشتی متولد 1343 در روز اول آبان ماه 64 در عملیات عاشورای 4 در منطقه هورالهویزه و شهید کاظم دشتی متولد 1349 نیز در یکم بهمن ماه سال 65 در عملیات کربلای 5 در منطقه عملیاتی شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

پدر شهیدان «حسینی»

«حاج سید عباس حسینی» پدر شهیدان «سید رحمت و سید محسن حسینی» از شهرستان انزلی استان گیلان به لقاء الله پیوست. مراسم تشییع او در روز 3 آذر ماه 1398 برگزار و در گلزار شهدای شهر انزلی به خاک سپرده شد. شهید سید رحمت حسینی متولد فروردین ماه 1343 بود و در سال 1365 در عملیات کربلای 5 شلمچه و بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. سید محسن حسینی نیز در سال 1363 در مریوان و بر اثر اصابت ترکش خمپاره به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پدر شهیدان «معین ریزی»

«عبدالرحمن معین ریزی» پدر شهیدان «محمود و ابوالقاسم معین ریزی» از استان اصفهان در روز دوم آذرماه 1398 دار فانی را وداع گفت و به دیدار فرزندان شهیدش شتافت. مراسم تشییع او در زرین شهر برگزار و در گلستان زهرا زرین شهر قطعه ایثارگران به خاک سپرده شد. شهید والامقام محمود معین ریزی، اول فروردین ماه 1332 دیده به جهان گشود و در 18 مرداد ماه 1360 در عملیات فرمانده کل قوا به فیض شهادت نائل آمد. همچنین شهید ابوالقاسم معینی ریزی متولد 11 مهرماه 1338 بود و در عملیات کربلای 4 در تاریخ 29 دی ماه 1365 به شهادت رسید.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

پدر شهیدان «موسوی»

«سیدحسین موسوی» پدر شهیدان «سیدرحیم، سیدکریم و سیدعظیم موسوی» از تهران سوم اذرماه 1398 در سن 84 سالگی دارفانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز چهار آذرماه 1398 با حضور خانواده‌های معظم شهدا و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه 15 تهران در محله افسریه تشییع و در زادگاهش به خاک سپرده شد. شهیدان سید عظیم و سید رحیم موسوی به ترتیب در 24 دی ماه و 7 بهمن 1365 و شهید سید کریم موسوی در 16 اسفند 1363 به درجه رفیع شهادت رسیدند.

مادر شهیدان «احمدی»

«شهربانو مرادی» مادر شهیدان «سعید و داود احمدی» از استان قم، بر اثر کهولت سن دارفانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز سوم آذرماه 1398 با حضور مردم، مسئولان و نیروهای ارتش از مسجد باب الجنه تشییع و در گلزار شهدای قم در جوار مزار مطهر شهدایش به خاک سپرده شد. سعید احمدی اسفند ماه سال 46 چشم به جهان گشود و در اسفند ماه سال 64 در سن 18 سالگی در عملیات والفجر 8 در منطقه فاو به شهادت رسید و جاوید الاثر شد. داود احمدی از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی متولد اسفند سال 54 بود و در سال 78 در  سن 24 سالگی در منطقه دهلران در برخورد با مین به مقام شهادت نائل شد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «دانشیار»

«روبخیر طحانیان دزفولی» مادر شهیدان «محمود و طاهره دانشیار» از استان خوزستان در روز اول آذرماه 1398 در سن 87 سالگی، به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز  شنبه دوم آذر ماه 1398 طی مراسمی با حضور مدیر کل و کارکنان بنیاد از مقابل منزل وی تشییع و در گلزار شهدای بهشت علی به خاک سپرده شد. بسیجی شهید محمود دانشیار در سال 1361 در جبهه دارخوین و شهیده طاهره دانشیار نیز در همان سال در اثر بمباران موشکی به فیض شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «رستمی»

«فاطمه رستمی» مادر شهیدان «اصغر و فرخ رستمی» از استان زنجان به علت بیماری و کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر او با حضور مسئولان و جمع کثیری از مردم زنجان در گلزار مطهر شهدای پایین زنجان برگزار شد. شهید اصغر رستمی بیست اردیبهشت ماه سال 1340 در شهرستان زنجان دیده به جهان گشود و 24 آذرماه سال 1359 در محور سلیمانیه به اهواز بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر و صورت به درجه رفیع شهادت نائل آمد. همچنین شهید فرخ رستی 23 اردیبهشت ماه سال 1346 در شهرستان زنجان دیده به جهان گشود و 11 آبان ماه سال 1361 در منطقه عین خوش توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به صورت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پدر شهیدان «ملک زاده»

«نجف ملک زاده» پدر شهیدان «محمد هاشم و محمد جواد» آزاده و جانباز 50 درصد «محمدرضا» و جانباز 25 درصد «محمدکریم ملک زاده» از شهرستان کازرون در استان فارس، در سن 89 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز سوم آذر ماه 1398 در شهرستان کازرون تشییع و در گلزارشهدای امامزاده سیدمحمد(ع) به خاک سپرده شد. شهیدان محمدجواد و محمدهاشم ملک زاده به ترتیب 20 تیر سال 1364 و 4 دی سال 1365 در مناطق پاسگاه بیات و شلمچه به شهادت رسیدند. جانباز 25 درصد محمدکریم ملک زاده 19 دی سال 1365 در منطقه سوسنگرد به فیض جانبازی نائل شد و آزاده و جانباز 50 درصد محمدرضا ملک زاده نیز بیش از هفت سال از عمر خود را در زندان های رژیم بعثی عراق سپری کرد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «آقادادی»

«آقادادی» مادر شهیدان «اکبر و حسین آقادادی» از استان اصفهان در 78 سالگی به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت. پیکر او در روز 30آبان ماه 1398 از درب منزل در خیابان سروش بر روی دستان مردم شهید پرور تشییع و سپس در باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد. شهید اکبر آقادادی 26 اردیبهشت سال 1361 در عملیات بیت المقدس فتح خرمشهر به شهادت رسید و برادر وی حسین نیز از شهدای مدافع حرم سوریه در سال 1396 است.

پدر شهیدان «فتاح زاده»

«رسول فتاح زاده» پدر شهیدان «محمدعلی و محمدجواد فتاح زاده» از تهران دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز 28 آبان ماه 1398 با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تشییع و در قطعه صالحین گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد. شهید محمدعلی فتاح زاده 27 اردیبهشت ماه 1364 در تهران و برادرش محمدجواد در 24 بهمن ماه همان سال در منطقه فاو عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و پیکر مطهرشان در قطعه 27 گلزار شهدای بهشت زهرای تهران آرام گرفته است.

مادر شهیدان «نامجو فر»

«ربابه صباغ زاده فیروزآبادی» مادر شهیدان «نعمت علی و علی نامجو فر» از استان یزد به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع او از روضه رضوان شهرستان میبد تا گلزار شهدای فیروزآباد برگزار شد. سردار شهید نعمت علی نامجو فر متولد اول خرداد 1341 است که در جریان عملیات کربلای 5 در منطقه عملیاتی شلمچه به فیض شهادت نائل شد و برادر شهیدش علی نیز متولد اول شهریور سال 1346 است که در جریان عملیات کربلای 4 در جزیره القطعه عراق به‌افتخار شهادت نائل آمد.

مادر شهیدان «خیلدار»

«سیده سکینه حسینی» مادر شهیدان «هدایت الله و محمد خیلدار» از استان البرز در روز 28 آبان ماه 1398 دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع پیکرمطهر او در روز 30 آبان ماه با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، مسئولان و مردم شهر کرج از جلوی درب منزل وی واقع در چهارراه طالقانی خیابان شهید خیلدار برگزار و در گلزار شهدای روستای اغشت در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «تجلی»

پریچهر پرواسی مادر شهیدان مهدی و منصور تجلی از شهدای شهرستان شیراز در استان فارس در سن 80 سالگی به دلیل کهولت سن و ایست قلبی دعوت حق را لبیک گفت. پیکر او در روز 30 آبان ماه 1398 در شهرستان شیراز تشییع و در گلزار مطهر شهدای دارالرحمه درجوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. شهید منصور تجلی 26 آبان سال 1364 در منطقه موسسان عراق به شهادت رسید و شهید مهدی تجلی نیز 30 اسفند سال 1366 در عملیات والفجر 10 در منطقه خرمال به فیض شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «بی‌نوا»

«راجعه نیسی اصل» مادر شهیدان خردسال دفاع مقدس، «صلاح الدین و سحر بی‌نوا» از استان خوزستان به علت کهولت سن و بیماری در سن 62 سالگی دار فانی را وداع گفت. مراسم تشییع او در روز 25 آبان 1398 با حضور رئیس بنیاد آبادان و اقشار مختلف مردم برگزار و پیکرش در قطعه صالحین گلزار شهدا به خاک سپرده شد. شهیدان خردسال صلاح الدین و سحر بی‌نوا در 5 مهر سال 1359 در آبادان بر اثر بمباران هوایی دشمن متجاوز بعثی به فیض شهادت نائل آمدند.

مادر شهیدان «نجفی گیری»

«فاطمه علی کلامی» مادر شهیدان «رضا و سهرابعلی نجفی گیری» به دلیل کهولت سن و بیماری دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز 25 آبان ماه 1398 در شهرستان تنکابن تشییع و در جوار فرزندان شهیدش در گلزار شهدای نورالدین محله این شهرستان آرام گرفت. شهید معزز رضا نجفی گیری متولد سال 1346 بود که در سال 1364 در جنوب فاو به شهادت رسید. شهید گرانقدر سهرابعلی نجفی گیری نیز متولد 1343 بود که در سال 1365 در غرب جبهه حاج عمران به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پدر شهیدان «پورعزیزی»

«عبدالحسین پورعزیزی» پدر شهیدان «محسن و مصطفی پورعزیزی» در روز 24 آبان ماه 1398 از استان قم بر اثر کهولت سن دارفانی را وداع گفت و آسمانی شد. پیکر مطهر او در قم تشییع و در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) در جوار پیکر مطهر شهدایش به خاک سپرده شد. محسن پورعزیزی اسفند ماه سال 44 چشم به جهان گشود و در عملیات رمضان در مرداد سال 1361 به شهادت رسید. مصطفی پورعزیزی، سه سال از برادرش کوچکتر بود و سه سال بعد از شهادت برادر، در فروردین سال 1364 به شهادت رسید.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

پدر شهیدان «موسوی امیری»

سید حسن موسوی امیری پدر شهیدان سیدعلی و سید یوسف موسوی امیری از شهرستان بابل استان مازندران در روز 24 آبان ماه 1398 به دلیل کهولت سن در 87 سالگی دعوت حق را لبیک گفت. مراسم تشییع پیکر او از میدان انقلاب امیرکلا بابل آغاز و نهایتا در گلزار شهدای شایستگان امیرکلا این شهرستان در جوار مزار دو فرزند شهیدش آرام گرفت.  شهید معظم سید یوسف موسوی امیری سوم خرداد ماه 1350 که در 21 تیرماه 1367 در منطقه شلمچه و شهید معزز سید علی موسوی امیری متولد 12 خرداد ماه 1343 که در 28 آبان ماه 1365 در فاو به درجه رفیع شهادت نائل شد.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

مادر شهیدان «قاسمی‌راد»

«حلیمه خان زرین» مادر شهیدان «علی و احمد قاسمی‌راد» از شهدای استان مرکزی به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع پیکر او در روز 20 آبان 1398 از درب منزل به سمت گلزار شهدای روستای سقرجوق برگزار شد. شهید علی قاسمی راد در سال 1348 در روستای سقرجوق متولد شد و در 17 اسفند ماه سال 1362 در منطقه عملیاتی جزیره مجنون به فیض عظمای شهادت نائل آمد. شهید احمد قاسمی راد در سال 1351 در روستای سقرجوق متولد شد و در سوم آبان ماه سال 1367 در منطقه عملیاتی بانه به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

مادر شهیدان «اسحاقیان»

«پناهی» مادر شهیدان «مهدی و باقر اسحاقیان» از شهرستان درچه در استان اصفهان، پس از سال‌ها به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع پیکر او در روز 20 آبان ماه 1398 از میدان امام به سمت آستان مقدس امامزاده حمیده و حکمیه خاتون برگزار و به خاک سپرده شد. شهیدان مهدی اسحاقیان دوم خرداد ماه سال 1361 در عملیات فتح خرمشهر و باقر اسحاقیان 25 آبان 1361 در عملیات محرم به فیض شهادت نائل آمدند.

شهدای دفاع مقدس , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , گلزار شهدای تهران ,

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید