| by admin | No comments

«جان پدر کجاستی» در هفته هنر افغانستان


کمیسیون ملی یونسکو – ایران، برای هفته‌ی گرامی‌داشت هنر افغانستان؛ عنوان «جان پدر کجاستی» را انتخاب و جزییات برگزاری این مراسم را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو – ایران، هفته گرامی‌داشت هنر افغانستان، ساعت ۲۱ شنبه ۲۲ آذر به صورت مجازی آغاز و تا ۲۸ آذر ادامه خواهد داشت که در آیین افتتاحیه این نشست عبدالغفور لیول – سفیر افغانستان در ایران -، حجت‌الله ایوبی – دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران –  و محمد عثمان بابری – رییس دانشگاه کابل -، به عنوان مهمان حضور خواهند داشت.

در آیین افتتاح این هفته‌ی هنر که شنبه ۲۲ آذر و به میزبانی عبدالمهدی مستکین – مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو – ایران -؛ ابوطالب مظفری – شاعر و مسوول دفتر فارسی‌زبانان – درباره‌ی «ادبیات و فرهنگ مشترک بین دو کشور» صحبت خواهد کرد؛ همچنین شعرخوانی شاعران همکار در خانه ادبیات افغانستان: توسط محمد سرور رجایی، زهرا حسین‌زاده، ضیاء قاسمی، قنبرعلی تابش، محمدحسین انصاری‌نژاد -شاعر – انجام می‌شود.

یک‌شنبه ۲۳ آذر به میزبانیِ عارف جعفری‌- شاعر، خواننده و آهنگساز، عضو هیأت موسس خانه ادبیات افغانستان – و  با عنوان شب موسیقی، برگزار می‌شود که وحید قاسمی – پژوهشگر موسیقی مردمی و بومی افغانستان؛ از کشور افغانستان، درباره‌ی پیشینیه موسیقی افغانستان صحبت خواهد کرد.

همچنین همایون سخی – آهنگساز و رباب‌نواز – از کالیفرنیا، به موضوع «ساز رباب و رباب‌نوازی» می‌پردازد و مهبد مکی – موسیقی‌شناس اقوام و تطبیقی – از کشورمان درباره‌ی «ناگفته‌های موسیقی افغانستانی» صحبت می‌کند.

سومین شب هنر افغانستان دوشنبه ۲۴ آذر به میزبانی – محمدحسین احمدی – دانش‌آموخته تربیت معلم و حوزه خوشنویسی در رشته‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق و تحریری – با عنوان «شب خوشنویسی» برگزار می‌شود که در آن شب موسی زکی‌زاده – دانش آموخته خوشنویسی در رشته نستعلیق و شکسته نستعلیق – از استرالیا درباره‌ی «خوشنویسی و زبان»، علی‌بابا اورنگ – دانش‌آموخته خوشنویسی، سینما، گرافیک‌ – از کابل درباره‌ی «گرایش‌های نو در عرصه خوشنویسی و بار گرافیکی موجود در خط» و عارف غلامی – دانش‌آموخته خوشنویسی در چهار رشته – از افغانستان درباره‌ی«استقبال جوانان افغانستانی امروز از هنر خوشنویسی» صحبت خواهند کرد.

همچنین محمدمهدی میرزایی – دانش‌آموخته رشته حقوق و خوشنویسی رشته نستعلیق موضوع «خوشنویسی و معنویت» و محمدعلی فقیری – مدرس خوشنویسی در رشته نستعلیق‌-  از کشور سوریه «جایگاه هنر خوشنویسی در فرهنگ‌های کشورهای منطقه» را مورد بررسی قرار می‌دهند.

 سه‌شنبه ۲۵ آذر نیز با عنوان شبِ «نقاشی و مینیاتور» به میزبانی محمداکبر شریفی‌- استاد رشته گرافیک و نقاشی در انستیتو هنرهای زیبا و صنایع کابل – برگزار می‌شود که در آن شب عبدالناصر صوابی‌- رییس مرکز تحقیقات هنری کهن دیار – از هرات به موضوع «تذهیب معاصر افغانستان و گرایش‌های نو و وضعیت هنر در سه دهه اخیر افغانستان» می‌پردازد. شکیلا عالمی – مدرس در زمینه تذهیب – از افغانستان مقیم ایران؛ «تاثیر هنر در بین مهاجرین افغانستانی و تاثیر تذهیب بر روی خوشنویسی معاصر» را بررسی می‌کند، واسع هم‌درد درباره‌ی «ضرورت وجود هنر برای تحکیم وحدت در جامعه» سخنرانی می‌کند و محب‌الله عطایی – خودآموخته رشته هنر – از کابل به بحث «رویکرد جوانان به موضوع هنر» می‌پردازد.

چهارشنبه ۲۶ آذر به میزبانی محمدموسی اکبری – دانش‌آموخته رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا کابل و رشته گرافیک از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران – و با عنوان «شب گرافیک» برگزار می‌شود که در این شب، صابر دانش‌آموخته دانشکده هنرهای زیبا از دانشگاه کابل درباره‌ی «طراحی گرافیک در افغانستان» و صدیقه ابراهیمی – دانش‌آموخته کارشناسی ارشد گرافیک – درباره‌ی «تحصیل گرافیک، تجربه مهاجر افغانستانی» صحبت می‌کنند.

پنجشنبه ۲۷ آذر نیز با عنوان «شب صنایع دستی» و با میزبانی مجتبی شفیق – هنرمند و فعال فرهنگی و رسانه‌ای – برگزار می‌شود که در ششمین شب فرهنگی؛ امیر غفوری – طراح لباس و کارشناس بخش صنایع دستی و سوزن‌دوزی موسسات و نهادهای اجتماعی و فرهنگی –  درباره‌ی «کاربرد سوزن‌دوزی‌های افغانستانی در طراحی لباس‌های امروزی» صحبت می‌کند.

فاطمه خاوری – مدرس در زمینه صنایع‌دستی و سوزن‌دوزی در حوزه مد و لباس -، «لباس‌های سنتی افغانستانی و اشتغال زنان مهاجر» را بررسی می‌کند. محمد امیری – پژوهشگر در زمینه بافت و مرمت فرش دستبافت – با محوریت «هنر اصیل فرش‌بافی در ایران و افغانستان» به تبادل‌نظر می‌پردازد. محمدامین نادم – مدرس نقاشی فرش و بافت تصویر و منظره به سبک رئالیسم – «فرهنگ و هنر مشترک ایران و افغانستان» را بررسی کرده و همایون احمدی – مسوول اداره حفظ ابداعات تاریخی هرات – به بحث «کاشی‌کاری سنتی افغانستان» می‌پردازد و امید حمیدی – آموزش‌دیده بومی و استادکار رشته شیشه‌گری -، «شیشه‌گری سنتی افغانستان» را معرفی می‌کند.

جمعه ۲۸ آذر هشتمین و آخرین شب هفته هنر افغانستان نیز با عنوان «شب عکاسی» به میزبانی رضا حیدری شاه بیدک –  مدرس در حوزه عکاسی – برگزار می‌شود که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در آن شب رامین رحمان -، «روایت اول‌شخص از هنر عکاسی در افغانستان به بیان عکاس افغانستانی» می‌پردازد.

جمال‌الدین سجادی – کارشناسی عکاسی خبری و خبرنگاری، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل – «روایت دوم شخص از هنر عکاسی به بیان عکاس افغانستانی مهاجر. و نقش هنر در روابط بین‌الملل» را بر عهده گرفته است. نوا جمشیدی – دانش‌آموخته عکاسی و مهندسی عمران از دانشگاه تهران-، «روایت سوم شخص از هنر عکاسی به بیان عکاس ایرانی، در سفر به ۲۰ ولایت افغانستان و باید و نبایدها، حاصل تجربیات عینی» را بیان می‌کند.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه هفته هنر افغانستان با عنوان «جان پدر کجاستی» می‌توانند به نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو – ایران، به نشانی  https://gallery.irunesco.org/ مراجعه و جلسات گفت‌وگوهای تخصصی در طول هفته را به طور زنده از طریق آدرس اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو – ایران (@unesco.iran)، در زمان مقرر و به‌شکل ضبط شده در روزهای بعد دنبال کنند.

همچنین بازدید از نمایشگاه و شرکت در جلسات گفت‌وگو برای عموم آزاد است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید