| by admin | No comments

توصیه معاون صدا در سالگرد رادیو معارف/ باید برای همه سلیقه‌ها برنامه‌سازی کنید- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سال 1377 همزمان با اول ذیقعده و سالروز میلاد حضرت معصومه(س) بود که به منظور گسترش مباحث معرفتی و هدف پرداختن به حوزه‌های مختلف فرهنگ دینی، شبکه رادیویی معارف در شهر قم افتتاح شد و امروز پخش 24 ساعته دارد.  این شبکه در نحوه پخش منحصربه‌فرد است و متفاوت از همه شبکه‌ها از پخش هرگونه ساز موسیقی پرهیز می‌کند.

فرستنده‌های FM ردیف 96 و فرستنده AM بر روی ردیف 1071 طول موج شبکه معارف را جهت شهرهای ایران پوشش می‌دهند. همچنین یک کانال انگلیسی با نام رادیو ندای اسلام در سال 1386 در مجموعه رادیو معارف با 24 ساعت پخش به شنوندگان انگلیسی زبان ارائه شد. در حال حاضر مدیریت این شبکه برعهده مسعود کاویانی است.

این شبکه رادیویی در سه سطح عمومی، تخصصی و فوق تخصصی در گروههای موضوعی همچون فرهنگ و ادب، اندیشه و حکمت، خبر و برنامه‌های سیاسی، فقه و سیره و قرآن و حدیث، برنامه‌سازی و تولید محتوا دارد. پرطرفدارترین برنامه‌های رادیو معارف عبارتند از: مجموعه “پرسمان‌ها” که با دسته‌بندی موضوعی سوالات خانوادگی، تربیت کودک، اعتقادی، قرآنی و تاریخی هر روز به صورت زنده پخش می‌شود. مجموعه “زمزم‌ احکام” که به سؤالات فقهی شنوندگان پاسخ می‌دهد. برنامه‌های زنده صبحگاهی که مسائل اجتماعی و خانوادگی را با حضور کارشناسان بررسی می‌کند. اخبار جهان اسلام که تنها بخش خبری جهان اسلام در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است. برنامه‌های نمایشی که با نام “باغ تماشا” هر روز یک نمایش شنیدنی با موضوعات جذاب دینی پخش می‌کند و …

حمید شاه‌آبادی معاون صدای رسانه‌ملی در مناسبت 22 ساله شدن این شبکه رادیویی، به رادیو معارف رفت و پس از شنیدن گزارش عملکرد و نظراتی که بعضی از مدیران در جهت ارتقای کیفیت رادیو معارف مطرح کردند با اشاره به جایگاه ویژه رادیو معارف تأکید کرد: “باید توجه داشت این شبکه رادیویی در کنار مخاطب خاص، مخاطب عام فراوانی هم دارد و باید به عنوان یک نهاد دینی معرفتی، برای تمام افراد ملجأ و پناه بوده و برای حالات مختلفی که هر فردی می‌تواند داشته باشد برنامه‌سازی مناسبی داشته باشد و باید همه سلیقه‌ها را در نظر گرفت”.

وی افزود: در این شبکه رادیویی با همه محدودیت‌های برنامه‌سازی و در عین سختی‌ها تولید برنامه باید توأم ظرافت و هنر باشد و باید این مهم بیش از پیش در رادیو معارف مورد توجه قرار گیرد. سپس معاون صدا در نشست صمیمی با برنامه‌سازان این شبکه ضمن شنیدن سخنان و دغدغه‌ها، درخواست‌ها و مطالبات عوامل رادیو معارف و پاسخ‌ به سؤالاتشان از برنامه‌سازان و برنامه‌های مؤفق طی دو فصل پاییز و زمستان سال 1398 تقدیر کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید