| by admin | No comments

تودیع و معارفه مدیرعامل انتشارات سروش/ خلاقیت، مهم‌ترین عنصر کار فرهنگی است- اخبار ادبیات و نشر – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل سروش با حضور  سعید کرمی مدیرعامل جدید انتشارات سروش، ابراهیم شمشیری مدیر عامل سابق، مدیران و کارکنان این مجموعه، برگزار شد. 

سعید کرمی مدیرعامل جدید سروش در این جلسه گفت: یکی از حوزه‌های شیرین، حوزه‌های فرهنگی است که در دنیا تحت عنوان قدرت نرم از آن یاد می‌شود. یک ضلع مهم جهانی که کشوری مانند چین در سال 2018-2019 برای حوزه فرهنگ و نشر خود 24 میلیارد دلار هزینه کرده است.

کرمی اظهار داشت: ممکن است شرایط خرید کتاب مطلوب نباشد، اما خانه کتاب و ارشاد گزارش می‌دهد که این بازار، بازار کم رونقی نیست و مخاطبان خاص خود را دارد. با شناسایی جامعه هدف و با باز‌اندیشی در جامعه‌‌ای که به دنبال برنامه‌ریزی در آن هستیم، می‌توانیم با نقطه زنی کارهای دقیقی ارائه کنیم.

وی با اشاره به تنوع نشر و تعدد رجال فکری و فرهنگی در کشور افزود: به نظر می‌رسد در این شرایط باید به نقطه زنی رو بیاوریم. شناخت غول‌های فکر جهانی، شناسایی گفتمان‌های نزدیک در حوزه تولید، تالیف و …. از جمله کارهایی است که می‌تواند در این مسیر الهام‌بخش باشد.

کرمی با اشاره به اقتضائات مختلف نشر عنوان کرد: با مقایسه نشرهای مختلف- مجلات در داخل و خارج از کشور می‌بینیم نشرهایی موفق بوده و مخاطب خود را پیدا کرده‌اند که در موضوعی متمرکز شده و به عنوان مرجع و رفرنس در جهان شناخته شده‌اند. ما نیز مخاطب عامی داریم که دارای سرمایه تاریخی و فرهنگی است و نیاز به برجسته سازی و تقویت دارد. باید از این تریبون با سرمایه تاریخی و فرهنگی به جامعه  نگاه کرده و با اتکا به سرمایه‌های درونی کار را جلو ببریم. بنابراین باید در حوزه کاری خود اشراف داشته باشیم، در غیر این صورت موفق نخواهیم بود.

 وی با اشاره به تمرکز در حوزه نشر ادامه داد: برای رسیدن به این تمرکز نیاز است با این پرسش‌ها روبرو شویم که ما به عنوان نشری که روزگاری مرجع بوده است، چه سهمی از بازار کتاب داریم؟ برای احیا آن و تصرف بخشی از بازار کتاب باید چه اقداماتی انجام دهیم و با چه کسانی مرتبط شویم؟ با چه مراکز تولید فکری ارتباط بگیریم؟ و … اینها مسائل مهمی است که باید بدان توجه داشته باشیم.

کرمی ادامه داد: ما نمی‌توانیم ادعا کنیم که در زمینه رسانه نشر موفقی هستیم، اما هیچ یک از اساتید برتر این حوزه با این مجموعه مرتبط نباشند، این عدم کارایی را می‌رساند. هر کسی باید در حوزه خود به موضوعات و رویه‌ها اشراف داشته باشد. در غیر این صورت باید از مشاوران کاربلد در این حوزه کمک بگیریم که گنجینه‌ای از تجربه‌ها هستند و می‌توانند ما را به اهدافمان نزدیک کنند و از ورود به حوزه‌هایی که خروجی ندارد نجات دهند.

مدیرعامل سروش خاطرنشان کرد: نباید از جهان عرب غافل باشیم. در جهان عرب کتاب‌های خوبی منتشر می‌شود که می‌تواند نقطه هدف خوبی باشد. متفکران خوبی در جهان عرب هستند که ممکن است حوزه زیستشان جهان عرب نباشد، اما کتاب و مخاطبان آنها جهان عرب است و باید به شناسایی آنها بپردازیم.

وی در پایان با اشاره به مجموعه سروش گفت: این مجموعه وابسته به صدا و سیما است، اما نگاه ما برای پیشرفت و بازاریابی و مارکتینگ، باید نگاه خصوصی باشد تا بتوانیم موفق عمل کنیم. همچنین باید در کار فرهنگی خلاقیت به خرج داد، در غیر این صورت زمین خواهیم خورد. بنابراین با توجه به زیرساخت‌های خوبی که طی این سال‌ها ایجاد شده است، با مشورت و همدلی و همکاری می‌توانیم کارهای خوبی رقم زده و کارهای موفقی ارائه کنیم.

در پایان جلسه از ابراهیم شمشیری مدیرعامل سابق سروش تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید