| by admin | No comments

برگزاری “جشن صبر و شکر” پیروان ادیان/ مخابره همزمان پیام صلح و دوستی از مسجد، کلیسا، کنیسه و آتشگاه- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر


به گزارش خبرگزاری فرهنگ و هنر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه، امروز (سه‌شنبه 21 بهمن ماه) در آستانه 22 بهمن و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به همت فرهنگسرای اندیشه، معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مشارکت ادیان و اقلیت‌های دینی نهاد ریاست جمهوری جشن صبر و شکر در مسجد حضرت ابراهیم (ع)، کنیسه حییم کلیمیان، کلیسای حضرت مریم (ع) و آتشگاه زرتشتیان در خیابان 30 تیر تهران برگزار شد تا یک بار دیگر اتحاد پیروان ادیان توحیدی در ایران اسلامی از این خیابان به جهان مخابره شود.

خاخام «یونس حمامی لاله زار» در برنامه جشن صبر و شکر که در کنیسه حییم کلیمیان برگزار شد با تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب مایه افتخار مردم ایران است و باید در این ایام نام و یاد شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و امام خمینی (ره) را گرامی بداریم.

رهبر دینی کلیمیان ایران در ادامه با بیان اینکه هیچ امری بدون اراده خدا اتفاق نمی‌افتد و خداوند علت همه چیز است، اظهار کرد: هر چیزی که خداوند انجام می‌دهد، خیری در آن واقع شده است؛ بنابراین ویروس کرونا که مشکلات زیادی برای جهانیان ایجاد کرد، حتما به تقدیر الهی بوده است و به باور ما موحدان هیچ اتفاقی حتی شیوع این ویروس خارج از تقدیر الهی نبوده است.

وی اضافه کرد: رعایت مراقبت‌های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی برای همه ضروری است. هر کس که به خدا ایمان دارد، وظیفه دارد دستورات بهداشتی را رعایت کند.

حمامی لاله‌زار در ادامه با بیان اینکه ضرب‌المثل معروف فارسی می‌گوید «از تو حرکت از ما برکت»، یادآور شد: انسان عاقل وظیفه دارد در زمینه درمان نیز به دستورات پزشکان عمل کند. شیوع ویروس کرونا که تقدیر خداوند نیز است، نیازمند کار جدی ماست تا بتوانیم روش‌های درمان آن را در ایران کشف کنیم و به مقابله با آن بپردازیم.

وی در ادامه با قدردانی از کسانی که جان خود را برای دفاع از سلامتی ما و مقابله با ویروس کرونا به خطر می‌اندازند، گفت: خداوند لطفش را بیش از همه شامل حال همه انسان‌ها کند تا ان‌شاءالله این ویروس و بیماری به زودی از بین برود؛ همچنان که ما کلیمیان روزی سه بار می‌خوانیم «خدایا تو خود علاج را بر ما روا بدار.» حضرت داود (ع) نیز بیان می‌کند باید چه در لحظات موفقیت و پیروزی و چه در لحظات سختی و دشواری‌ها از خداوند غافل نشد و نام خدا را صدا زد و ما از خداوند می‌خواهیم ما را راهنمایی کند تا در راه رضای خدا گام برداریم.

رهبر دینی کلیمیان ایران در ادامه با بیان اینکه باید همه برای حفظ و سلامتی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای دعا کنیم، اظهار کرد: برای افرادی که در چنین شرایط خاصی برای مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند نیز دعا کنیم.

حمامی لاله‌زار در ادامه با بیان اینکه همان‌طور که حضرت امام خمینی (ره) همواره بر حفظ وحدت کلمه میان ایرانیان تاکید می‌کردند، امروز نیز که 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد باید با هم متحد باشیم، گفت: ما ایرانیان بارها نشان داده‌ایم که در بحران‌ها و محدودیت‌ها در کنار یکدیگر هستیم و ان‌شاءالله خداوند بین ما برای همیشه صلح و آرامش حاکم بفرماید.

بنابراین گزارش، پس از پایان سخنرانی رهبر دینی کلیمیان ایران حاضران عکس یادگاری با وی گرفتند و سپس اصحاب رسانه به سمت آتشگاه زرتشتیان حرکت کردند.

بنابراین گزارش، «افشین نمیرانیان» در ادامه برنامه صبر و شکر که در این آتشگاه برگزار شد با ابراز خوشحالی از اینکه ایرانیان پس از 42 سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد در کمال آرامش و تندرستی در کنار یکدیگر هستند، افزود: انشاءالله بشر به مدد دانش می‌تواند بر مشکل کرونا همچون سایر مشکلات غلبه کند و ما همه قدردان پرستاران، بهیاران و پزشکان هستیم.

رئیس انجمن زرتشتیان تهران در ادامه با بیان اینکه موبد دکتر اردشیر بهمردی رییس دبیرستان سماوات تهران برای ما اوستای تندرستی را خواند، گفت: در 42 سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، پیروزی‌ها و فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌ایم اما همه ایرانیان و پیروان ادیان مختلف و اقوام گوناگون کنار هم بودیم و به سیل زدگان، زلزله‌زدگان و کرونایی‌ها کمک کردیم و باز هم در کنار هم خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به بیتی از سعدی «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند»، گفت: ما همه بنی آدم هستیم و در یک خانواده بزرگ به نام ایران زندگی می‌کنیم. ما ایرانی‌ها هیچ وقت با خودمان نجنگیدیم و در صلح و صفا با هم زندگی کردیم. در واقع نگاه قومی قبیله‌ای میان ما ایرانیان وجود ندارد، گاهی برخی بدسلیقگی‌ها و تعبیرها وجود دارد اما با مطالعه تاریخ طولانی ایران مشاهده می‌کنیم که هیچ‌گاه ما ایرانیان با یکدیگر نجنگیده‌ایم.

نمیرانیان در ادامه با بیان اینکه در میان ما زرتشتی‌ها روحیه ایرانی بر روحیه زرتشتی غلبه دارد، گفت: ما زرتشتی‌ها دفاع از ایران را وظیفه خود می‌دانیم و امیدواریم کشور ما هر روز پیشرفت کند.

پس از پایان سخنرانی رئیس انجمن زرتشتیان تهران، حاضران از بخش‌های مختلف این آتشگاه بازدید کردند و سپس به سمت مسجد حضرت ابراهیم (ع) در خیابان 30 تیر حرکت کردند.

بنابراین گزارش، حجت الاسلام والمسلمین «حمیدرضا حیدری» با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی موهبت الهی به ما بود، گفت: همه باید قدردان انقلاب اسلامی باشیم زیرا این وظیفه دینی و ملی ماست.

امام جماعت مسجد حضرت ابراهیم (ع) با بیان اینکه همان طور که امروز گروه‌های مختلفی از مردم به ویژه اصحاب رسانه در کنیسه و آتشگاه حاضر شدند، ایرانیان طی 42 سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد در کمال صفا، محبت، صلح و آرامش با هم زندگی کرده‌اند، گفت: دشمن خیلی تلاش کرده است که انقلاب را از بین ببرد اما اتحاد پیروان ادیان مختلف و اقوام مختلف و عنایت الهی مانع از تحقق دسیسه‌های آنها شده است.

حیدری در ادامه با بیان اینکه همه با کمک همدیگر و با روحیه بسیجی و رعایت دستورات بهداشتی کرونا را از بین خواهیم برد، گفت: ان‌شاءالله با تلاش پزشکان واکسن ایرانی برای درمان کرونا درست می‌شود و با تزریق آن همه در برابر این بیماری واکسینه می‌شویم.

پس از پایان سخنرانی حجت الاسلام حیدری حاضران عکس یادگاری با وی در مسجد حضرت ابراهیم (ع) گرفتند.

نکته بسیار مهمی که در جریان برگزاری همایش صبر و شکر کاملا مشهود بود، روحیه انقلابی پیروان و رهبران ادیان مختلف اعم از مسلمان، مسیحی، زرتشتی و یهودی بود، به طوری که همه اینها دفاع از انقلاب را وظیفه خود می دانستند، یاد امام خمینی (ره) و شهدا را گرامی داشتند و برای سلامتی مقام معظم رهبری و تمام دلسوزان نظام جمهوری اسلامی دعا کردند.

این گزارش می‌افزاید، حضور در کلیسای حضرت مریم (ع) در خیابان 30 تیر، نبش خیابان میرزا کوچک خان بخش پایانی همایش صبر و شکر است که امروز (سه شنبه 21 بهمن ماه) از ساعت 16 تا 17 برگزار شد.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید