| by admin | No comments

بردیا صدرنوری: جشنواره “نوای خرم” با هزینه شخصی برگزار می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی “نوای خرم” صبح امروز سه‌شنبه 28 آبان 1398 در تالار وحدت برگزار شد.

در این نشست بردیا صدرنوری مدیر جشنواره، ناصر ایزدی دبیر جشنواره و رضا خرم عضو شورای سیاستگذرای موسیقی نوای خرم حضور داشتند.

در ابتدای این نشست بردیا صدرنوری گفت: فراخوان جشنواره از تیرماه امسال منتشر شد و اکنون پس از مراحل داوری به مرحله نهایی رسیده‌ایم. در برگزاری این جشنواره بنیاد رودکی تالار وحدت را به طور رایگان در اختیارمان قرار داده است و به جز این هیچ کمک دیگر مادی به جشنواره نشده است. دفتر موسیقی هم در اطلاع‌رسانی به شهرستانها و صدور مجوزها به ما کمک کرده است.

صدرنوری تأکید کرد: برنامه‌ریزان فرهنگی کشور باید نگاه دقیق‌تری نسبت به چنین رویدادهایی داشته باشند. آمار و ارقامی که در جشنواره نوای خرم است به جای بحث و بررسی بسیاری دارید و برای برنامه‌ریزی‌های کلان فرهنگی به کار می‌آید.

مدیر جشنواره نوای خرم گفت: موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش به شکل خصوصی این جشنواره را برگزار می‌کند. امسال شرکت کنندگان می‌بایست از میان 10 آهنگساز معرفی شده آثاری را انتخاب و اجرا کنند. تصاویر 982 اجرا به دست ما رسید که این اجراها توسط 2 هزار 534 کودک نواخته شده بود که این آمار 60 درصد افزایش شرکت کنندگان را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. از میان آثار ارسالی هزار و 714 نفر به مرحله نهایی راه یافته‌اند.

وی تأکید کرد: بزرگترین دستاورد جشنواره ما این بود که نشان داد موسیقی ایرانی هنوز زنده است.

صدرنوری درباره علت انتخاب همایون خرم برای عنوان این جشنواره گفت: همایون خرم 3 ویژگی مهم داشت؛ از نظر هنری و آهنگسازی و نوازندگی در مرتبه بالایی بود. خرم تحصیلات آکادمیک غیرموسیقایی هم داشت. سومین نکته بحث اخلاق بود که به جوانان و کودکان احترام بسیاری می‌گذاشت.

صدرنوری گفت: با بنیاد نخبگان صحبت کردیم و دو تن از برگزیدگان سال گذشته را برای حمایت به این بنیاد معرفی کردیم.

مدیر جشنواره نوای خرم درباره جوایز این جشنواره تأکید کرد: جوایز ما مادی نیست. برگزیدگان جشنواره تندیس جشنواره و تقدیرشدگان سردیس همایون خرم را دریافت می‌کنند. جایزه‌ای ویژه هم داریم که به برنده این جایزه ساز هدیه می‌دهیم.

صدرنوری درباره تفاوت جشنواره نوای خرم و جشنواره موسیقی جوان گفت: ما سازهایی مانند ویولون، پیانو و گیتار را در جشنواره داریم. جشنواره ما ملودی‌محور و موضوع‌محور است. تمرکز ما بر روی اجراهای گروهی است در حالی که تمرکز جشنواره موسیقی جوان بر روی تکنوازی‌ها و موسیقی ردیف دستگاهی است.

در بخش دیگری از این نشست ناصر ایزدی درباره این جشنواره گفت: برنامه ویژه‌ای برای حمایت از برگزیدگان جشنواره را داریم. داورانی که انتخاب کردیم هم تخصص ویژه در حوزه موسیقی دارند وهم نگاه جامعی به موسیق دارند. ترکیب داوران از جوانان و پیشکسوتان تشکیل شده است. داوران براساس معیارهای معینی قضاوت می‌کنند و معیارهای شخصی چندان وارد کار نمی‌شود. این معیارها را در فراخوان اعلام کرده‌ایم.

رضا خرم فرزند همایون خرم و عضو شورای سیاستگذاری این جشنواره گفت: در کنار تمام مسائل فنی بحث اخلاقی را سرلوحه کار قرار داده‌ایم. تلاش می‌کنیم تا بچه‌های شرکت کننده دچار غرور نشوند و از سوی دیگر مسئله رقابت را بپذیرند. اعتقاد داریم که انسان زیبایی را دوست دارد. این جشنواره اگر فقط نقش یادآوری آثار بزرگان موسیقی ایران را داشته باشد تاثیرش را خواهد گذاشت چون این آثار بسیار ارزشمند است.

فرزند همایون خرم تاکید کرد: در گذشته ابتدا آهنگ ساخته و بعد برایش کلام سروده می‌شد، اما اکنون اینگونه نیست. ما تلاش داریم تا در این جشنواره روش‌های درست ساخت ملودی، آهنگ و شعر را از کودکی به بچه‌ها یاد دهیم.

ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم از اواخر هفته جاری با حضور و اجرای شرکت کنندگان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید