| by admin | No comments

این ابرقهرمان، زمینی است – ایسناکارگردان انیمیشن «آرمن» که این روزها در حال پخش از تلویزیون است، معتقد است: با تمام سختی‌ها و محدودیت‌هایی که در حوزه انیمیشن سازی وجود دارد، باز هم می‌توان کارهای قابل دفاعی ساخت.

محمدرضا حسایی درباره موضوع «آرمن» و ساخت ابرقهرمان ایرانی که هدف این انیمیشن عنوان شده است، به ایسنا گفت: ما سعی کردیم قهرمانمان را به فضای جامعه امروز نزدیک کرده و کاراکتر را زمینی تر کنیم. کاراکتر اصلی ما کاراکتری نیست که قدرت فراطبیعی داشته باشد؛ البته شاید در نگاه اول نگاهمان این بود که همچین چیزهایی را داشته باشیم اما به مرور با تحقیق بیشتر متوجه شدیم هر چقدر این کاراکتر فراطبیعی تر باشد دوباره همان راهی را می‌رویم که بقیه رفتند و در این زمینه  کاراکترهای خارجی خیلی موفق تر هستند و اگر ما بخواهیم دوباره بازسازی شان کنیم همان راه را رفته‌ایم. می‌خواستیم کارمان متفاوت باشد. ما قهرمانمان را زمینی کردیم و سعی کردیم قدرت اصلی را در اتحاد بگذاریم. در واقع مفاهیمی باورپذیرتر و امروزی که به جامعه نزدیک تر باشند را انتخاب کردیم.

حسایی در پاسخ به این پرسش که کاراکتر «آرمن» چه شاخصه‌هایی دارد که بتوان از آن به عنوان یک ابرقهرمانی ایرانی یاد کرد؟ گفت: منظور از خلق ابرقهرمان ایرانی این است که کار، یک کار ایرانی است و ساخت ایران است و البته ممکن است یکسری المان‌های ایرانی هم داشته باشد اما الزاما اینطور نیست که این کاراکتر ایرانی است و یا ملیت ایرانی دارد.

کارگردان انیمیشن «آرمن» درباره ضعف در حوزه انیمیشن سازی در کشور که نتیجه آن توجه کودکان به ابرقهرمان‌های بیگانه شده است، توضیح داد: مساله ضعف و قدرت نیست؛ مساله این است که کاری را درست انجام دهیم یا انجام ندهیم؛ البته محدودیت‌هایی وجود دارد، حتی بعضی اوقات سنگ اندازی‌هایی هم وجود دارد و همه‌ی این‌ها هست اما باید سعی کنیم با همین محدودیت‌ها کار خودمان را درست انجام دهیم.

او درباره مشکلات و محدودیت‌های حوزه انیمیشن سازی در کشور افزود: بله، مشکلات زیاد هست اما وضعیتی که وجود دارد برای همه یکسان است. ما سعی کردیم از این محدودیت‌ها استفاده کنیم. یکی از دوستان نکته ای را می‌گفتند با این مضمون که شما هر چقدر محدودتر بشوید شاید میزان خلاقیتتان بیشتر بشود. باید با شرایط بسازیم و دنبال راه حل بگردیم.  باید بتوانیم  از راه‌های بازی که داریم حداکثر استفاده را بکنیم. اگر بنشینیم و فقط حرف بزنیم و دست روی دست بگذاریم کاری پیش نمی‌رود.

حسایی درباره مشکلات مالی حوزه انیمیشن نیز گفت: مشکلات هست اما نگاه باید تغییر کند. در تصمیماتی که برای پروژه می‌گیریم محدودیت مالی تاثیرگذار است و نمی‌توانیم انکارش کنیم.

این کارگردان انیمیشن تجربه، سرمایه و زمان را سه عامل اساسی تاثیرگذار در ساخت انیمیشن عنوان کرد و افزود: این سه عامل مهم است. اینکه این جامعه گسترش پیدا کرده و وجود اینترنت و شبکه‌هایی که می‌توانی با کسانی که در این رشته توانمندند ارتباط برقرار کنی بحث تجربه را تا حدی پوشش می‌دهد. در دو عامل دیگر یعنی سرمایه و زمان هنوز مشکل داریم. بحث انیمیشن که پیش می‌آید فکر می‌کنند قرار است ما با کمترین هزینه کار را انجام دهیم که این نگاه باید اصلاح شود. باید یاد بگیریم اگر قرار است ما کار بزرگی انجام دهیم احتیاج به منابع مالی بزرگی هم داریم. زمان هم لازم است و اینکه فکر کنیم کار انیمیشن نیاز به زمان کمی دارد، درست نیست. هر وقت این سه عامل برطرف شود نتیجه درست می‌شود.

حسایی در پاسخ به این پرسش که آیا انیمیشن های ایرانی توان رقابت با نمونه های خارجی را دارد؟ گفت: چرا که نه؛ ما هم می‌توانیم به کیفیت کارهای خوب جهانی برسیم. ما افرادی را داریم که همین الان آدم‌های توانمندی هستند و می‌توانند کار تولید کنند اما وقتی  سه عاملی که گفتم یعنی (سرمایه، تجربه و زمان) در کنار هم قرار می‌گیرند کار، کار رضایت بخشی است و در غیر این صورت یک جای کار می‌لنگد.

او به حرفهایش اضافه کرد: از نظر جهانی در سطح خوبی قرار داریم. راه درستی را برای به نتیجه رسیدن طی می‌کنیم؛ البته چندین عامل نیاز است تا بتوانیم کارهایی را بسازیم که با آثار جهانی هم طراز باشد.

حسایی در پایان با اشاره به انیمیشن «آرمن»، گفت: ان شاءالله بتوانیم از این کار بازخورد خوبی بگیریم و شروعی دوباره باشیم برای کار در حوزه انیمیشن. با تمام محدودیت‌ها می‌توان کاری ساخت که قابل دفاع باشد.

به گزارش ایسنا، انیمیشن «آرمن» به کارگردانی محمدرضا حسایی و حسین صفارزادگان و تهیه‌کنندگی محمدمهدی شکوری هر جمعه ساعت ۱۸ از شبکه پویا روی آنتن می رود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید