| by admin | No comments

اظهاراتی از انتظامی و داروغه‌زاده در جشنواره سینما حقیقترئیس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر با حضور در محل برگزاری جشنواره سینما حقیقت به پرسش‌هایی درباره فیلم‌های امسال این جشنواره و نیز سالن اهالی رسانه برای جشنواره فجر پاسخ دادند.

حسین انتظامی که عصر جمعه (۲۲ آذر) در پردیس سینمایی چهارسو حضور یافته بود، در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه این دوره از جشنواره حقیقت چقدر گویای حقایق امروز جامعه ایران است؟ گفت: من جشنواره امسال و سال قبل سینما حقیقت را از نزدیک دیده‌ام و بر اساس اطلاعاتی که از همکارانم گرفتم هم در جریان بودم و احساسم این است که فضای سینمای مستند و فعالیت سینماگران مستند خوشبختانه رو به پیشرفت و توسعه است و استقبالی که از آثار می‌شود هم مؤید همین نکته است.

او افزود: این جشنواره مستند به خاطر اتکا به گونه‌های مختلف، به جهت آنکه یک سینمای واقع‌گراست، «حقیقت» نام دارد و به همین دلیل واقعیت‌های جامعه، تاریخ و ارتباطی ما را بیشتر باید نشان دهد و رسالتی هم که سینماگران برای خود قائل هستند، دقیقاً همین‌طور است.

وی در پاسخ به اینکه آیا امسال ممیزی خاصی وارد شده تا بنا به سیاست و ملاحظاتی، فیلمی نتواند آنطور که باید حقیقت‌هایی را نشان دهد؟ گفت: آثار هر جشنواره‌ای بنا به تعداد متقاضیان توسط یک هیات انتخاب بررسی می‌شود و یکی از وظایف هیأت انتخاب، انتخاب اولویت‌ها و اعمال نظرات حرفه‌ای است و طبیعتاً وقتی حدود ۹۰۰ کار تقاضای ورود به این جشنواره را داشته، مثل همه جشنواره‌ها گزینش هم انجام شده است.

در جریان این بازدید همچنین ابراهیم داروغه‌زاده، در پاسخ به پرسشی درباره تقاضای عده‌ای از اهالی رسانه درباره مکان برگزاری جشنواره، به برگزاری دو سال پشت سر هم جشنواره در پردیس ملت اشاره کرد و گفت: سلیقه اهالی رسانه متفاوت است و اتفاقا برخی از آنها همین پردیس چهارسو را برای جشنواره پیشنهاد داده‌اند؛ اما تاکید می‌کنم که ذینفعان این ماجرا فقط رسانه‌ها نیستند، بلکه خودِ صاحبان فیلم هم هستند و برگزارکننده جشنواره باید جمیع جهات را در نظر بگیرد تا یک سالن حرفه‌ای برای رسانه‌ها انتخاب شود؛ بنابراین اینطور نبوده که همه رسانه‌ها بر یک پردیس و یک مکان اتفاق نظر داشته باشند.

دبیر جشنواره فجر اضافه کرد: امسال در هر مکانی که سینمای رسانه‌ها باشد، سعی می‌کنیم تعداد سینماگران بیشتری نسبت به سال قبل حضور پیدا کنند؛ یعنی تعداد کارت‌های بیشتری را به سینماگران اختصاص می‌دهیم تا فضا گرمتر باشد و مشکلاتی را که عده‌ای از اهالی رسانه برای انجام کار خود – به دلیل تعداد کمِ سینماگران داشتند – برطرف کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید