| by admin | No comments

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر برگزار شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم اختتامیه‌ی سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر امشب یکم اسفند 1398 در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این برنامه ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه آمد و سرود جمهوری اسلامی ایران را نواخت؛ این اثر از ساخته‌های حسن ریاحی است. همچنین ارکستر سمفونیک تهران قطعه‌های پیروزی ساخته‌ی همایون رحیمیان و قطعه‌ی 176 را اجرا کرد. 176 عنوان قطعه‌ای است ساخته‌ی بهزاد عبدی که به درگذشتگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تقدیم شد.

در این مراسم چهره‌های سرشناسی از اهالی موسیقی حضور داشتند که برخی از آنان عبارتند از: افلیا پرتو(پیانیست)، محمد سریر (آهنگساز)، شاهین فرهت(دبیر جشنواره)، علی ثابت نیا ( رئیس انجمن موسیقی)، نادر مشایخی (رهبر ارکستر)، عاشیق حسن اسکندری، رازمیک اوحانیان (رهبر ارکستر)، پری ملکی (خواننده)، محمد جلیل اندلیبی (آهنگساز)، حسن ریاحی (آهنگساز)، صدیق تعریف (خواننده)، داوود گنجه‌ای (نوازنده)، اسماعیل کوثری (استاد مطبوعات)، علیرضا میرعلی نقی (پژوهشگر موسیقی)، فاضل جمشیدی (خواننده)، قاسم افشار (خواننده)، سیدعباس صالحی (ویز فرهنگ و ارشاد)، حمید قبادی (دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس)، سید مجتبی حسینی (معاون هنری)، هادی آذرپیرا (سازنده ساز و نوازنده)، محمدعلی بهمنی (ترانه سرا).

نخستین اجرای زنده‌ی این بخش به گروهی از سیستان و بلوچستان اختصاص داشت.

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با تجلیل از چهار استاد پیشکسوت موسیقی همراه بود؛ هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، عاشیق حسن اسکندری و نادر مشایخی چهره‌هایی بودند که تقدیر شدند.

موسیقی جایگاه مهمی در ارتباط بین ملت‌ها دارد

سیدعباس صالحی وزیر ارشاد تنها سخنران این مراسم بود. او گفت: موسیقی در همه جوامع جایگاه خاصی به عنوان سند هویت ملت‌ها دارد. موسیقی نقش مهمی در ارتباط میان ملت‌ها دارد. موسیقی برا ما ایرانیان از یک سو با اقلیم‌های چندگانه مواجه است که بخش قابل توجهی از این ارتباط فرهنگی‌میان مردم ایران با زبان موسیقی است. ما با این نگاه موسیقی را در تاریخ چندهزارساله‌مان می‌شناسیم.

موسیقی در تاریخ ما حافظ ادبیات کهن ماست. بخش قابل توجهی از ادبیات کهن ایران در فضای موسیقی شکل گرفته و با موسیقی پیوند یافته است.

امروز با زبان موسیقی بخشی از زندگی روزمره را می‌گذرانیم. آخرین آمار در وزارت ارشاد نشان می‌دهد که 92 درصد مردم ایران موسیقی گوش می‌کنند. تقریبا تمام نسل‌های جامعه موسیقی می‌شنوند و هر روز این آمار بیشتر و بیشتر می‌شود. مصرف موسیقی در‌متن زندگی ملت ماست.

جشنواره موسیقی فجر فرصتی است تا این رویداد را عطف توجه کنیم و هر سال بهتر از سال‌های گذشته به آن بپردازیم. میان راهی که رفتیم و راهی که باید برویم فاصله بسیار است؛ با همت و یاری شما جوانان و بزرگان موسیقی این راه را خواهیم پیمود.

اهدای جوایز برگزیدگان جایزه ترانه و جایزه، موسیقی و رسانه و اجرای گروه‌های موسیقی از دیگر برنامه‌های اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر است.

برگزیدگان بخش ترانه بنیامین دیلم کتولی، امید صباغ نو و حسین غیاثی بودند.
اجرای کوارتت تار بخش دیگری از این مراسم بود.

اسامی برگزیدگان جایزه موسیقی و رسانه
بخش گفتگو
برگزیده: ندا سیجانی برای گفتگوهای «سرپنجه‌های عشق بر پیکرهای بی‌جان» و «به نام نامی پدر» منتشر شده در روزنامه ایران

تقدیر: مینا آتشی برای گفتگوی «موسیقی راک فقط تیپ عجیب و غریب و گیتار الکتریک نیست» منتشر شده در خبرگزاری هنرآنلاین
 
بخش گزارش
برگزیده: علیرضا سعیدی برای گزارش «شجریان،‌ قربانی، ایران‌مال و چند داستان دیگر» منتشر شده در خبرگزاری مهر

تقدیر: کبریاسادات حسین‌زاده برای گزارش «تابوشکنی دو زن بلوچ» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا
دیپلم افتخار: نسرین سوار شاهمرس برای گزارش «ساز آلمانی که در تبریک کوک می‌شود» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا(آذربایجان شرقی)
 
بخش نقد
برگزیده: یاسر یگانه برای مطلب «نگاهی به آلبوم مشترک شجریان و قربانی؛ دور از انتظار، یکسان و گاهی ملال‌آور» منتشرشده در خبرگزاری تسنیم
تقدیر: همایون خشندیش برای مطلب «موسیقی تلفیقی گفتمانی نو» منتشرشده در سایت جامعه‌شناسان جوان
 
بخش یادداشت
برگزیده: علی رستگار برای یادداشت «قصه‌های مجید، کارنامه پربار مجید انتظامی» منتشر شده در روزنامه جام جم
تقدیر: علی نامجو برای یادداشت «چند می‌گیری توییت کنی؟» منتشرشده در روزنامه سازندگی
 
بخش مقاله
برگزیده: محمدجواد صحافی از زنجان برای مقاله «مرد سربلند رسانه‌ها» منتشر شده در ماهنامه «هنرموسیقی” 
 
مالتی‌مدیا
تقدیر: سعید و مسعود برزی از رسانه هفدانگ

در آخرین شب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر بهنام بانی طی دو سانس در ساعت‌ها 18 و 30 دقیقه و 21 و 30 دقیقه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران روی صحنه رفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید