| by admin | No comments

اخبار جهان در انحصار انتخابات آمریکابا افزایش رقابت میان “جو بایدن” و “دونالد ترامپ” اغلب رسانه‌های جهان امروز به موضوع انتخابات آمریکا پرداخته‌اند. رقابت میان این دو رقیب و نتیجه ای که به باور برخی از این رسانه‌ها، تاریخی‌ترین انتخابات آمریکا را رقم می زند، موضوعی است که اکثر روزنامه‌های جهان به‌سادگی از کنار آن عبور نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند. مهمترین اخباری که امروز کوچویی به آنها پرداخته است، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رقابت میان بایدن و ترامپ است.

روایت آلبرت کوچویی از اخبار مهم رسانه های جهان در روز پنجشنبه (۱۵ آبان ماه) به شرح زیر است:

*نگاه روزنامه‌های جهان باز به انتخابات آمریکا بود

«گاردین»، روزنامه انگلیسی: گمان دموکرات‌ها تا به امروز چنین است ما بر راه پیروزی پیش می‌رویم و خطای ترامپ بر این بود که پیروزی زودهنگام خود را اعلام کرد. ترامپ، به این سبب از سوی سیاستمداران، محکوم شد. رهبران اروپا، با احتیاط، این ادعای دروغین ترامپ را دنبال می‌کنند.

مارتین کتل تحلیل‌گر سیاسی انگلیس می‌گوید، پیام انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا این بود که آمریکا، دوپاره مانده است و با هر انتخابی از نامزدان همچنان می‌ماند.

« کونومیست»، روزنامه انگلیسی نیز نوشته است: ترامپ با هیاهوی خود، انتخابات را بر لبه تیغ برد. “جو بایدن” در برابر ادعای ترامپ مبنی بر قطع شمارش آرا گفت: باید صبور باشیم.

«فایننشال تایمز» نوشته است: انتخابات رئیس جمهوری، لطمه‌ای به دموکراسی است. آرای دو پاره انتخابات در آمریکا نشان داد اینچنین نیست که اقتصاد آمریکا با مشکلات بسیار رو در رو خواهد شد. آرایی که نشان داد، آینده شغل‌ها را تهدید می‌کند. در واقع انتخابات تلخ آمریکا، دستآورد و تغییرات اندکی خواهد داشت. هر نتیجه‌ای که حاصل شود، با این شکاف میان آرا، حکومت کردن را دشوار می‌کند. 

«اکونومیست»، روزنامه انگلیسی نوشته است: نقطه درخشان موفقیت “جو بایدن” در رقابت‌های انتخاباتی، آمریکایی لاتین تبار بودند. اما  تحلیل‌گر سیاسی «اکونومیست» می‌گوید: آنچه که در چهل و هشت ساعت پیش از انتخابات در رقابت‌های انتخاباتی گفته شد و در حوزه‌های رای‌گیری نشان داده شد، چنین نیست.

«ایندیپندنت» نیز روزنامه دیگر انگلیسی می‌نویسد: ادعای شگفت‌انگیز ترامپ، به فنا رفت. بایدن، اما پیروزی را در پایان عصر امروز خواهد دید. هچنین تحلیل‌گران سیاسی می‌گویند، ادعای دروغین ترامپ مبنی بر پیروزی حرکتی پر خطر بود.

از سوی دیگر «لوفیگارو»، روزنامه فرانسوی می‌گوید: انتظار برای کسب نتیجه آرا، چندین روز به درازا می‌کشد. برخی از این تاخیرها، به سبب پستی بودن اخذ آرا و همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ بود. به نظر می‌آید، ترامپ، می‌خواهد نتیجه انتخابات را به دیوان عالی بکشاند. 

«لوموند»، روزنامه دیگر فرانسه می‌نویسد: ادعای پیروزی از سوی ترامپ، قوانین صداقت و درستی خبرهای رسانه‌ها، را زیر سوال برده و آن را  لرزاند.

*از حاشیه خبرها: 

دانشمندان در سیاره تازه کشف‌شده ،صخره هایی را دیده اند، که چون باران از آسمان می‌بارند. بادهایی را شناسایی کردند که با سرعت صوت می‌وزند و در آن اقیانوسی است به عمق یکصد کیلومتر. با معیارهای آسمانی هر آن چه بر این سیاره می‌گذرد، متفاوت و غیر عادی است. سیاره‌ای نامعمول به نام کی.ام- ۱۴۱ بی. سیاره ای با اقیانوس‌هایی از صخره‌ها و جوی پر از سنگ و صخره که در دریاها می‌بارند. سیاره‌ای که همواره، در یک سو به خورشید خود نگاه دارد. یک سال در آن، یک سوم یک روز بر زمین است. در سطح تاریک آن، سرما منفی دویست درجه است و در سوی دیگر سه هزار درجه سانتیگراد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید