| by admin | No comments

اخبار جعبه جادو| فردا کمپین اعتراضی پرس‌تی‌وی برای آزادی دانشمند ایرانی/ “ارثیه پدربزرگ” فیلم‌سینمایی شبکه 5 شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

ماجرای دستگیری غیرقانونی دانشمند ایرانی در آمریکا به روایت “مرضیه هاشمی”

مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی و مجری این شبکه در آستانه سالگرد بازداشت مسعود سلیمانی با توجه به تجربه زندانی‌شدن خودش در زندان آمریکایی ها در سال 97، علت اصلی این اقدامات را نوعی تهدید برای عقب‌نشینی جبهه مقاومت می‌داند، اقدامی که نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه باعث استمرار بیشتر افراد بر سر ایمان و آرمان‌شان خواهد شد.

هاشمی درباره علت اصلی چنین رفتارهایی با چهره های علمی و فرهنگی از جانب غرب گفت: «من فکر می‌کنم این واکنش‌ها نوعی تهدید از جانب آمریکایی‌ها است تا افرادی که به نوعی در زمینه فرهنگ و فرهنگسازی فعالیت می‌کنند و در جبهه مقاومت هستند، با ایران و برای ایران کار نکنند چرا که می‌دانند همه‌چیز در آخر علیه آنها خواهد بود. برای کسی مثل مسعود سلیمانی تهدیدها صورت دیگری دارد. یعنی آمریکایی‌ها می‌گویند اگر می‌خواهید پیشرفت علمی کنید باید در آمریکا بمانید و برای ایران هرگز تلاشی نکنید. پس او را زندانی می‌کنند تا نتواند به کشورش باز گردد و خدمت کند. آنها نمی‌خواهند هیچ پیشرفت علمی برای ایران ثبت شوند و در راه این هدفشان حاضرند دست به هرکاری بزنند. بارها دیده‌ایم که با نخبه‌های هسته‌ای داخل ایران چه کرده‌اند؛ درست است که این اقدامات توسط اسرائیل عملی شده، اما می‌دانیم آمریکا و اسرائیل در تلاش برای اینکه جمهوری اسلامی ایران رشد نکند، همدست هستند.

مرضیه هاشمی با اشاره به کمپین اعتراضی علیه تداوم بازداشت پروفسور مسعود سلیمانی در آمریکا که به ابتکار شبکه پرس‌تی‌وی ایجاد و پیگیری می‌شود، در مورد تأثیرگذاری کنفرانس‌ها و تشکیل کمپین‌های حمایتی از چهره‌هایی که به نوعی توسط غربی‌ها زندانی می‌شوند، توضیح داد: این اقدامات بی‌شک مؤثر هستند، اما فکر می‌کنم در این ماجراها زمان بسیار اهمیت دارد یعنی اگر همان روزهای اول دستگیری چهره‌های علمی- فرهنگی اقدامی صورت بگیرد و ماجرا به درستی رسانه‌ای شود، تأثیر بیشتری خواهد داشت.

او افزود: خاطرم هست سال 97 وقتی دستگیر شدم، بلافاصله به من و خانواده‌ام گفتند اصلاً در مورد این موضوع صحبت نکنید و ماجرا به هیچ‌وجه رسانه‌ای نشود؛ در حالی که من کاملاً برعکس فکر می‌کردم و معتقد بودم این ماجرا باید رسانه‌ای شود! خیلی از خانواده‌هایی که درگیر این اتفاق هستند، می‌ترسند با رسانه‌ای کردن ماجرا اتفاقات بدتری پیش بیاید و وضعیت عزیزشان در زندان بدتر شود. تجربه به من ثابت کرده هرچه بیشتر روی آمریکایی‌ها فشار بیاوریم، زودتر به هدفمان می‌رسیم. من نمی‌توانم بگویم صددرصد نتیجه یکسانی حاصل می‌شود، ضمن اینکه دوران زندانی بودن من کوتاه بود، اما آنچه واضح است، تغییر رفتار آنها قبل و بعد از رسانه‌ای شدن ماجرا واضح است. تشکیل کمپین‌ها بهتر از نبودن آن است و مهمترین نکته استمرار فشارها برآمریکایی‌ها است. در غیر این صورت آنها اگر ببینند کسی به زندانی اهمیت نمی‌دهد او را بیشتر اذیت می‌کنند.

خبرنگار و مجری پرس‌تی‌وی در ادامه تأکید کرد: در چهل سال اخیر همه شاهد بودند که ایران چه تغییراتی کرده و در رشته‌های مختلف علمی و فرهنگی به جایگاه قابل قبولی رسیده است؛ پس هرکاری می‌کنند تا جلوی ادامه رشد جمهوری اسلامی را بگیرند و به استقلال ایران پایان بدهند. آمریکایی‌ها می‌ترسند دیگران از ایران الگو بگیرند و با این شیوه به سمت رشد بی‌واسطه قدم بردارند؛ به نظرم همه کشورها باید روی پای خودشان بایستند و ایران نشان داد که این اتفاق امری محال نیست.

هاشمی در پاسخ به این سؤال که آیا زندان و زندانی‌شدن می‌تواند جلوی عقیده افرادی را که دارای ایدئولوژی مشخصی هستند، بگیرد و مانع رشد آنها شود، توضیح داد: من فکر نمی‌کنم در این زمانه زندان بتواند جلوی ایدئولوژی کسی را بگیرد، مخصوصاً وقتی که کسی حس می‌کند مأموریتی در جهت کسب رضایت خدا دارد. اتفاقاً زندانی کردن افراد باعث تلاش بیشتر و راسخ شدن آنها بر اندیشه و اهدافشان می‌شود؛ آدم‌هایی با چنین اندیشه‌ای هرسختی را امتحانی الهی می‌دانند که با بردباری می‌توانند مؤفق از آن عبور کنند و قوی‌تر می‌شوند.

مرضیه هاشمی درباره برنامه‌های خودش در جهت رسانه‌ای کردن اخبار مربوط به دکتر سلیمانی گفت: من هم مثل سایر دوستان سعی می‌کنم اگر کاری از دستم برمی‌آید، انجام دهم؛ در جلساتی سخنرانی کردم و با همکارانم در شبکه پرس‌تی‌وی روی مستند و بسته‌های تصویری کار کرده‌ایم و همه در حد توانشان تلاش می‌کنند؛ البته که این اقدامات وظیفه ماست. این کار باید برای هرانسانی که مورد ظلم قرار می‌گیرد انجام شود؛ مأموریت اصلی ما در شبکه پرس‌تی‌وی این است که علیه ظلم برخیزیم و به همه دنیا بگوییم آمریکایی‌ها چه می‌کنند. ان‌شاءلله ما موفق می‌شویم و دکتر مسعود سلیمانی به زودی آزاد می‌شود.

وی در پایان گفت: هرچه بیشتر حقیقت‌ها را بیان کنیم، بهتر است؛ ما باید به همه بگوییم که حقوق بشر در آمریکا تا چه حد پایمال می‌شود، وقتی روی یک کشور تمرکز می‌کنند، برای رسیدن به هدفشان دست به هر جنایتی می‌زنند! در تحریم‌های ایران همه دیدیم که آمریکایی‌ها چطور بچه‌های بی‌گناه را از دارو محروم می‌کنند و در واقع پیغام‌شان این است که یا تسلیم شوید یا بمیرید! ما تا حدی که بتوانیم در پرس‌تی‌وی در مورد بازداشت غیرقانونی و ادامه حبس یک ساله مسعود سلیمانی، دانشمند برجسته ایرانی روشنگری می‌کنیم تا همه از دروغ‌های آمریکایی در مورد عدالت و قانون‌مداری با خبر شوند!

مرضیه هاشمی در حالی درباره اقدامات شبکه پرس‌تی‌وی برای درخواست پایان دادن به بازداشت دکتر مسعود سلیمانی از 30 مهر سال گذشته تاکنون، سخن گفت که این شبکه ضمن تدارک برنامه‌های مختلف، گزارش‌های خبری و کلیپ ها و مستندهای تولیدی درخصوص این اقدام غیرقانونی آمریکا، روز سه شنبه 30 مهر کنفرانس خبری خانواده و همکاران پروفسور سلیمانی با اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی را در محل این شبکه برگزار می‌کند.

تحلیل فیلم «آبی به رنگ آسمان » در رادیو نمایش

فیلم «آبی به رنگ آسمان» با حضور کارگردان این فیلم در رادیو نمایش نقد و بررسی می‌شود. در این برنامه که اجرای آن را محمود گبرلو بر عهده دارد با امیر رفیعی کارگردان فیلم «آبی به رنگ آسمان » گفت‌وگو می‌شود.

فیلم «آبی به رنگ آسمان» درباره تاریخچه باشگاه استقلال ایران از زمان تأسیس تا به امروز است. قدمت این مجموعه توسط ستاره‌های مطرح سینما مانند همایون ارشادی، سیامک انصاری، فرهاد اصلانی، بابک حمیدیان و … روایت می‌شود.

«نمای نقره‌ای» دوشنبه‌ها با اجرای محمود گبرلو و به تهیه‌کنندگی آزاده شاهرخ مهر، ساعت 21 از رادیو نمایش پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند پس از پخش این برنامه برای دریافت فایل کامل آن به سایت رادیو نمایش مراجعه و در قسمت جدول پخش این برنامه را دانلود کنند.

برنامه‌ها و نمایش‌های رادیو نمایش را روی موج اف.ام ردیف 5و107 مگاهرتز بشنوید.

حسن فتحی با «روشن‌تر از خاموشی» به شبکه چهار می‌آید

مجموعه تلویزیونی «روشن تر از خاموشی» در 35 قسمت به تهیه‌کنندگی حسن بشکوفه از اول آبان‌ماه روی آنتن  شبکه چهار سیما می‌رود.

این مجموعه که از محتوایی تاریخی، علمی بهره می‌برد، به زندگی فیلسوف نام‌آور اسلام، ملاصدرا می‌پردازد و ضمن بیان شرایط سیاسی و فرهنگی آن دوران، به دیدگاه‌های فلسفی وی پرداخته و در واقع به بهانه پرداختن به شخصیت ملاصدرا، نقبی به دربار صفویه و روابط ایران با کشورهایی که قصد تهاجم به آن را داشتند، زده است.

این سریال ضمن روایت داستان زندگی ملاصدرا از زمان تولد در شیراز و علم آموزی در محضر میرداماد، تا زمان فوت وی در راه برگشت از سفر حج در شهر بصره، به برخی از مهمترین وقایع دوره صفوی همچون روی کار آمدن شاه عباس، بخش‌های مختلف حکومت وی، حضور مستشاران خارجی در ایران، جنگ او با ازبک‌ها و عثمانی‌ها و… نیز می‌پردازد.

حسین یاری در نقش ملاصدرا، کتایون ریاحی در نقش همسر ملاصدرا، محمود پاک‌نیت در نقش شاه عباس، علی نصیریان در نقش میرداماد و بهاره رهنما، محمدعلی کشاورز، فریماه فرجامی، جمشید مشایخی، فخری خوروش، ژاله علو، علی سلیمانی، محمود عزیزی، رسول نجفیان، عنایت‌بخشی برخی از نقشهای این سریال را ایفا می‌کنند.

هم‌اکنون سریال تاریخی «امیرکبیر» از شبکه چهار سیما در حال پخش است که آخرین قسمت از این مجموعه 30 آبان‌ماه ساعت 12 بامداد روی آنتن می‌رود. و از اول آبان‌ماه هرشب سریال «روشن‌تر از خاموشی» از قاب شبکه دانایی و خردورزی پخش و روز بعد ساعت 18 بازپخش می‌شود.

بازگشت «شب‌های هنر» به آنتن

برنامه «شب‌های هنر» پس از وقفه‌ای یک هفته‌ای به آنتن بازگشت؛ بر این اساس امشب 29 مهرماه برنامه «شب‌ شعر» از این مجموعه پخش می‌شود.

برنامه‌ «شب‌های هنر» به دلیل آنچه تعمیرات فنی استودیو اعلام شد، قرار بود یکماه تعطیل باشد، اما بعد از یک هفته تعطیلی، این مجموعه دوباره از این هفته به آنتن شبکه چهار بازگشت.

بر این اساس شامگاه گذشته «شب موسیقی» با یادی از حسین دهلوی پخش شد و امشب هم «شب شعر» روی آنتن خواهد رفت.

«شب شعر» قرار است با موضوع شعر توحیدی و با حضور جواد محقق (شاعر و پژوهشگر) پخش شود؛ گفت‌و گوی تلفنی با قربان ولی (محقق و استاد دانشگاه زنجان) از دیگر بخش‌های این برنامه است.

این برنامه با اجرای محمود اکرامی قرار است امشب (29 مهرماه) ساعت 22 به روی آنتن برود.

مستند «خط ممتد» شبکه یک

مستند «خط ممتد» از سری مجموعه مستند تلاش ایرانی با موضوع معرفی کارخانه مونتاژ گوشی همراه و تبلت پخش می‌شود.

در این مستند که امشب ساعت 20:30 پخش می‌شود، با کارخانه مونتاژ گوشی تلفن همراه و تبلت شرکت ارتباط پیشگامان صنایع الکترونیک آرتا “IMET”آشنا می‌شویم.

در این مستند می‌بینیم که فعالیت‌های کلی این شرکت که از سال 1392 آغاز شده در زمینه دیجیتال و الکترونیک و فرآورده‌های مخابراتی است و این شرکت با هدف دستیابی کشور در این زمینه به استانداردهای جهانی فعالیت می‌کند.

مجموعه مستند تلاش ایرانی کاری از گروه تأمین برنامه ستاد رونق تولید است که با هدف تشویق به کارآفرینی و شعار خودکفایی تهیه و پخش می‌شود.

«کبوترانه» ویژه برنامه امام‌رضایی تلویزیون

به مناسبت شهادت امام رضا (ع)، رحلت پیامبر اکرم (ص) و سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) ویژه برنامه‎ای با عنوان «کبوترانه» به صورت زنده از حرم مطهر امام رضا(ع)، تقدیم مخاطبان شبکه سه سیما می‌شود.

این ویژه برنامه به تهیه‎کنندگی حمیدرضا عطارد، کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی‌ شبکه سه سیماست که با حضور کارشناسان به سیره و سجایای اخلاقی حضرت امام رضا(ع) می‌پردازد.

این برنامه میزبان هنرمندان، ورزشکاران و مداحان اهلبیت است که با اجرای رسالت بوذری، از شنبه چهارم آبانماه به مدت 8 روز با همکاری مؤسسه رسانه‌های تصویری آستان قدس رضوی روی آنتن می‎رود.

«کبوترانه» شنبه (4آبان) ساعت 23:30؛ یکشنبه(5آبان) ساعت11صبح، 16:30 و 22:15؛ دوشنبه(6آبان) ساعت 16:30 و 22:15 و سه‌شنبه(7آبان) ساعت11 و 16:30 روی آنتن می‌رود.

«ارثیه پدربزرگ» در شبکه پنج

فیلم‌سینمایی «ارثیه پدربزرگ» به کارگردانی «سمیر شارما» دوشنبه 29 مهرماه ساعت 21 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

در این فیلم با بازی «کونال کاپور» و «وینود ناگپال» مخاطبان  خواهند  دید: «امی خورانا» مرد جوان هندی که در «لندن» زندگی می‌کند نتوانسته در این کشور به موفقیتی دست پیدا کند و پول زیادی هم به هندی دیگری به‌نام «شنتی» بدهکار است.

«شنتی» مدام «امی» را تهدید می‌کند که پول‌هایش را برگرداند و وقتی می‌فهمد که او پدربزرگ ثروتمندی در «هند» دارد؛ «امی» را به کشورش بازمی‌گرداند تا در مدت کوتاهی پول را از پدربزرگش گرفته و به او بازگرداند! اما «امی» وقتی بعد از مدت‌ها به خانه باز می‌گردد، متوجه می‌شود که پدربزرگش دچار بیماری شدیدی شده و نمی‌تواند حرف بزند!

همچنین او دیگر نمی‌تواند مرغ «خورانا» در رستورانش بپزد و هیچ‌کس از راز خوشمزه شدن مرغ «خورانا» که باعث ثروتمند بودن پدر بزرگش شده اطلاعی ندارد؛ بنابراین خانواده در آستانه ورشکستگی قرار دارد. همچنین نامزد سابق «امی»، «هرمن» اکنون قرار است با «جیت» برادر «امی» ازدواج کند اما هنوز آثار زیادی از علاقه گذشته بین آنها وجود دارد….

پخش «خانه بی‌پرنده» با دوبله انگلیسی در آی‌فیلم

آی‌فیلم انگلیسی از پنجشنبه دوم آبان، سریال «خانه بی‌پرنده» را به آنتن پخش می‎سپارد. «خانه بی‌پرنده» که آن را کاظم معصومی‌برای گروه فیلم و سریال شبکه تهران کارگردانی کرده است، قرار است هر روز ساعت 18 به‌وقت GMT روی آنتن برود.

«خانه بی‌پرنده» داستانی اجتماعی‌ خانوادگی را روایت می‌کند. دختری به نام زهرا در دوسالگی در آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مفقود می‌شود. مفقود شدن این دختر، زندگی پدر و مادر او را سال‌ها تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد. آن‌ها در طول این سال‌ها به دنبال یافتن فرزند خود هستند، اما نتیجه نمی‌گیرند. تا این‌که پس از 27 سال ناگهان دخترشان پیدا می‌شود. با ورود دختر زندگی این زوج سالخورده آرام آرام رنگ‌وبویی دیگر می‌گیرد.

در این سریال روناک یونسی، سعید نیکپور، آهو خردمند، شهروز ابراهیمی، اسماعیل خلج، محمد ابهری، جعفر دهقان، پیام اسکندری، کاظم افرندنیا، صدرالدین حجازی، محمد حاتمی، ساقی زینتی، کامران فیوضات، مینا نوروزی، میثاق جمشیدی، لاچین دربندی، سوگل طهماسبی، سامیه لک و… هنرنمایی کرده‌اند.

«خانه بی‌پرنده» از پنجشنبه دوم آبان هرشب ساعت 22:30  به‌وقت تهران روی آنتن می‌رود و در ساعت‌های 06:30، 11:30 و 17:30 تکرار آن پخش می‎شود.

«هست و‌ نیست» حسین سهیلی‌زاده در راه آی‌فیلم

مجموعه تلویزیونی «هست و نیست» به‌کارگردانی حسین سهیلی‌زاده از آی‌فیلم فارسی به نمایش گذاشته می‌شود.

سریال «هست و نیست» از جمعه سوم آبان راهی خانه‌های آی‌فیلمی‌ها در سراسر کشور می‎شود. این سریال یک ملودرام اجتماعی به‌تهیه‌کنندگی محسن شایانفر و نویسندگی نادر وحید است.

این سریال داستانِ قرارگرفتن بر سر دو راهی «انتخاب» که همه انسان‌ها در طول زندگی با آن مواجه می‌شوند. در خلاصه داستان این سریال آمده است: گاهی بود و نبود و هست و نیست آدم‌ها، به وسوسه‌ای گره می‌خورد که به‌سادگی باز نمی‌شود…!

فرهاد قائمیان، حمیدرضا پگاه، الهام پاوه‌نژاد، نگار عابدی، امیر دژاکام، سولماز حصاری، نازنین کریمی، عنایت‌بخشی، سیامک اطلسی، اکبر رحمتی، مرتضی علی‌آبادی، ایمان صراف، سیاوش خیرابی، غزاله اکرمی، علی مسلمی و آوا دارویت بازیگران این مجموعه تلویزیونی‌ هستند.

بازسازی مناطق سیل‌زده استان گلستان به روایت ” یه روز تازه

روزنامه تصویری ” یه روز تازه” به  استان گلستان رفت تا روایتگر آخرین روند بازسازی مناطق سیل زده نوروز 98 این استان باشد.

پیشرفت ساخت و ساز خانه های تخریب شده در سیل فروردین 98، گفتگو با اهالی و مسئولان این استان سرفصل این مستند است که از روز سه شنبه 30 مهرماه پخش می‌شود.

حسین رستمی و حمید شادل گزارشگران  این مستند 5 قسمتی هستند؛ روزنامه تصویری صبحگاهی “یه روزتازه” کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما به تهیه‌کنندگی امیر حسین خرمشاهی و روح‌الله رحیمی(بصورت مشترک یک هفته در میان)، با آیتم‌های متنوع و مختلف در حوزه گردشگری، محیط‌زیست، تئاتر و سینما، شهر و معماری، دانش و فناوری، ادبیات با تحلیل نقد کتاب، بوم‌گردی، خانه دوست، ارتباط تلفنی زنده و گفتگوی با مسئولان پیرامون موضوعات روز جامعه، تاریخ، صفحه شما، پا توی کفش اخبار و… هر روز صبح ساعت 6:30 تا 8:30 روی آنتن می‌رود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید