| by admin | No comments

اخبار تلویزیون| “مختارنامه” برای کشورهای فارسی‌زبان، فیلم‌سینمایی شد/ صد ساعت برنامه در یک ماه، سهم دولت از صداوسیما- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخبار کوتاه رادیو و تلویزیون را در ادامه ببینید:

«مسابقه فامیلی» به شبکه سحر رسید

برنامه تلویزیونی «مسابقه فامیلی» از امروز برای مخاطبان منطقه بالکان شبکه سحر پخش می‌شود.

مجموعه «مسابقه فامیلی» برنامه ای 22 قسمتی است که به صورت روزانه از کانال بالکان شبکه سحر پخش می شود. مهدی قلخان تهیه کننده و مجری طرح «مسابقه فامیلی» است که پیش از این از شبکه پنج (شبکه تهران) پخش شده است و اصغر نیک سیرت زبانگردانی و ترجمه به زبان بوسنیایی این مجموعه را برعهده داشته است.

هدف از پخش این برنامه ارائه سیمایی از پیوند مستحکم بنیان خانواده ایرانی و اسلامی و نمایشی از تلاش و کوشش تک تک اعضای خانواده برای رسیدن به هدف مشترک است.

ساختار «مسابقه فامیلی» به این شکل است که خانواده ها در چندین گروه با یکدیگر به رقابت های علمی و عملی می‌پردازند و در پایان به خانواده برتر این رقابت مبلغی به عنوان جایزه پرداخت می‌شود.

«مسابقه فامیلی» از چهارشنبه دوازدهم شهریور ساعت 17:30 به وقت تهران روی آنتن کانال بالکان شبکه سحر می‌رود.

«راز عاشقی» در آی فیلم افشا می‌شود

فیلم سینمایی «راز عاشقی»، برشی از سریال فاخر «مختارنامه»، پنجشنبه 13 شهریور برای همسایه‌های فارسی‌زبان آی‌فیلمی پخش می‌شود. آی‌فیلم2 که چند وقتی است آخر هفته‌ها، فیلم‌های فاخر ایرانی را تقدیم نگاه مخاطبانش می‌کند، این هفته یک فیلم سینمایی عاشورایی را راهی آنتن می‌کند.

«راز عاشقی» عنوان بخشی از مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» است که در آن ابراهیم بن مالک، یکی از یاران مختار که از دوستان صمیمی حضرت عباس نیز بوده و در حادثه عاشورا به امام و یارانش کمک نکرده است، اکنون احساس ندامت و پشیمانی می‌کند و هر شب و روز خود را به یاد حضرت عباس و شهادت مظلومانه‌اش می‌گذراند و سرآخر  برای جبران گذشته به قیام مختار ثقفی می‌پیوندد.

فیلمنامه «مختارنامه» را محمد بیرانوند، حسن میرباقری و داوود میرباقری نگاشته‌اند و داوود میرباقری کارگردانی آن را عهده‌دار بوده است.

«راز عاشقی» فردا ‌ساعت 16 به‌وقت تهران و کابل و ساعت 16:30 به‌وقت دوشنبه تاجیکستان روی آنتن می‌رود.

پرونده «حریم اخلاقی» روی میز «نقد سینما»/ «لتیان» نقد می‌شود

برنامه «نقد سینما» جمعه ها هر هفته ساعت 22 با اجرای بهروز افخمی روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود. برنامه پیش روی «نقد سینما»، این هفته برای واکاوی حریم اخلاقی، نقد و بررسی سینمایی «لتیان» و اهمیت صدای خوب و تأثیرگذار در سینما روی آنتن می‌رود.

در بخش اول این برنامه امیررضا مافی با همراهی آرش خوشخو و علی فرهمند، به بهانه اکران اینترنتی سینمایی «لتیان» آن را نقد، بررسی و تحلیل خواهند کرد. در این برنامه بهروز افخمی در ادامه بحث صدا در سینما، نکات قابل تامل و حائز اهمیتی در خصوص اهمیت صدا در سینما تبیین می‌کند.

همچنین خاطرات جذاب این تهیه کننده از چگونگی ساخت و تولید سینمایی «عروس» با هنرنمایی ابوالفضل پورعرب و نیکی کریمی شنیدنی است.

«حریم اخلاقی سینما» که از جمله موضوعات مهم این روزهای فضای مجازی است، عنوان پرونده موضوعی این هفته برنامه «نقد سینما» است. برای این بخش از برنامه احسان شاه قاسمی مدرس دانشگاه مهمان برنامه خواهند بود.

«نقدسینما» به تهیه‌کنندگی یوسف بچاری، جمعه‌ها ساعت 22 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

روایت «مکث» از مادر و پدرانی که با پای خود به خانه سالمندان رفتند

سیزدهمین قسمت از سری سوم برنامه «مکث» چهارشنبه شب 12 شهریور ساعت 19:45 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. در هفته دوم از فصل جدید این برنامه که ویژه ماه محرم تهیه شده پیام دهکردی مجری و راوی خواهد بود.

در این برنامه دهکردی میزبان مادر و پدرانی است که خودخواسته و با پای خود به خانه سالمندان رفته‌اند اما حضور در این مکان را پایان زندگی تلقی نمی‌کنند بلکه برعکس با ورود به خانه سالمندان کهریزک نگاهی تازه به زندگی یافته و سعی دارند شور و نشاط را در این سرای مهربانی ترویج دهند.

مجید مقدم و سلیمان خزایی که سابقه فعالیت تئاتری و شاهنامه‌خوانی دارند از این استعداد بهره برده و حالا راه‌شان را در سرای سالمندان و در خدمت دوستان‌شان ادامه می‌دهند. ناهید انصاری هم که به خاطر دور شدن از تنهایی خود به خانه سالمندان رفته حالا در جمع دوستان تازه قرار گرفته و زندگی را به شکلی دیگر تجربه می‌کند.

سری جدید برنامه «مکث» همچون برنامه مناسبتی که در ماه مبارک رمضان پخش شد، قصه‌ها و روایات آدم‌ها از یک موقعیت خاص به سمت حال خوب را روایت کرده و سراغ ماجراهای اجتماعی می‌رود. این برنامه اجتماعی به صورت گپ و گفت میان هنرمندان و صاحبان داستان‌های اجتماعی جذاب ضبط و پخش می‌شود.

بیش از صد ساعت برنامه در یک ماه، سهم دولت از برنامه‌های رسانه‌ملی

شبکه‌های سراسری، استانی و بخش‌های خبری رسانه ملی در تیرماه امسال 104 ساعت برنامه برای انعکاس فعالیت ها و اقدامات اعضای هیئت دولت پخش کرده‌اند. بنابر روابط‌عمومی رسانه ملی و براساس اطلاعات گردآوری‌شده در اداره کل آمار و توسعه فنآوری اطلاعات معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نظارت، عملکرد حوزه‌های برنامه‌ساز سازمان با موضوع «انعکاس فعالیت‌ها و اقدامات اعضای هیئت دولت در برنامه‌های صداو سیما» در تیر سال 1399 به میزان 104ساعت بوده ‌است.

از این میزان شبکه‌های سراسری رادیویی12:15 ساعت، شبکه‌های سراسری تلویزیونی23:15 ساعت، شبکه‌های تلویزیونی استانی 1:19 ساعت، بخش‌های خبری رادیویی 26:35 ساعت و بخش‌های خبری  تلویزیونی40:41 ساعت برنامه برای اطلاع رسانی از فعالیت‌ها و اقدامات اعضای هیئت دولت روانه آنتن کرده‌اند.

بنابراین آمار، از شبکه‌های رادیویی سراسری «شبکه اقتصاد» با 4:19 ساعت، از شبکه‌های تلویزیونی سراسری «شبکۀ خبر» با 17:44 ساعت، از شبکه‌های تلویزیونی استانی  «سیمای مرکز قزوین» با 34 دقیقه، بیشتر از سایر شبکه‌ها به این موضوع پرداخته‌اند.

شبکه‌های رادیویی سراسری 26:35 ساعت خبر پخش کرده‌اند که «شبکۀ ایران» با 12:37 ساعت، بیشترین زمان را به این امر اختصاص داده است. در بخش‌های خبری این شبکه‌ها، از میان اعضای هیئت دولت رئیس جمهور سهم بیشتری به مدت 8:14 ساعت از این برنامه‌ها داشته است.

همچنین از میان بخش‌های خبری، بخش خبری 21 از «شبکۀ رادیویی ایران» با اختصاص زمان 4:46 ساعت، بیشترین زمان را به این امر اختصاص داده است. شبکه‌های تلویزیونی سراسری 34:32 ساعت خبر پخش کرده‌اند که «شبکۀ خبر» با 16:10 ساعت، بیشترین میزان پخش را داشته‌است.

در بخش‌های خبری این شبکه‌ها، نیز رئیس جمهور از میان اعضای هیئت دولت بیشترین زمان  به مدت 9:53 ساعت را در اختیار داشته است. همچنین از میان بخش‌های خبری، بخش خبری 21 از «شبکه یک» با اختصاص زمان 4:29 ساعت، بیشتر از سایر بخش‌های خبری در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده است.

فصل جدید مستند کهن‌ترین سرزمین روی آنتن شبکه یک سیما

فصل دوم مستند”کهن ترین سرزمین”به کارگردانی بهروز سبط رسول از شبکه یک سیما پخش می‌شود. فصل دوم این مستند درسال 1398 و در 15 قسمت 40 دقیقه‌ای تولید شد است. در این فصل موضوعاتی از جمله مردم‌شناسی، موسیقی نواحی، رقص‌های محلی و حیات وحش مناطق مازندران، گیلان، اردبیل،  شهر ری، لواسانات، طالقان، کندلوس، چهاردانگه، آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، کردستان، ایلام، کرمانشاه و همدان پرداخته شد. این مجموعه هر شب به غیر از شنبه ها حوالی ساعت 23:15 پخش خواهد شد.

اولین قسمت این مستند زیبا از امشب(12 شهریور) پخش خواهد شد. فصل اول این مستند در 13 قسمت 40 دقیقه‌ای در فروردین 1398 برای اولین بار از شبکه یک سیما پروی آنتن رفت. در این فصل استان‎های مازندران، خراسان شمالی، سمنان، اردبیل، قزوین، اصفهان، گلستان، لرستان و فارس از جنبه‌هایی قومیتی، فرهنگی، پوشش گیاهی و جانوری و … معرفی شد. عوامل تولید این مستند عبارتند از: تهیه کننده و نویسنده بهروز سبط رسول، شهرام وثوق حجازی دستیار کارگردان و جانشین تهیه کننده، اسماعیل غربا مدیر تدارکات و بهروز سبط رسول تدوینگر، خواننده تیتراژ مهدی عباسی و آهنگساز حسام ناصری.

مستند «کهن‎ترین سرزمین» کاری از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک سیماست.

ثبت معنوی حسینیه رادیو تهران

 حسینیه رادیو تهران امشب (چهارشنبه 12شهریورماه) در سازمان تبلیغات اسلامی ثبت معنوی می‌شود.

 ساناز باقری تهیه کننده برنامه ضمن اعلام این خبر گفت: همزمان با آغاز ماه محرم ویژه برنامه «حسینیه تهران» هر شب از ساعت 21 تا 22:30  با هدف برپایی یک حسینیه رادیویی برای عزاداری‌های دهه اول محرم برپا شد. برنامه ای که گزیده‌ای از سخنرانی‌های سخنرانان، مداحی مداحان تهرانی و مرثیه سرایی ذاکرین اهل بیت(ع) در مساجد، حسینیه‌ها و هیأت ها را پوشش داد.

پخش زنده مراسم هیئت‌ها، حسینیه‌ها، مساجد و پخش شعرخوانی و مقتل خوانی پیرغلامان حسینی از دیگر رویکردهای این ویژه برنامه بود.

وی افزود: اختتامیه حسینیه رادیو تهران امشب (چهارشنبه 12شهریورماه) با حضور جمعی از مسئولین برگزار می شود، در این مراسم  که با حضور حجت الاسلام علی اصغر سهرابی مدیر کل تبلیغات اسلامی تهران، روح الله عبداللهی مدیر روابط عمومی سازمان تبلیغات، حمیدرضا صحراگرد مدیر شبکه رادیویی تهران،  محسن طاهری صدر مداح اهل بیت و جمعی از مدیران شبکه برگزار خواهد شد؛ حسینیه تهران در سازمان تبلیغات اسلامی ثبت معنوی می شود.

فاطمه نصرآبادی گوینده، سیدحامدرشید سادات و حمید عبیری همکاران مستقر در واحد سیار و مهدی اسماعیلی گزارشگر، محمدرضا پاکزادیان و سپیده آقاجانی و سیدمجتبی احمدی هماهنگی و لیلا میرمحمدی آذر نویسنده از عواملی‌اند که با این برنامه همکاری دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید