| by admin | No comments

اخبار تلویزیون| آغاز تدارک صداوسیما برای اربعین امسال/ اولین مجموعه نمایشی شبکه سلامت وارد پیش‌تولید شد- اخبار رادیو و تلویزیون – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخبار کوتاه رادیو و تلویزیون در ادامه بخوانید:

آغاز تدارک صداوسیما برای اربعین امسال در شرایط کرونا

اولین جلسه کمیته اطلاع‌رسانی ستاد اربعین با حضور رایزن فرهنگی ایران در عراق، اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و نمایندگان معاونت‌های سیما، صدا، امور استان‌ها، برون‌مرزی، توسعه و فناوری رسانه، فضای مجازی و مرکز بسیج برگزار شد. در این جلسه حجت‌الاسلام موسوی مقدم ضمن قدردانی از اعضای کمیته به دلیل برنامه‌ریزی مناسب در فضای شیوع ویروس کرونا برای گرامیداشت اربعین حسینی اظهار کرد: راهپیمایی اربعین اتفاق بزرگی است که هرسال‌ در شاهد برگزاری باشکوه آن بودیم اما امسال باید آن را به شیوه‌ای متفاوت و تحت سیاست‌های کلی نظام در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار کنیم.

وی افزود: هرچند برای ایجاد فضای مناسب برای بهره‌مندی مخاطبان باید تصویر مناسبی از شکوه و عظمت ارادت زائران اربعین به ساحت مقدس امام حسین(ع) به نمایش گذاشته شود اما امسال سیاست‌های دشمنان نیز تغییر کرده و هوشیاری بیشتری را از رسانه ملی می‌طلبد.

به گفته قائم‌مقام رئیس رسانه ملی اگر در سال‌های گذشته نگاه رسانه‌های معاند بر تخریب راهپیمایی و تلاش برای به حداقل رساندن حضور زائران بود امسال این رسانه‌ها نوک پیکان خود را به سمت ترویج خرافات و جعل روایات گرفته‌اند و با رفتارهای کاذب و نشر اکاذیب در فضای مجازی فلسفه حضور در کربلا و راهپیمایی اربعین را زیر سؤال می‌برند.

حجت‌الاسلام‌ موسوی مقدم با اشاره به قطعی نشدن برخی از دستورات و سیاست‌های کلی برای اعزام اعضای رسانه‌ها به عراق متذکر شد: قطعاً امسال راهپیمایی نخواهیم داشت و ما سیاست عدم برگزاری مراسم را قطعی می‌دانیم اما گروه‌های رسانه‌ای به تعداد اندک در کربلا حضور خواهند یافت و پوشش رسانه‌ای را بر عهده خواهند گرفت.

وی با اشاره به وظیفه رسانه برای پوشش مراسم و ارسال خبر تصریح کرد: رسانه ملی با اعزام گروه‌های محدود وظیفه دارد آنچه در چارچوب رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است مقررشده است پوشش تصویری دهد و فضای عزاداری را به خانه‌ها بیاورد.

قائم‌مقام رئیس رسانه ملی در پایان با تأکید بر شعار اربعین 1399 گفت: امسال با شعار «الحسین سفینه النجاه» به استقبال اربعین می‌رویم و امیدواریم در فضای متفاوتی که امسال با آن روبرو هستیم فضای روحانی و معنوی اربعین را به مخاطبان منتقل کنیم.

حسّ ارادت از فضای فیزیکی به فضای دلی و معنوی

نماینده معاونت امور استان‌ها بابیان این نکته که باید با طراحی رسانه‌ای مناسب این ایام را گرامی‌بداریم گفت: باید در ساماندهی تولیدات رسانه‌ای به نوآوری و خلاقیت در همه ساحت‌های رسانه‌ای که لازمه این همایش عظیم است توجه کنیم و تصویر نابی پیش روی مخاطبان قرار دهیم.

وی با اشاره به لزوم تغییر فضای شهری متذکر شد: امسال هیئت‌های بزرگی در مراکز استان‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اربعین را زنده نگه خواهند داشت. با توجه به محدودیت‌های موجود، وظیفه رسانه‌ای است که این رویداد عظیم را در قالب برنامه‌های متنوع رسانه‌ای کند اما بار تهییجی آن را از فضای فیزیکی به فضای دلی و معنوی منتقل کند.

رئیس سیمای استان‌ها تأکید کرد: رسانه ملی با دست‌پر می‌تواند از این مرحله عبور کند. تولیدات مستند مناسبی در مراکز استان‌ها و شبکه‌های سراسری روی آنتن خواهد رفت که می‌تواند همان شوق و شور عزاداری را به مخاطب منتقل کند.

استقرار گروه‌های فنی محدود

علیرضا شریفی نماینده معاونت توسعه و فناوری رسانه نیز با اشاره به اهمیت بحث زیرساخت‌های فنی بیان کرد: هرسال بیش از 50 واحد SNG در کشور عراق آماده فعالیت می‌کرد که امسال با اعزام چند واحد به شکل حداقلی پوشش رسانه‌ای را بر عهده خواهیم گرفت. مسلماً اصرار ما بر استفاده از ظرفیت‌های کشور عراق است و امیدواریم با استقرار گروه‌های محدود تصاویری را به شکل زنده در اختیار تمام رسانه‌ها قرار دهیم و امسال نیز شاهد حضور رسانه‌ای مناسب در شرایط کرونایی باشیم.

حضور پررنگ در فضای مجازی

قاسم الهام‌بخش نماینده معاونت فضای مجازی توجه به محتوا را از ضرورت‌های تولیدات رسانه‌ای دانست و تأکید کرد: برنامه‌سازان معارفی در این میان وظیفه سنگین‌تری دارند و باید نکته‌ها و سوژه‌های ناب را از میان شعار امسال استخراج کنند و بر شور و شوق اربعین بیفزایند.

وی به طراحی‌های متنوع در فضای مجازی شاره کر و گفت: علاوه بر تلویبیون و اربعین آنلاین، پنج تلویزیون تعاملی ازجمله آی سیما، لنز، شیما، تی وی نت و فام نیز برای اربعین برنامه‌های اختصاصی تدارک دیده‌اند.

الهام‌بخش با اشاره به شبکه‌های لبیک و سپهر از تولیدات مناسب رسانه‌ای در این ایام برای مخاطبان خبر داد.

از حسینیه تلویزیونی موکب تلویزیونی

در ادامه شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به انتخاب موکب تلویزیونی برای گرامیداشت این ایام گفت: امسال ایام محرم را با شعار حسینیه تلویزیونی شکل دادیم و برای اربعین نیز موضوع موکب تلویزیونی را در شبکه‌های سیما مطرح خواهیم کرد و با همراهی سازمان تبلیغات اسلامی مراسم اربعین را به شکل مناسب پوشش خواهیم داد.

وی شبکه اینترنتی شمس را گامی در جهت تحقق هیئت مجازی دانست و با اشاره به رویکرد اربعینی این شبکه، آن را بخشی از وظیفه رسانه ملی در شرایط دشوار کنونی معرفی کرد.

موکب سلامت و تبلیغات در خدمت زائران

در پایان حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری رایزن فرهنگی ایران در عراق اربعین را یکی از بهترین مصادیق وحدت بین ملت ایران و عراق دانست و گفت: جمیع عواطف اسلامی و انسانی در این حماسه نهفته است اما امسال باید این حماسه را به شکلی دیگر رسانه‌ای کنیم.

وی با اشاره به رایزنی‌های مناسب با وزارت امور خارجه و سفارت عراق در شرایط عدم برگزاری راهپیمایی اربعین گفت: پیشنهاد ما برپایی چندین موکب ازجمله موکب سلامت برای توزیع اقلام بهداشتی، موکب خدمات و موکب تبلیغات برای اندک زواری بوده است که ممکن است به‌طور پراکنده حضورداشته باشند و نیازمند دریافت این خدمات باشند.

به گفته اباذری هر نوع برنامه‌ریزی برای مراسم اربعین در هماهنگی کامل با دستگاه‌های ذی‌ربط در کشور عراق خواهد بود.

راه‌اندازی رادیوی «عفاف و حجاب»

نخستین ایستگاه رادیویی مجازی با عنوان “رادیو ریحانه” از سوی فرهنگسرای سرو و با موضوع عفاف و حجاب به زودی آغاز به کار خواهد کرد. موضوع عفاف وحجاب و تبیین مقولات مختلف در این زمینه محور اصلی این رادیوی مجازی خواهد بود که در قالب پادکست در فضای مجازی فرهنگسرای سرو در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

نخستین بخش رادیو ریحانه روز چهارشنبه، 26 شهریورماه با حضور “معصومه بهرامی”، مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده به عنوان کارشناس در فضای مجازی قابل دسترسی خواهد بود. موضوع اصلی این برنامه بررسی موضوع عفاف وحجاب از دو منظر فردی و اجتماعی است که احترام به شخصیت زن و جلوگیری از ناهنجاری‌ها منظر فردی و حفظ کیان خانواده و سلامت نسل منظر اجتماعی مباحث را تشکیل می‌دهند.

فرهنگسرای سرو به عنوان دبیرخانه فعالیت‌های مرتبط با عفاف و حجاب از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از سال جاری انتخاب شده و برنامه های مبسوطی را در این حوزه در دست اجرا دارد.

نبرد هوایی ایران و عراق در یک مجموعه مستند

مستند سریالی «نبردهای فانتوم» به عنوان نخستین مستند با موضوع روایت رشادت‌‎های خلبانان ایرانی در هشت سال جنگ تحمیلی در نقش جنگنده فانتوم رونمایی خواهد شد. این مراسم روز پنجشنبه، 27 شهریور با حضور امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه در حوزه هنری برگزار خواهد شد.

نبردهای فانتوم مستندی است در سه قسمت 42 دقیقه‌ای که به شرح مأموریت‌ها و عملیات های خلبانان شکاری بمب افکن اف-4 (ملقب به فانتوم) در جنگ هشت ساله می‌پردازد.

مستند «نبردهای فانتوم» در خانه مستند انقلاب اسلامی ساخته و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است.

پخش سریال «نفس گرم» با دوبله عربی

مجموعه تلویزیونی «نفس گرم» یک درام اجتماعی است که توسط شبکه آی فیلم به زبان عربی دوبله شده است. در خلاصه داستان این سریال می‌بینیم: زنی به نام «ملیحه» (با بازی مرجانه گلچین) دارای اعتقادات مذهبی بسیار بالایی است. ملیحه که زندگی آرامی دارد درگیر ماجراهای متفاوتی می‌شود که مسیر زندگی او را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

نگارش فیلمنامه این سریال توسط حسین تراب‌نژاد و طلا معتضدی انجام شده و محمدمهدی عسگرپور کارگردانی «نفس گرم» را برعهده دارد. مرجانه گلچین، حامد کمیلی، محمود پاک نیت، رویا تیموریان، سیما تیرانداز، نیلوفر خوش خلق، مریم بوبانی، لیندا کیانی، رحیم نوروزی، محمد عمرانی، رامین راستاد، فلور نظری و کامران ملکی در «نفس گرم» با تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی نقش آفرینی کرده‌اند.

مجموعه تلویزیونی «نفس گرم» محصول گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما از چهارشنبه (بیست و ششم شهریور) ساعت 17:05 بر روی آنتن شبکه الکوثر است. بازپخش این سریال روز بعد ساعت 05:00 به وقت تهران است.

راهکار رادیو برای پیشگیری از ورود واژه‌های بیگانه

همزمان با هفته شعر و ادب فارسی، شورای راهبردی و ارزیابی زبان فارسی در معاونت صدا تشکیل شد. این شورا با هدف نظارت راهبردی برنامه های رادیو در حوزه زبان فارسی و همچنین بررسی وضعیت زبانی و ادبی برنامه‌های رادیو تشکیل شده است.

در نخستین جلسه این شورا، نمایندگان شبکه‌های رادیویی، خبر رادیو و مرکز و نظارت و ارزیابی سازمان صداوسیما مباحث مختلفی را طرح‌ریزی کردند. محمدجعفر محمدزاده، مدیر رادیو ایران مقدمه‌ای درباره سابقه زبان فارسی و سیر تحول و گستره آن بیان کرد و خاطرنشان کرد این زبان متعلق به یکایک افرادی است که در فلات بزرگ زبان فارسی می‌زیند و از امکانتتش بهره می‌برند.

در این هم اندیشی راه‌های پاسداشت زبان فارسی واکاوی شد و محمدزاده بر اهمیت واحد خبر رادیو تأکید کرد.  همچنین مقرر شد برنامه های حوزه صدا درباره زبان فارسی در این شورا بررسی شود و راهکارهای راهبردی به برنامه‌سازان ارائه شود.

برای پیشگیری از ورود واژه‌های بیگانه در هر نشست چند واژه مشخص انتخاب می‌شود و برابرهای فارسی آن به شبکه‌های رادیویی داده می‌شود تا از معادل فارسی آن استفاده کنند.

این شورا هر دو هفته یک بار با موضوع پاسداشت زبان فارسی برگزار می‌شود.

قدردانی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از «زمین گرم»

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در صفحه شخصی خود از کار خوب سریال شبانگاهی شبکه سه سیما قدردانی کرد. حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در صفحه اینستاگرام خود با قرار دادن یکی از سکانس های سریال «زمین گرم» که به موضوع خمس اشاره دارد؛ از آن به عنوان یک کار خوب یاد کرده است.

«یادم هست» به شبکه سلامت می‌آید

مجموعه نمایشی «یادم هست» به تهیه‌کنندگی فرید ملک محمدی به تازگی وارد مرحله پیش تولید شده است که اولین مجموعه نمایشی شبکه سلامت به حساب می‌آید. مراحل انتخاب بازیگران و عوامل پشت دوربین سریال که قصه‌ای اجتماعی و خانوادگی در فضای آموزشی- پزشکی دارد، پیش می‌رود.

ملک محمدی تهیه‌کنندگی مجموعه هایی چون «مکث»، «روزی»، «به دنبال کسب و کار»، «خاطرات و ناگفته ها» را برعهده داشته است و در کارنامه بازیگری خود سریال هایی همچون «مختارنامه»، «راستشو بگو»، «شهرک جیم» را نیز دارد. وی پیش از این به عنوان مجری طرح در پروژه هایی چون «ویتامین سه»، «زندگی و تحصیلات عالی»، «شروع خوب» و … حضور داشته است.

سازندگان به جای خلاصه داستان این متن را ارائه داده اند: «مرا به یاد داشته باش.»

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید